• 14 czerwca 2024

Zanzibar - obowiązkowe miejsca do zwiedzenia!

Zanzibar to przepiękna i malownicza wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim. Jest własnością Tanzanii i jednym z tych miejsc, które określa się mianem najpiękniejszych w skali całego świata. To kwintesencja rajskich wakacji, podczas których wszelkie troski i zmartwienia odchodzą w zapomnienie. To również kulturowo i historycznie niezwykle ciekawe miejsce. Jeszcze w XIX wieku toczyły się zaciekłe walki Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec o wpływy na Zanzibarze. Niewolnictwo zostało zniesione dopiero na początku XX wieku. Obecnie wyspa słynie z aromatycznych plantacji goździkowca, ale najważniejszym obszarem gospodarki jest zdecydowania turystyka. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Jaskinie z mroczną przeszłością

Ponad 20 kilometrów od miasta Zanzibar będącej stolicą wyspy znajduje się Mangapwani. To właśnie tutaj znajduje się słynna jaskinia, w której niegdyś przetrzymywani byli niewolnicy. Jaskinia Niewolnicza to zdecydowanie atrakcja, którą warto obejrzeć, by poznać kawałek nieco mroczniejszej historii tej idyllicznej i bajecznej wyspy. Jaskiń w tej okolicy jest więcej i niemal w każdej wówczas przetrzymywano niewolników, którzy w ciągu dnia zmuszani byli do nieludzkiej pracy w nieludzkich warunkach.

Spacer po Parku Narodowym

Na Zanzibarze znajduje się tylko jeden Park Narodowy i jest zdecydowanie miejscem godnym polecenia. Jozani Chwaka Bay National Park to niepowtarzalna okazja do zobaczenia lasu deszczowego, które w obecnych czasach należą do rzadkości. Warto dodać, że park jest tak naprawdę podzielony na dwie części. Nadmorska część umożliwia spacerowanie po specjalnych kładkach nad brzegiem i podziwianie fauny występującej na takich terenach. Jest także część śródlądowa, podczas której przewodnik opowie nam o poszczególnych gatunkach roślin oraz ich zastosowaniu. Przemierzając park będzie można natknąć się na wspaniałe gerezy wielobarwne. Te charakterystyczne małpki bez wątpienia stanową jedną z większych atrakcji w całym parku.

Aromatyczna wyspa

Zanzibar nie bez powodu nazywany jest wyspą przypraw. Na terenie całej wyspy można znaleźć rośliny, z których następnie powstają aromatyczne dodatki do różnego rodzaju potraw. Turyści bardzo cenią sobie organizowane wycieczki na farmy, gdzie można przekonać się, jak w rzeczywistości rośnie gałka muszkatołowa, kardamon czy goździki. Przewodnik z chęcią opowie nam, jakimi właściwościami cieszą się poszczególne przyprawy i do czego najczęściej są używane.

Zanzibar Butterfly Centre

Centrum Motyli to zdecydowanie atrakcja, której nie należy pomijać podczas planowania swojego pobytu na Zanzibarze. Miejsce niezwykłe, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można tutaj podziwiać wiele wspaniałych okazów zamieszkujących wyspę, ale również pochodzących z innych zakątków świata. Tutejsze motyle cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów z całego świata oraz ogrodów zoologicznych, które chętnie zaopatrują się w larwy unikatowych okazów. 

Top