• 27 maja 2024

Wymarzone wczasy na Sri Lance

Sri Lanka to państwo znajdujące się w Azji Południowej, które od lat przyciąga turystów pragnących odpocząć w wyjątkowych okolicznościach. Nazywana wcześniej Cejlonem w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku została przemianowana na Sri Lankę, co oznacza "olśniewający kraj". Wszyscy  odwiedzający te rejony szybko przekonują się, że ta nazwa zobowiązuje i nie ma w niej ani grama przesady. Jakie miejsca warto odwiedzić na Sri Lance.

Sigriya, czyli Lwia Skała

Jest prawdziwym symbolem Sri Lanki. Na potężnej skale mierzącej dwieście metrów znajdują się ruiny mitycznego pałacu, a całość wygląda tak malowniczo, jakby stanowiła sztucznie stworzoną scenografię do filmu przygodowego. W rzeczywistości Lwia Skała najpewniej była twierdzą lub też kompleksem pałacowym pełniącym również funkcje obronne. Z miejscem tym wiążą się również legendy, a turyści z całego świata pokonują aż siedemset pięćdziesiąt kamiennych schodów, aby dostać się na samą górę.

Tangelle

Tangelle to niewielka miejscowość, która słynie przede wszystkim z pięknych plaż. Białe piaski, lazurowa woda i egzotyczna roślinność zapewniają turystom wymarzony wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Wbrew pozorom nie ma tutaj tłumów, dlatego zwykle można odpocząć od zgiełku i zapomnieć o codziennych problemach. Nie bez znaczenia jest to, że przy plażach znajduje się sporo knajpek z lokalnym jedzeniem. Wielbiciele kulinarnych odkryć i eksperymentów powinni skosztować na przykład ryżu z curry i rybą lub kurczakiem i warzywami, roti, czyli placków przypominających nieco podpłomyki, a także hoppersów, które są plackami z mleka kokosowego i mąki z fermentowanego ryżu.

Kolombo

To dawna stolica Sri Lanki i miejsce, które warto odwiedzić ze względu na dużą ilość obiektów świadczących o bogatej historii państwa. Znajdują się tutaj hinduistyczne świątynie, pozostałości fortu z okresu kolonizacji miasta czy też główny ośrodek nauki buddyzmu, który funkcjonuje tutaj od początku dwudziestego wieku. Wielką atrakcją jest muzeum okresu holenderskiego, które przybliża turystom okres kolonizacji, a także Muzeum Narodowe, w którym zgromadzono królewskie insygnia czy też artefakty wykonane przez miejscowych artystów na przestrzeni lat.

Ambalangoda

To niewielkie miasto znajdujące się na zachodnim wybrzeżu, które jest słynne przede wszystkim ze względu na fakt, że to tutaj produkuje się najwięcej tradycyjnych masek lankijskich. Każda z nich robiona jest z kaduru, czyli miękkiego drewna, a lokalna społeczność wierzy, że są one w stanie odstraszać demony. Ponadto przynoszą szczęście i powodzenie w wielu dziedzinach. W związku z tą niesamowitą tradycją, w mieście znajdują się aż dwa muzea, w których można oglądać najpiękniejsze z masek.

Park Yala

To park narodowy, który daje turystom okazję do stanięcia twarzą w twarz z prawdziwie dziką przyrodą. Safari w tym miejscu zapewnia możliwość podziwiania wielu gatunków w naturalnych warunkach, a wśród zwierząt królują tutaj słonie, krokodyle, lamparty, bawoły indyjskie, kolorowe papugi i wielkie pelikany. Nie mniej ważna jest roślinność, która w niczym nie przypomina flory europejskiej i stanowi znakomite tło dla żyjących tutaj zwierząt. 

Oferty, które pozwolą Ci zobaczyć niezwykłe atrakcje na Sri Lance, znajdziesz na stronie https://nomade.pl/srilanka.

Top