• 23 lipca 2024

Wycieczka na Kubę musi zostać poprzedzona dopełnieniem kilku formalności. Obcokrajowcy nie mogą przebywać na wyspie bez niezbędnych dokumentów. Oczywiście podstawą jest posiadanie paszportu, ważnego dłużej niż trzy miesiące od daty planowanego powrotu, niezbędna jest również możliwość okazania biletu powrotnego. Kolejnym wymaganiem, jakie stawiają władze Kuby, jest posiadanie odpowiednich funduszy – na każdy dzień pobytu będzie to 100 peso kubańskich w gotówce. Najwięcej wątpliwości i formalności będzie jednak wiązało się z otrzymaniem wizy umożliwiającej pobyt.

Tarjeta de turista – karta turystyczna

Nie należy utożsamiać karty turystycznej z właściwą wizą, ale również ona umożliwia pobyt na Kubie. Dostępna jest w wariancie indywidualnym lub grupowym, w zależności od charakteru wyjazdu. Można nabyć ją na miejscu, bywa również sprzedawana przez niektóre biura podróży. Karta turystyczna to koszt kilkunastu euro (ok. 17). Jak wskazuje nazwa, tarjeta de turysta będzie odpowiednim wyborem wyłącznie podczas wyjazdów turystycznych, w pozostałych przypadkach niezbędna okaże się wiza.

Kuba - wycieczka a Wiza

Wiza ważna będzie przez trzydzieści dni pobytu. W zależności od charakteru podróży dokument może mieć charakter turystyczny lub biznesowy. W zależności od tego czynnika, różne będą formalności, których należy dopełnić.

Wydanie wizy turystycznej wymaga posiadania paszportu, dowodu rezerwacji hotelu oraz bielu lotniczego w obie strony. Dodatkowych dokumentów wymaga otrzymanie wizy biznesowej – będą to imienne zaproszenie z Kuby wysłane do warszawskiej ambasady, fotografia i formularz aplikacyjny. W obu przypadkach obowiązkowe jest wniesienie opłaty konsularnej – wydanie wizy turystycznej wiąże się z opłatą w wysokości 22 euro, dwukrotnie droższa będzie wiza biznesowa, za którą zapłacimy 55 euro.

Aby uzyskać wizę, musimy udać się do Ambasady Kuby, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Rejtana 15, mieszkanie 8. Turyści muszą liczyć się także z dodatkowymi opłatami za pośrednictwo w uzyskaniu wizy – stawka jest zależna od czasu oczekiwania na wydanie dokumentu. Najdroższa będzie oczywiście wiza wyrobiona w trybie ekspresowym, w ciągu jednego dnia roboczego – 99 złotych brutto. Nieco mniej zapłacimy za tryb normalny czyli 7 dni roboczych – będzie to 84 złote. Najdłuższy czas oczekiwania, bo aż 14 dni roboczych, będzie wiązał się z trybem ekonomicznym uzyskania dokumentu; jest to jednak opcja zdecydowanie najtańsza, bo wymaga opłaty 69 złotych.

Top