• 23 lipca 2024

Nazwa Zanzibar natychmiast przywołuje obrazy rajskiej wyspy z miękkim piaskiem, białymi plażami i lśniącymi, lazurowymi wodami oceanu. Archipelag Zanzibar jest jednak czymś więcej. To nie tylko romantyczne, malownicze linie brzegowe i błogie zachody słońca. Te wyspy oferują kalejdoskop widoków, zapachów i smaków, które karmią naszą duszę i sprawiają, że chcemy znowu tu powrócić. Zanzibar jest bez wątpienia celem wymarzonych wakacji, idealnym miejscem na ucieczkę od codzienności, ale jest także fascynującym krajem z historycznego i kulturowego punktu widzenia, a także najlepszym miejscem na przygodę i ekoturystykę. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać ten kraj, jako cel podróży poślubnej:

Błogi relaks na plaży
Zanzibar jest znany z idyllicznych plaż. Oferuje gościom zawsze fantastyczną pogodę i ciepłe tropikalne wody. Archipelag ten znany jest z czystych, spokojnych, przyjemnych wód, raf koralowych i bogatej różnorodności morskiej, co czyni go doskonałym miejscem do nurkowania. Jeśli marzycie o wspólnych chwilach wypełnionych błogim relaksem na piaszczystych plażach, które bez żadnej przesady możemy nazwać idealnymi, Zanzibar nie ma sobie równych. Ale oprócz plażowania jest także pełen atrakcji dla miłośników przyrody, amatorów kultury i poszukiwaczy przygód.

Unikalna i tętniąca życiem kultura i architektura
Zanzibar nie należy do najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Cieszy się półautonomią od kontynentalnej Tanzanii. Kolorowa historia i bogate dziedzictwo fascynuje wielu turystów. Można obserwować tu mieszankę silnych wpływach arabskich, indyjskich, afrykańskich, perskich i europejskich. Fakt ten dodaje wyspie niezwykle żywiołowego charakteru. Spacerując brukowanymi uliczkami w zabytkowej dzielnicy Stone Town, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można napotkać fascynujące połączenie różnorodnych stylów architektonicznych. Jest to widoczne szczególnie w licznych meczetach.

Stare dwory i pałace, takie jak Dom Cudów, stare łaźnie tureckie, a także żywe bazary, stragany i sklepy - przytłaczają zmysły swoją energią i szczegółami. Opowiadają o długiej i burzliwej historii Zanzibaru. Zanzibar jest w przeważającej mierze muzułmański i jest to widoczne w stylu życia mieszkańców i projektowaniu wszystkiego, od mebli i tkanin, po biżuterię i rzemiosło. Zwróćmy szczególną uwagę na słynne, rzeźbione drzwi z drewna tekowego, zachwycające precyzją wykonania. Akademia Muzyczna Dhow Country to z kolei świetne miejsce, aby poczuć lokalny styl muzyczny znany, jako Taarab - będący mieszanką klasycznej poezji, dźwięków perkusji i rytmu w stylu suahili z niezliczonymi wpływami z Bliskiego Wschodu, Afryki, Indii i zachodu.

Romantyczna sceneria i samotność we dwoje
Jest to idealne miejsce na długie spacery po plaży, odpoczynek nad wodą i picie koktajli podczas spektakularnych zachodów słońca. Zanzibar jest oczywiście popularnym miejscem na miesiąc miodowy ze względu na romantyczną scenerię i klimat, który oferuje. Dla tych, którzy szukają czegoś mniej zaludnionego i rozwiniętego, idealne będą wyspy Pemba, Mafia, Chumbe i Mnemba, gdzie nowożeńcy mogą mieć całe plaże wyłącznie dla siebie. Istnieje ponad 50 mniejszych wysp, które tworzą ten archipelag i wiele pięknych kurortów do wyboru.

Lokalne rynki i świeże owoce morza
Lokalne rynki i restauracje oferują również ucztę w postaci świeżych owoców morza. To raj dla miłośników dobrego jedzenia. Istnieje wiele sposobów na delektowanie się kulinarnymi przysmakami - od świeżych ryb gotowanych na otwartym ogniu na plaży, po Lobster Thermidore w jednym z hoteli Zanzibaru. Nasze kubki smakowe zostaną tu z pewnością obudzone i będą nieustannie pieszczone przez niezwykle różnorodne dania lokalnej kuchni.

Top