• 12 sierpnia 2022

Chociaż wszystkie trzy najpopularniejsze, a zarazem najpiękniejsze plaże w Birmie biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża z widokiem na Zatokę Bengalską, różnią się znacznie pod względem oferowanych cen, jakości zakwaterowania, rodzajów wycieczek, a nawet koloru piasku. Która birmańska plaża najlepiej pasuje do Waszego stylu podróży i budżetu? Oceńcie sami!

Plaża Ngapali
Plaża Ngapali znana jest ze sielskiej atmosfery, turkusowej wody i kilkunastu kilometrów spokojnego, białego, piaszczystego wybrzeża, otoczonego wysokimi palmami. To miejsce, do którego można uciec od codzienności. Niestety, nie jest to najtańsza plaż, ale powiedzmy to sobie szczerze, większość miejsc wartych odwiedzenie w Birmie do najtańszych nie należy.

Ngapali oferuje najświeższe owoce morza w całej Birmie oraz mnóstwo możliwości luksusowego zakwaterowania wzdłuż jej dziewiczego wybrzeża. Ponieważ obszar ten na przestrzeni lat przekształcił się w popularny ośrodek turystyczny, istnieje wiele aktywności, które możecie tu podjąć, jeśli nie interesuje was po prostu wylegiwanie się na plaży lub spacery wzdłuż wybrzeża. Możliwe jest zorganizowanie nurkowania z akwalungiem, nurkowania z rurką, kajakarstwa morskiego lub półdniowa wycieczka do pobliskiej wioski rybackiej.

Z powodu ciągłych niepokojów społecznych w regionie, Ngapali może być niedostępna dla samochodów i autobusów. Zaleca się godzinny lot z Rangunu do Thandwe, skąd do Ngapali jest już naprawdę niedaleko. W szczycie sezonu dostępne są codzienne loty.

Ngwe Saung Beach
Ngwe Saung Beach jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Ma wiele do zaoferowania zarówno turystom z plecakami, jak i urlopowiczom szukającym luksusu. Plaża znana jest ze wspaniałej linii brzegowej, która jest porównywalna do Ngapali, ale znajduje się znacznie bliżej Rangunu. Przejazd autobusem trwa od pięciu do sześciu godzin i jest to najczęściej wybierana opcja transportu.

W Ngwe Saung nie trudno się zrelaksować. Nie jest to zatłoczony, nadmorski kurort, oblegany przez turystów. Możecie tu spacerować wzdłuż plaży i przez dłuższą chwilę nie natknąć się na ani jednego plażowicza. Doskonałym pomysłem jest piesza wycieczka do Lover's Island podczas odpływu. Kupcie orzech kokosowy od lokalnego sprzedawcy. Odwiedźcie pobliską wioskę. Cieszcie się wyluzowaną atmosferą.

Ngwe Saung Beach prawdopodobnie nadal będzie przeżywać wzrost turystyki, ponieważ staje się coraz bardziej przystępna cenowo dla rosnącej klasy średniej w Birmie. Pozostanie również na radarze dla podróżnych z całego świata szukających tańszej wersji Ngapali.

Chaung Tha Beach
Plaża Chaung Tha niekoniecznie jest uznawana za najpiękniejszą w Birmie, ale wciąż przyciąga masy plażowiczów. Chaung Tha znajduje się w tej samej odległości od Rangunu, co Ngwe Saung i fakt ten przyciąga wielu turystów. Autobusy kursują z Yangon do Chaung Tha za około 20 USD tam i z powrotem.

Podczas świąt i weekendów obserwuje się tutaj ogromny napływ lokalnych turystów z niewielkim odsetkiem obcokrajowców. Dla wielu osób przybywających do Birmy z różnych zakątków świata to ogromny plus. Skorzystajcie z okazji, aby nawiązać kontakt z mieszkańcami Birmy. Wypożyczcie nadmuchiwany ponton i leniwie unoście się na spokojnych falach. Zatrzymajcie się w jednym z barów, herbaciarni, restauracji czy sklepików z pamiątkami. Jest ich tutaj, co nie miara. Cichsze, bardziej odległe odcinki plaży również są dostępne. Wystarczy krótka przejażdżka rowerem na północ.

Najlepszy czas na cieszenie się plażami Birmy trwa od grudnia do kwietnia. Większość kurortów przy plażach jest zamknięta w porze deszczowej, od maja do października. Transport również jest trudniejszy poza sezonem.

Top