• 27 maja 2024

Tanzania i Zanzibar — idealne miejsce na wymarzony urlop!

Tanzania to przepiękne państwo znajdujące się we wschodniej części Afryki. Państwo powstało tak de facto z połączenia dwóch kolonii brytyjskich - Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru i to właśnie z połączenia pierwszych sylab obu miejsc powstała nazwa obecnego kraju. Tanzania uważana jest za jeden z piękniejszych zakątków świata, w którym prozaiczne problemy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. To prawdziwy raj, w którym krajobraz zdominowany jest przez malownicze palmy rodem z pocztówek oraz afrykańskie sawanny, na których mieszkają najpopularniejsze afrykańskie zwierzęta. Będąc w tym regionie świata, nie można oczywiście pominąć wyspy Zanzibar, która należy do Tanzanii i słusznie uznawana jest za jedną z największych atrakcji. Jakie miejsca warto zwiedzić przede wszystkim?

Z wizytą w stolicy

Dodoma znajduje się w środkowej części kraju i pełni funkcję stolicy Tanzanii. Na ogół jest to jedno z pierwszych miejsc, które turysta widzi po przybyciu w ten zakątek świata. Choć nie znajdziemy tutaj rajskich plaż, to jednak nie należy rezygnować ze spędzenia w tym miejscu kilku chwil. Z całą pewnością warto udać się Ismaili Mosque, meczet, do którego warto zajrzeć. Warto również wiedzieć, że Dodoma słynie z produkcji wyśmienitego wina. Dla każdego miłośnika tego trunku wizyta w tym mieście będzie obowiązkowym punktem programu. Miasto odznacza się unikatowym klimatem, niesamowitą gościnnością mieszkańców oraz fantastycznymi knajpkami z lokalnym jedzeniem.

Park Narodowy Serengeti

Znajduje się w północno-zachodniej Tanzanii i stanowi jedną z największych atrakcji w całym kraju. Park Narodowy Serengeti to jedno z najpopularniejszych chronionych miejsc na ziemi. Krajobraz tego miejsca jest kwintesencją skojarzeń o Afryce z dzieciństwa. Królują sawanny z gdzieniegdzie rosnącymi drzewami akacjowymi, które odznaczają się specyficznie rozłożystymi koronami. To właśnie tutaj odbywa się największa migracja zwierząt kopytnych, która została również uwieczniona na zdjęciach satelitarnych. Można w tym parku spotkać słonie, żyrafy, zebry, nosorożce, lwy i hieny.

Najwyższy szczyt Afryki

Kilimandżaro to jedna z najpopularniejszych gór na świecie. Liczy sobie niespełna 6 tysięcy metrów wysokości, co czynią ją najwyższą górą w całej Afryce. Szczyt Kilimandżaro jest cały czas pokryty śniegiem. Warto pamiętać, że Kilimandżaro składa się z trzech szczytów będących pozostałością po niegdyś aktywnych wulkanach. Majestatycznie wznosząca się góra nazywana jest Dachem Afryki.

Zanzibar

Zanizbar to wyspa, z której wywodzi się jeden z najwspanialszych muzyków wszech czasów - Freddie Mercury. Zdecydowanie warto udać się do  Muzeum Freddiego Mercury'ego znajdującego się na terenie Kamiennego Miasta. Muzeum mieści się w budynku, w którym w latach czterdziestych muzyk przyszedł na świat. Dla miłośników muzyki zespołu Queen jest to absolutnie obowiązkowy punkt zwiedzania. Stone Town to klimatyczne miasto, które zachwyca egzotyką i niebywale przyjazną atmosferą. Wieczorami na promenadzie rozkładane są liczne stragany z lokalnymi wyrobami i pysznym jedzeniem.

O innych kierunkach egzotycznych wakacji przeczytasz w tym artykule: https://nomade.pl/articles/Najlepsze%20kierunki%20na%20safari%20i%20bliskie%20spotkania%20ze%20zwierz%C4%99tami.

 

Top