• 1 października 2023

Sri Lanka - herbaciane królestwo

Sri Lanka to państwo znajdujące się w Azji Południowej. Usytuowana jest na wyspie Cejlon, która z kolei stanowi największą wyspę Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka zamieszkana jest przez ponad dwadzieścia milionów ludzi. To idealne miejsce na letni wypoczynek dla osób, które uwielbiają bliskość natury. Bujna roślinność w postaci monsunowych lasów stanowi nieco ponad czterdzieści procent powierzchni wyspy Popularnością cieszą się również plaże Sri Lanki. Kolejnym charakterystycznym krajobrazem są sawanny oraz piękne plantacje herbaty. Jak zaplanować wypoczynek na Sri Lance, co warto wiedzieć i gdzie się udać w pierwszej kolejności? Oto kilka wybranych propozycji.

Lwia Skała

Naturalne piękno to bez wątpienia jedna z mocniejszych stron Sri Lanki i powód, dla którego tak wielu turystów decyduje się na to miejsce. Z pewnością jest to doskonała destynacja dla osób, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku i jednocześnie poczuć powiew zupełnie innej kultury. Jedną z największych atrakcji Sri Lanki jest bez wątpienia Sigiriya, czyli Lwia Skała. To wolno stojący fragment pozostałości czynnego niegdyś wulkanu. To właśnie w tym nietypowym, aczkolwiek sprzyjającym miejscu królewski bastard Kassapa postanowił wybudować specjalną warownię mającą go chronić przed atakiem wrogów. W środku znajdziemy świetnie zachowane pomieszczenia, w których mieszkały kochanki Kassapy oraz piękne malowidła przedstawiające ich wizerunki. Warto dodać, że warownia została po latach odkryta dopiero w XIX wieku przez brytyjskich archeologów. Dzisiaj stanowi jedną z najwspanialszych atrakcji w okolicy.

Powrót do starożytności

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Anuradhapura, czyli starożytna stolica Cejlonu. To miejsce ponad tysiąc lat temu stanowiło kolebkę cywilizacji, choć dzisiaj znajduje się niemal w samym centrum dżungli. Warto się jednak tutaj wybrać, by rozsmakować się nieco w historii całej wyspy. Warto również wybrać się do leżącej niespełna 100 kilometrów dalej Polonnaruwy, czyli miejsca, w którym niegdyś znajdowała się królewska rezydencja. Miasto słynęło z przepychu i niesłychanego piękna i do dzisiaj cieszy się wielkim szacunkiem mieszkańców. Warto również wspomnieć, że niedawno sama rezydencja została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Herbaciana kraina

Sri Lanka słynie z plantacji herbaty i trzeba przyznać, że herbata tutaj smakuje lepiej niż gdziekolwiek indziej. Wycieczka na plantację herbaty to zdecydowanie podróż godna polecenia i przeżycie nie do opisania. Podczas zwiedzania będziemy mogli nie tylko podziwiać uprawy, ale również zwiedzić klimatyczne herbaciarnie i skosztować serwowanych na miejscu herbat.

Top