• 12 sierpnia 2022

Sri Lanka - herbaciane królestwo

Sri Lanka to państwo znajdujące się w Azji Południowej. Usytuowana jest na wyspie Cejlon, która z kolei stanowi największą wyspę Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka zamieszkana jest przez ponad dwadzieścia milionów ludzi. To idealne miejsce na letni wypoczynek dla osób, które uwielbiają bliskość natury. Bujna roślinność w postaci monsunowych lasów stanowi nieco ponad czterdzieści procent powierzchni wyspy. Kolejnym charakterystycznym krajobrazem są sawanny oraz piękne plantacje herbaty. Jak zaplanować wypoczynek na Sri Lance, co warto wiedzieć i gdzie się udać w pierwszej kolejności? Oto kilka wybranych propozycji.

Lwia Skała

Naturalne piękno to bez wątpienia jedna z mocniejszych stron Sri Lanki i powód, dla którego tak wielu turystów decyduje się na to miejsce. Z pewnością jest to doskonała destynacja dla osób, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku i jednocześnie poczuć powiew zupełnie innej kultury. Jedną z największych atrakcji Sri Lanki jest bez wątpienia Sigiriya, czyli Lwia Skała. To wolno stojący fragment pozostałości czynnego niegdyś wulkanu. To właśnie w tym nietypowym, aczkolwiek sprzyjającym miejscu królewski bastard Kassapa postanowił wybudować specjalną warownię mającą go chronić przed atakiem wrogów. W środku znajdziemy świetnie zachowane pomieszczenia, w których mieszkały kochanki Kassapy oraz piękne malowidła przedstawiające ich wizerunki. Warto dodać, że warownia została po latach odkryta dopiero w XIX wieku przez brytyjskich archeologów. Dzisiaj stanowi jedną z najwspanialszych atrakcji w okolicy.

Powrót do starożytności

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Anuradhapura, czyli starożytna stolica Cejlonu. To miejsce ponad tysiąc lat temu stanowiło kolebkę cywilizacji, choć dzisiaj znajduje się niemal w samym centrum dżungli. Warto się jednak tutaj wybrać, by rozsmakować się nieco w historii całej wyspy. Warto również wybrać się do leżącej niespełna 100 kilometrów dalej Polonnaruwy, czyli miejsca, w którym niegdyś znajdowała się królewska rezydencja. Miasto słynęło z przepychu i niesłychanego piękna i do dzisiaj cieszy się wielkim szacunkiem mieszkańców. Warto również wspomnieć, że niedawno sama rezydencja została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Herbaciana kraina

Sri Lanka słynie z plantacji herbaty i trzeba przyznać, że herbata tutaj smakuje lepiej niż gdziekolwiek indziej. Wycieczka na plantację herbaty to zdecydowanie podróż godna polecenia i przeżycie nie do opisania. Podczas zwiedzania będziemy mogli nie tylko podziwiać uprawy, ale również zwiedzić klimatyczne herbaciarnie i skosztować serwowanych na miejscu herbat.

Top