• 12 sierpnia 2022

Wspaniale jest wybrać się w podróż dopasowaną do Waszych potrzeb - taką, która spełni wszystkie Wasze fantazje i wyobrażenia o idealnym wypoczynku. Dlatego zanim wybierzecie cel swojej podróży przyjrzyjcie się propozycji, którą dla Was przygotowaliśmy i przekonajcie się czy zachwycająca Jordania jest dla Was.

Amman – urzekające, historyczne miasto

Wyprawę po Jordanii rozpoczniemy właśnie tutaj, w Ammanie. Jest on wciąż żywym zapisem historii, która toczyła się tu burzliwie przez wiele stuleci. Wznoszące się nad miastem Wzgórz Cytadeli było miejscem, gdzie już dwa tysiące lat przed Chrystusem istniał dobrze funkcjonujące i rozwijające się miasto. Kolejne osiem wieków później wznosiła się tu tętniąca życiem stolica państwa Ammonitów, które popadło w konflikt z biblijnym królem Izraela, Dawidem. Wiek VI p. n. e. był czasem równie burzliwym, ponieważ przypadły na ten okres walki z wielkim Babilonem, rządzonym przez słynnego Nabuchodonozora. Miasto uniknęło zniszczeń, ponieważ poddało się Babilończykom. W początkach nowej ery miasto zostało włączone do Dekapolis, czyli do grupy miast połączonych współpracą ekonomiczno-kulturalną. Zmieniło też na pewien czas nazwę z Amman na Filadelfia, aby w 635 roku, po podboju dokonanym przez Arabów powrócić do starej nazwy. XVI wiek nie był okresem najszczęśliwszym dla mieszkańców Ammamu. Na wskutek polityki prowadzonej przez Turków osmańskich miasto prawie się wyludniło. Czasy świetności przywrócili mu uchodzący z Kaukazu Czerkiesi, którzy zaczęli się tu osiedlać po 1880 roku. Po drugiej wojnie światowej zaczęli osiedlać się tutaj Palestyńczycy, których populacja do dnia dzisiejszego ma największą liczbę reprezentantów.

Planetescape.pl

Opisane powyżej koleje losu tego miasteczka pozwalają na zarysowanie jego historii i dają wyobrażenie o przestrzeni czasu, która rzeźbiła przez wieki obraz miasta, który obecnie możecie podziwiać w pełnej jego okazałości.

Kolejny przystanek – Morze Martwe

Spędzicie tu wyjątkowy czas, który pozwoli Wam na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Ammanu. Kąpiel w wodach jednego z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie bez wątpienia zrobi na Was ogromne wrażenie. Będziecie mogli unosić się na tafli wody swobodnie i bez większego wysiłku. Poza tym, w wodzie znajduje się duże nagromadzenie wartościowych dla skóry składników mineralnych, które odżywiają skórę i działają wspaniale na krążenie krwi.

Petra – starożytne miasto Nabatejczyków

Wycieczkę po tym wyjątkowym miejscu rozpoczniecie w przepięknym, robiącym niesamowite wrażenie wąwozie Al-Siq. Niegdyś wyznaczał on główną drogę prowadzącą do miasta na odcinku półtora kilometra. Podczas wędrówki nim będziecie mogli przenieść się myślami w czasie i wyobrazić sobie, że jesteście członkami jednej z licznych karawan kupieckich, zdążających tłumnie do Petry z różnych stron świata. Na końcu tej krętej drogi zobaczycie Al-Khazneh, czyli jedną z najbardziej kojarzących się z Petrą budowli, którą Beduini zwykli nazywać „Skarbcem Faraona”. Według ich podań, w urnie mieszczącej się w centralnym fragmencie frontonu, ukryto tajemnicze skarby.

Podążając w głąb miasta Nabatejczyków niewątpliwie zwrócicie uwagę na różnorodność stylistyczną wznoszących się wokół budowli. Jest ona wynikiem wielowiekowej historii miasta oraz prezentuje efekt wytężonej pracy mieszkających i tworzących tu budowniczych z Egiptu, Mezopotamii, Asyrii, Grecji czy Rzymu. Ten kulturowy tygiel zaowocował wspaniałymi efektami, które po dziś dzień podziwiać mogą turyści ze wszystkich stron świata.

Dolina Wadi Rum

Dolina ta jest miejscem pustynnym, pełnym rozciągających się delikatnie wydm oraz ostrych, wyróżniających się na tle reszty formacji skalnych. Surowość krajobrazu przywodzi na myśl krajobraz iście księżycowy, dlatego też wielu osobom kojarzy się ona właśnie z tym satelitą Ziemi. Znajdziecie tu również wiele petroglifów, pozostawionych przez Nabatejczyków. Najlepiej podziwiać to miejsce podczas wycieczki samochodem terenowym, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie będziecie mogli zobaczyć wiele obecnych tu rzeźb skalnych, których autorką jest sama matka natura.

Akaba – bajeczny kurort

Po intensywnym wysiłku związanym ze zwiedzanym poprzednich atrakcji będziecie mogli zregenerować siły i wspaniale odpocząć w prawdziwie ekskluzywnym kurorcie. Kąpiele w przyjemnej, orzeźwiającej wodzie i spacery po złocącej się, piaszczystej plaży, to nie jedyne atrakcje oferowane przez Akabę. Są tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie czy surfing, a co ważne możecie podziwiać tu, ciągnące się wzdłuż wybrzeża barwne rafy koralowe, pełne interesujących organizmów żywych, tworzących unikalny ekosystem.

Będąc w Akabie nie można zapomnieć o odwiedzeniu o znajdujących się bizantyjskich ruin, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Jak widzicie wyprawa do Jordanii zapowiada się wspaniale i oferuje zróżnicowane atrakcje, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednych podróżników. To okazja do poznania innej kultury, bogatej historii i architektury, a także szansa na wyśmienity wypoczynek na pięknych plażach, dających możliwość relaksu i wytchnienia. To optymalnie zbilansowana wyprawa łącząca różne aktywności, dzięki czemu nuda będzie Wam zupełnie obca, a Jordania zostanie na zawsze w Waszej pamięci.

Top