• 17 kwietnia 2024

Archipelag Seszeli jest słynny z świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Panujący tam mikroklimat, wysoka temperatura powietrza i wody przez cały rok sprawia, że miłośnicy wodnej rekreacji wracają tutaj często. Nurkowie mogą cieszyć się doskonałą widocznością w wodnych przestworzach, w zależności od miesiąca i sezonu może sięgać nawet do 40 metrów! Do tego wszystkiego dochodzi niesamowite bogactwo podwodnej fauny i flory, cudowne kryształy rafy koralowej i bajeczne plaże. Jeśli jeszcze nie zachęciliśmy was do aktywności w wodzie, a także pod i nad jej powierzchnią na Seszelach, zapraszamy do lektury.

Wyspy należące do archipelagu Seszeli dzielą się na Wyspy Wewnętrzne oraz Wyspy Zewnętrzne, przy czym pierwsze zbudowane są z granitu i stanowią wierzchołki podwodnego łańcucha górskiego, a drugie leżą generalnie w obrębie płytkich raf i atoli koralowych. Wody okalające te dwa typy wysp różnią się ogólnie fauną i rzeźbą dna. Warto wiedzieć, że nurkowanie u wybrzeży Seszeli jest teoretycznie możliwe przez cały rok, jednak najlepiej dostosować swój wyjazd do takich kryteriów, jak sezonowe wiatry, widoczność, położenie konkretnych wysp oraz sezony, w których pojawia się najwięcej ryb gatunku, który chce się obserwować. Najlepsze warunki do nurkowania w obrębie Wysp Wewnętrznych oraz Zewnętrznych są w kwietniu, maju, październiku oraz listopadzie. W tym czasie temperatura wody wynosi ok. 29°C, a widoczność jest doskonała, dochodząca do 30 m. Całkiem dobre warunki panują też w grudniu i styczniu, jedynie powierzchnia oceanu może być wtedy bardziej wzburzona ze względu na północno-zachodnie wiatry. W okresie od maja do września wiatry są silniejsze a widoczność jest słabsza.

Raj dla nurków
Nurkowanie na Seszelach to niezwykła zabawa i czysta przyjemność. Woda jest zawsze ciepła, a przejrzystość świetna, tak więc nie dziwi, że przybywają tutaj wielbiciele nurkowania z całego świata. Amatorzy tego sportu mogą skorzystać z lekcji pod okiem profesjonalnych instruktorów z centrów nurkowych. Głębiny seszelskie są pełne ryb o niewiarygodnych kolorach i kształtach. Atrakcją są również dobrze zachowane wraki owiane tajemnicą i tworzące niezapomniany klimat w czasie podwodnych wędrówek. Jeśli jesteś już doświadczonym nurkiem zainteresują cię szczególnie nocne wyprawy nurkowe. O tej porze dnia koralowce o zmroku mają intensywniejsze barwy, wręcz fluorescencyjne, a wiele gatunków stworzeń morskich uaktywnia się dopiero nocą.

Snorkelling
Spokojne fale, ciepła woda oraz płytkie miejsca obfitujące w rafę koralową przyciągają miłośników uprawiania snorkellingu. Jest to świetne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wielbicieli podwodnych eksploracji. Miejsc i okazji ku temu jest na Seszelach naprawdę sporo i zwykle pokrywają się z punktami idealnymi do nurkowania, ale znajdują się znacznie bliżej brzegu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się we własny sprzęt, czyli ABC snorkellingu. Chodzi o maskę, rurkę, płetwy. Aczkolwiek na miejscu bez problemu wypożyczymy potrzebne oprzyrządowanie. Amatorzy tego sportu będą zainteresowani faktem, że centra nurkowe i instruktorzy w hotelach udzielają lekcji snorkellingu, które pomogą czerpać prawdziwą przyjemność z podwodnych poszukiwań wrażeń.

Big Game Fishing
Jeśli szukasz solidnej dawki adrenaliny, to znajdziesz ją podczas polowanie na wielkie ryby, czyli big game fishing. Na Seszelach wyprawa taka dostępna jest dla zawodowców oraz amatorów. Wody archipelagu to skarbiec ogromnych ryb przez cały rok, a na miejscu organizowane są połowy wędkarskie. Sporą popularnością cieszą się nawet kilku i kilkunastodniowe eskapady w gronie znajomych. Musicie uwierzyć, że radość i satysfakcja po złowieniu ogromnego tuńczyka albo niebieskiego merlina są niesamowite a wrażenia niezapomniane. Zapalonych wędkarzy kusi perspektywa złowienia rekina, barakudy czy srebrzystobiałej żaglicy. Dużą zaletą big game fishing jest możliwość przemieszczania się pomiędzy wyspami pozwala odkryć całe bogactwo lokalnej natury.

Morze możliwości
Oczywiście nie musimy ograniczać się do nurkowania i łowienia ryb. Na miejscu warto spróbować windsurfingu, kajakarstwa, nart i rowerów wodnych, jet-ski, sztuki żeglarstwa albo wodnych rajdów na skuterach. Jeśli preferujesz bardziej ekstremalne wrażenia warto spróbować “water sausage”, czyli przejażdżki pontonem z zawrotną prędkością. Plaża Beau Vallon oferuje paralotniarstwo, a nieco bardziej odległy archipelag Alphonse wędkarstwo muchowe, ponieważ słynie z najlepszych warunków do uprawiania tej dyscypliny na świecie.

Top