• 27 maja 2024

Rajskie wakacje na Karaibach

Karaiby to zespół państw wyspiarskich znajdujących się na Morzu Karaibskim, które wielu osobom kojarzą się z rajem na ziemi i serią filmów o "Piratach z Karaibów". Sceneria przypomina tutaj często wakacyjne pocztówki wygenerowane przez sztuczną inteligencję czy też zdjęcia mocno podkręcone w programach graficznych, a tymczasem karaibskie wyspy rzeczywiście zachwycają unikatowymi widokami. Jakie miejsca warto szczególnie odwiedzić na Karaibach? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Barbados

Jest ojczyzną popularnej piosenkarki i bizneswoman, Rihanny, a także wymarzonym miejscem na wakacje. Piaszczyste plaże pięknie kontrastują tutaj z szafirową wodą, a całość otoczona jest przez palmy i egzotyczną roślinność. Do wielkich atrakcji Barbadosu należą na przykład Mount Gay Rum, czyli najstarsza na świecie destylarnia rumu, a także Atlantis Submarine, które oferuje turystom możliwość odbycia podróży łodzią podwodną. Wielbiciele muzyki tłumnie odwiedzają ulicę, przy której do dzisiaj stoi rodzinny dom Rihanny. Artystka jest bohaterką narodową Barbadosu, a w dniu jej urodzin obowiązuje narodowe święto.

Dominikana

Już od lat cieszy się wielką popularnością wśród miłośników Karaibów, przede wszystkim ze względu na doskonałą infrastrukturę. To wyspa dla wielbicieli egzotycznych klimatów, którzy docenią nie tylko miejscową faunę i florę, ale również pozytywnych i rozśpiewanych mieszkańców Dominikany. Warto odwiedzić stolicę Dominikany, czyli Santo Domingo, gdzie znajdują się historyczny Columbus Park czy też muzeum Alcazar de Colon usytuowane w pierwszym w historii ufortyfikowanym pałacu, jaki Europejczycy wybudowali w tej części świata.

Jamajka

Słusznie kojarzy się z muzyką reggae i wszelkimi jej odnogami. To właśnie tutaj urodził się Bob Marley, czyli najsłynniejszy przedstawiciel tego gatunku w historii. Dlatego też na wyspie można odwiedzić muzeum poświęcone muzykowi, ale również wiele atrakcji przyrodniczych. Jedną z nich są znajdujące się w pobliżu miasta Ocho Rios wodospady na rzecze Dunn, które często nazywane są jednym z najpiękniejszych miejsc na całych Karaibach. Warto odwiedzić usytuowane w stolicy Jamajki National Gallery of Jamaica, w którym znajduje się pokaźna kolekcja jamajskiej sztuki.

Kuba

Jest największą wyspą karaibską, na której można spędzić wiele tygodni, nie poznawszy jej w całości. Dlatego też warto szczegółowo zaplanować wycieczkę i przynajmniej za pierwszym razem odwiedzić położoną nad Zatoką Meksykańską Hawanę, czyli barwną stolicę kraju. Miasto zostało założone w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów i przez wieki uchodziło za bardzo ważny port handlowy. Warto tutaj odwiedzić Zamek de la Real, czyli dawną rezydencję hiszpańskiego gubernatora, a także Katedrę Niepokalanego Poczęcia, ratusz miejski z XVIII wieku czy imponującą promenadę nadmorską. Kuba to jednak nie tylko Hawana, ale i parki narodowe rozsiane po całej wyspie, spośród których warto odwiedzić malowniczy park Maria La Gorda.

Portoryko

Podobnie, jak wszystkie wyspy na Karaibach, Portoryko słynie z pięknych plaż i egzotycznej roślinności, a także wszechobecnej muzyki. Warto rozpocząć zwiedzanie wyspy od San Juan, czyli pięknej stolicy, w której atrakcje stanowią na przykład forteca El Morro, plaża Isa Verda czy San Cristobal. Z kolei Ruta Panoramica to malownicza trasa turystyczna dla miłośników pieszych wędrówek po górach. Przejazd przez trasę zajmuje kilka godzin, ale po drodze można zobaczyć lasy tropikalne, plantacje kawy czy wodospady.

Top