• 17 kwietnia 2024

Zanzibar – rajska afrykańska plaża z białym piaskiem, palmami i świetną infrastrukturą turystyczną. Idealne miejsce na egzotyczne wakacje, podczas których odetchniesz od trosk dnia codziennego. Wycieczkę na Zanzibar można rozważyć w dwóch wariantach: w pierwszym, bardziej przygodowym, przez pięć dni intensywnie spędzasz czas na safari w największych tanzańskich parkach narodowych, a następnie udajesz się na rajski wypoczynek. W drugim lecisz wyłącznie na Zanzibar i wypoczywasz na plażach z drinkiem w ręku obserwując rybaków na długich drewnianych łodziach z charakterystycznymi białymi żaglami. Jak się przygotować do takich wakacji? Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik podróżniczy!

Zdrowie i szczepienia
Każdy, kto przygotowuje się na wakacje na Zanzibarze zastanawia się nad kwestią potrzebnych szczepień i ryzyka zarażenia się chorobami tropikalnymi. W końcu to Afryka, którą nieustannie się demonizuje i wiele osób boi się podróżować po tym kontynencie przez bliżej nieokreślony lęk przed chorobami. Przede wszystkim za przegląd książeczki szczepień należy się zabrać na 4-6 tygodni przed planowanymi wakacjami. Pomimo tego, że na Zanzibarze występuje niskie ryzyko zarażenia się żółtą febrą, to już lecąc tranzytem przez Tanzanię czy inne afrykańskie państwo tzw. żółta książeczka może być wymagana na lotnisku. Szczepionka przeciwko żółtej febrze nie figuruje na liście szczepień obowiązkowych, jednak w rzeczywistości różnie to możne wyglądać. Należy przyjrzeć się liście szczepień zalecanych, czyli: przeciwko chorobom zakaźnym takim jak odra, różyczka, świnka, WZW A i B oraz chorobom pokarmowym takich jak tężec, błonica, cholera i dur brzuszny. Udając się w dziksze rejony profilaktyczna dawka szczepionki przeciwko wściekliźnie powinna być brana pod uwagę. Jeśli chodzi o ryzyko zarażenia się malarią to na Zanzibarze jest ono niskie. W Tanzanii kontynentalnej jest wyższe, jednak zaleca się profilaktykę, tzn. odpowiedni ubiór, stosowanie repelentów i spanie pod moskitierą.

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje na Zanzibarze?
Zanzibar jest tropikalną wyspą, na której wyraźnie odznaczają się dwie pory roku: sucha i deszczowa. Co ciekawe, pora deszczowa wypada dwa razy w roku, w miesiącach od marca do maja oraz w listopadzie i grudniu. Najmniej polecanym miesiącem na wakacje jest kwiecień, ponieważ deszcz może padać przez cały dzień – drogi bywają nieprzejezdne, jest bardzo wilgotno, więc intensywne zwiedzanie czy trekkingi nie wchodzą w grę, nie mówiąc już o plażowaniu. Najlepsze miesiące na wypoczynek na Zanzibarze to okres od stycznia do połowy marca oraz od czerwca do października. W porze suchej warunki są idealne i do plażowania, i uprawiania sportów wodnych i do zwiedzania. Jeśli planujecie swój wyjazd samodzielnie, warto kupić bilety lotnicze wcześniej i dokonać rezerwacji hotelowych – na Zanzibarze często można skorzystać z opcji early bird.

Dokumenty podróży
Obywatele Polscy udający się na Zanzibar w celach turystycznych co prawda nie mają obowiązku posiadania wizy, ale muszą uiścić tzw. opłatę przylotową w wysokości 50 USD od osoby (trzeba to sprawdzić, ponieważ niektóre linie lotnicze mają tę opłatę zawartą w cenie biletu lotniczego). Natomiast jeśli Wasze wakacje obejmują zarówno Zanzibar, jak i Tanzanię kontynentalną, wiza będzie potrzebna, kosztuje 50 USD i uprawnia do pobytu w kraju nie dłuższego niż 3 miesiące. Można złożyć wniosek przez Internet. Obowiązującym dokumentem jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na teren kraju. Warto zadbać o zrobienie kopii elektronicznych swoich dokumentów na wypadek niespodziewanych sytuacji, podobnie jest z wykupieniem ubezpieczenia turystycznego, które pokrywa koszty np. ratownictwa oraz OC.

Ciekawostki o Zanzibarze
Na Zanzibarze spotkacie się z kulturą suahili – to też jeden z języków, w którym mówi część mieszkańców. W kulturze Suahili ludzie zaczynają liczyć czas o wschodzie słońca, a nie o północy, co oznacza, że 7 rano czasu zachodniego to jedyna godzina rano (czasu suahili), a 19:00 to jedyna godzina w nocy. Układając godziny spotkań, najlepiej jest określić porę dnia, w której chcesz się spotkać - rano, po południu, wieczorem, w nocy. Wynika to z faktu, że Zanzibar leży bardzo blisko równika, dlatego słońce przez cały rok wschodzi i zachodzi o zbliżonych godzinach (a nie tak jak w Polsce). To mała rzecz, ale jeśli chcecie coś załatwić z lokalsami, warto o tym wiedzieć. Co więcej, Zanzibarczycy to bardzo przyjaźni i radośni ludzie, zwykle można zobaczyć ich uśmiechniętych. Dlatego nie warto obawiać się ich poprosić o pomoc. Chętnie wskażą drogę zagubionym osobom i na pewno się ucieszą, jeśli spróbujecie powiedzieć do nich coś w języku suahili.

Top