• 1 października 2023

Skąd bierze się popularność Wietnamu, jako kierunku turystycznego? Na pewno z różnorodności: Wietnam oferuje szeroki wachlarz atrakcji, od przyrodniczych, przez kulturowo-obyczajowe, po kulinarne. To kraj o bogatej historii i tradycjach i ogromnym potencjale turystycznym, który z roku na rok coraz lepiej wykorzystuje. Możliwości wietnamskich wojaży jest bez liku – ale jak się do nich przygotować? Wybierając się na wakacje do Wietnamu z biurem podróży część zmartwień, takich jak plan wycieczki, zakwaterowanie czy atrakcje, odpadają. Ale jak przygotować się na wyjazd z praktycznej strony?

Wyprawa do Wietnamu - dokumenty wjazdowe
Wietnam jest krajem z obowiązkiem wizowym dla wielu narodowości, w tym dla Polaków. O wizę turystyczną można się ubiegać online lub wyrobić ją na lotnisku, jeśli wcześniej uzyska się (np. od biura podróży) tzw. approval letter. Aby uzyskać wizę należy posiadać paszport ważny przez min. 6 miesięcy, zdjęcie i okazać bilety powrotne lub bilety do innych krajów. Wizy są ważne przez 12 miesięcy, można się postarać o wizę jednokrotnego wjazdu (która kosztuje 25 USD) i dwukrotnego wjazdu (koszt to 50 USD). O inne, bardziej specyficzne wizy należy aplikować do ambasady i umówić się na rozmowę z konsulem. Aby wakacje w Wietnamie były udane i bez niespodzianek, warto wykupić ubezpieczenie podróżne oraz zrobić kopie elektroniczne najważniejszych dokumentów.

Choroby i szczepienia
Wietnam nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Ważne, by przejrzeć listę szczepień zalecanych, do których należą np. szczepienia przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi czy durowi brzusznemu. Ryzyko zachorowania na malarię jest zależne od regionu, dlatego warto wcześniej skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, jeśli np. planujemy trekking przez dżunglę lub inne aktywnością włączające długie pozostawanie na terenie lasu deszczowego. Wietnam uchodzi także jako stolica street food, co wywołuje wątpliwości różnego rodzaju dolegliwości żołądkowych. Generalnie trzeba zwracać uwagę na to, czy wybrane jedzenie zostało poddane obróbce termicznej, która zabija większość groźnych bakterii. Wodę należy pić wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną. Przez pierwsze kilka dni trzeba traktować siebie raczej delikatnie i nie jeść ostrych potraw, by flora bakteryjna przywykła do nowego klimatu i otoczenia.

Czy w Wietnamie zapłacę kartą?
Z płaceniem kartą płatniczą w Wietnamie nie ma większych problemów, szczególnie w miejscach turystycznych, hotelach i restauracjach. Przed wyjazdem jednak lepiej upewnić się, czy posiadana karta jest honorowana w tym kraju, bo zdarza się, że wietnamskie terminale płatnicze nie obsługują wszystkich typów kart – najpopularniejsze, czyli VISA, Master Card czy Revolut są jak najbardziej przyjmowane. Posługując się standardowymi kartami płatniczymi trzeba się przygotować na prowizje przy wybieraniu pieniędzy z bankomatów. Najkorzystniej zamienić na lokalną walutę, czyli dongi (VND) euro lub dolary amerykańskie. Dongi występują w bardzo dużych nominałach, dlatego początkowo (jeśli posługujecie się gotówką) dobrze jest sprawdzać wydaną resztę skrupulatnie. Taka praktyka pomoże uchronić się przed niestety, częstymi próbami oszukiwania, zwłaszcza w bardzo turystycznych miejscach.

Internet w Wietnamie
W Wietnamie połączenie Wi-Fi można znaleźć bez problemu nie tylko w miejscach zakwaterowania czy restauracjach, ale także w różnego rodzaju atrakcjach turystycznych. Dostępnych jest także sporo sieci publicznych, ale korzystając z nich trzeba pamiętać o tym, by chronić swoje dane i nie logować się np. do bankowości internetowej. Internet mobilny należy do tanich – kupując lokalną kartę SIM płaci się ok. 8-9 USD za 14 dni korzystania, przy czym dane pakietowe są nielimitowane. Lokalne karty można kupić na lotniskach lub po prostu na mieście. Przy zakupie karty SIM możecie zostać poproszeni o okazanie paszportu (czasem jest on kopiowany), co nie powinno wzbudzić podejrzeń, bo w Azji uchodzi to za standardową procedurę.

Transport
Przemieszczać się w większych miastach można na wiele sposobów – komunikacją miejską, lokalnymi busikami, azjatyckim odpowiednikiem Ubera czy, najpopularniejszą formą, skuterami. Turyści bardzo często wynajmują skutery, by przemierzyć nimi ten kraj. Często można je kupić za 300-400 USD (lub taniej, wszystko zależy od sprzedawcy, jednak wcześniej lepiej rozeznać się w cenach). Pomiędzy miastami kursuje sieć pociągowa, dostępne są różne klasy, oraz wygodne autobusy międzymiastowe. Do popularnych sposobów przemieszczania się między miastami należą także loty krajowe. Bilety często są w cenie biletu pociągowego. Jeśli jednak jedziecie na wakacje z biurem podróży, zwykle transport jest w cenie wycieczki - albo z prywatnym kierowcą, albo wcześniej ustalony z góry.

Top