• 29 marca 2023
Podróż do Peru dla europejskiego turysty nie jest łatwym wyzwaniem. Ze względu na dużą odległość, koszty biletów oraz nieco skomplikowaną logistykę nie jest to dla wielu osób oczywisty kierunek. Poznawanie śladów po dawnym imperium Inków, a także współczesnego oblicza tego południowoamerykańskiego państwa może być dla nas prawdziwą przygodą życia. Ze względu na liczne i zróżnicowane atrakcje przyrodnicze bogatą historię i swój unikalny koloryt kulturowy kraj ten ma wszystko, aby zaspokoić nawet najbardziej wymagającego turystę. Nawet planując długi, ponad dwutygodniowy urlop w Peru, z pewnością nie będziemy mogli narzekać na nudę. Warto jednak dobrze zaplanować swój wyjazd, aby mieć pewność, że niczego nie przeoczymy. Na dobry początek warto poznać najciekawsze atrakcje jakie czekają na nas w największym mieście i zarazem stolicy Peru - Limie.

Historia bogata w złoto
Tym co wśród wielu przybywających do Limy turystów wzbudza największe zainteresowanie jest budząca wyobraźnię historia opisywanych terenów. Wciąż jest w niej wiele do odkrycia zarówno jeśli chodzi o wiek dwudziesty jak i czasy istnienia dawnego inkaskiego imperium oraz jego podbój przez hiszpanów w epoce kolonialnej. To wówczas, a dokładnie w 1535 założona została współczesna stolica Peru, która początkowo nosiła nazwę Ciudad de los Reyes - czyli królewskie miasto. Jej założycielem był słynny konkwistador Francisco Pizarro. Było to związane z krwawym podbojem państwa Inków, co wymagało w tamtym okresie solidnej rozbudowy bazy logistycznej dla przybywających z terenów ameryki środkowej nowych wojsk. Efektem tej strategicznej decyzji było powstanie wówczas największego w tej części świata portu przeładunkowego, a także szybki rozwój nowo założonej kolonii. Konkwistadorzy podobnie jak na innych zajmowanych terenach w celu osiągnięcia swych celów związanych z szybkim i jak największym wzbogaceniu się często stosowali podstępne metody. Przekonał się o tym chociażby ostatni przywódca państwa Inków Atachualpa. Po tym gdy został on podstępnie schwytany i uwięziony zgodził się zapłacić za swoją wolność okup w postaci komnaty wypełnionej do połowy złotem i dwóch komnat wypełnionych srebrem. Mimo wszystko po spełnieniu tej obietnicy został on zgładzony, a przed śmiercią prowadził długie negocjacje z Francisco Pizarro, co stało się słynnym motywem lokalnej kultury. Przez kolejne stulecia Peru było najbogatszym wśród hiszpańskich wicekrólestw. Do dziś srebro i złoto, a także rudy miedzi są głównymi surowcami eksportowymi, z których słynie Peru. Szacuje się, że wspomnianych kruszców jest tu najwięcej na świecie.

Piękne Miraflores
Współczesna Lima to ponad jedenasto milionowa metropolia. Nie brakuje w niej nowoczesnych wieżowców jak i dawnej barokowej zabudowy z czasów kolonialnych. Najsłynniejszą i zarazem najbardziej prestiżową dzielnicą jest Miraflores. Stanowi ona historyczne centrum miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do największych zabytków należy tu między innymi monumentalna Katedra metropolitarna pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. Znajdziemy tu np krypty ze szczątkami konkwistadorów wraz ze szczegółowymi opisami ich zdrowotnych dolegliwości. Plac przy którym znajduje się katedra (Plaza de Armas) jest bardzo zadbany i może przypominać nam europejskie miasta. Jak się okazuje jego zabudowa była inspirowana hiszpańską Sewillą.

Spacery nad oceanem
Jeśli udamy się w kierunku wybrzeża naszą uwagę powinna zwrócić piękna latarnia morska z 1900 roku - największy tego typu obiekt w całym kraju.
Dzięki temu, że miasto znajduje się na wysokim klifie, spacerując wzdłuż pięknej promenady możemy podziwiać piękną panoramę na okoliczne plaże oraz bezkres oceanu spokojnego.
Warto zajrzeć także do parku zakochanych z niezwykłą rzeźbą pary kochanków autorstwa najwybitniejszego peruwiańskiego rzeźbiarza Victora Delfina. Wokół niej możemy podziwiać wiele innych ciekawych artystycznych instalacji, tworzących unikatowy klimat tego miejsca. Europejskim turystom może ono kojarzyć się z Parkiem Guell w Barcelonie i będzie to jak najbardziej uzasadnione ponieważ twórcy przyznali się do tej inspiracji.

Dzielnica artystów i bajkowe fontanny
Bardzo ciekawa i klimatyczna jest również dzielnica Barronco. Znajdziemy w niej mnóstwo murali oraz kolorowych graffiti autorstwa zarówno lokalnych artystów jak i twórców z całego świata. Atrakcją, dla której szczególnie warto odwiedzić tę okolicę jest most westchnień wybudowany w 1876 roku. Zgodnie z miejscową legendą jeśli uda się nam przejść go na jednym wdechu nasze marzenie zostanie spełnione. Bez wątpienia trzeba spróbować.
Wieczorową porą warto natomiast udać się do Parku de Reserve położonego między dwiema głównymi ulicami miasta. Co noc odbywają się tu kolorowe widowiska z udziałem fontann i laserów, które na długo zapadną nam w pamięci.
Top