• 29 marca 2023

Wśród wielkich azjatyckich miast, przyciągających z roku na rok rzesze turystów, Pekin wydaje się czasami zbyt oczywistym wyborem. Wielu z nas łączy z tym miejsce niezbyt pozytywne skojarzenia związane z rządami komunistycznymi lub fatalną jakością powietrza. Na ile te stereotypy przekładają się na współczesne realia najważniejszej chińskiej metropolii? Co tak naprawdę może ona zaoferować turystom i jak się w niej odnaleźć? Prześledźmy kilka ciekawych propozycji na spędzenie czasu w stolicy państwa środka.

Turystyczny magnes
Pekin chociaż nie jest najstarszym, ani największym miastem Chin, dzięki swojej randze stolicy, jest często obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty chcącego poznać współczesny obraz największego państwa świata. Dla wielu podróżników stanowi on początkową bazę wypadową wgłąb kraju. Warto jednak poświęcić temu miastu przynajmniej kilka dni w czasie swojej podróży. Bogactwo miejscowych atrakcji może sprawić, że i tak uznamy, że warto zostać tu na dłużej. Stolica Chin może zaskoczyć nas już na pierwszym spacerze. W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładzie się tu na poprawę jakości powietrza, które stopniowo faktycznie staje się coraz lepsze. Nie znajdziemy tu już wielkich trujących fabryk ponieważ w znacznej mierze zostały one zmodernizowane lub przeniesione w mniej zaludnione obszary. Coraz więcej pojazdów, stanowiących również zagrożenie dla środowiska stanowią tutaj auta elektryczne oraz niezliczone skutery, motorynki oraz rowery miejskie.

Lokalne przysmaki
Jeśli jest to nasz pierwszy przystanek w Azji z pewnością będziemy chcieli poznać miejscową kuchnię. Najbardziej znanym i kojarzonym wśród turystów daniem jest oczywiście słynna kaczka po pekińsku. Warto jednak zauważyć, że wśród mieszkańców o wiele chętniej spożywane są inne lokalne potrawy takie jak chińskie pierożki z sosem sojowym lub warzywne zupy dodatkiem nudli. Spacerując pekińskimi hutongami bez problemu znajdziemy także całą masę innych potraw takich jak np mięsne szaszłyki pieczone na patyku. Warto spróbować również przysmaków podawanych w ramach tzw. “hot pota” będącego specjalnym naczyniem do własnoręcznego gotowania potraw.

Świątynia Nieba
Zwiedzanie Pekinu warto podzielić na kilka etapów.. Poznawanie miasta możemy zacząć od słynnej Świątyni Nieba. Znajdziemy ją udając się na południowy wschód od centrum. Warto zarezerwować sobie na zwiedzanie co najmniej kilka godzin ponieważ tak naprawdę mamy tu do zobaczenia spory kompleks zabudowań świątynnych oraz otaczającą parkową zieleń. Miejsce zostało udostępnione zwiedzającym zaledwie ok sto lat temu. Wcześniej było ono przeznaczone wyłącznie dla cesarza i jego dworu. Obecnie jest ono bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale również przez zwykłych mieszkańców Pekinu. Łatwo można tu spotkać lokalne grupy artystyczne, biegaczy, tancerzy lub osoby praktykujące tai-chi. Sama świątynia nieba jest jednym z najpopularniejszych budynków w całych Chinach. Często jej zarys można odnaleźć na różnorodnych pamiątkach, szyldach lub znaczkach pocztowych.

(Nie)Zakazane Miasto
Osobny dzień powinniśmy przeznaczyć na zwiedzanie zakazanego miasta i jego okolic. Znajduje się ono w samym centrum Pekinu i składa się z ponad 800 różnej wielkości pałaców i pawilonów. Bilet do tego miejsca warto kupić wcześniej przez internet, aby uniknąć czekania w długiej kolejce. W czasie zwiedzania warto korzystać z audioprzewodnika, który jest dostępny także w języku polskim. Po wyjściu z zakazanego miasta możemy posilić się w jednej z lokalnych restauracji, a następnie odwiedzić park Jingshan, z którego zobaczymy wspaniałą panoramę okolicy.

Muzeum Mniejszości
Mniej oczywistym miejscem do zobaczenia w Pekinie jest Muzeum Mniejszości Narodowych znajdujące się na północ od centrum, obok parku olimpijskiego. To jedno z niewielu miejsc w Chińskiej stolicy gdzie nie musimy spacerować w tłumie turystów. Bez problemu odpoczniemy tu od ulicznego tłoku i jednocześnie poznamy kulturę mniejszości etnicznych, których jest w Chinach ponad 50. Będąc tu w gronie rodziny lub przyjaciół z pewnością nie będziemy się nudzić.

Top