• 17 kwietnia 2024

Panama to ciągle nieodkryty przez turystów kraj w samym sercu Ameryk, graniczący z Kostaryką i Kolumbią, leżący jednocześnie nad Morzem Karaibskim (na północy) i Oceanem Spokojnym (na południu). Znajdujący się tutaj Kanał Panamski jest jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Wakacje w Panamie to okazja do zobaczenia sławnego Kanału, kąpieli na dwóch wspomnianych wybrzeżach, wycieczki na plantację kawy czy wyspy zamieszkane przez rdzennych Indian, nieskażone cywilizacją. Kiedy jechać do Panamy? Jakie miasta i miejsca warto zobaczyć w Panamie? Zapraszamy do lektury! 

Kiedy jechać do Panamy?

Właściwie większa część roku jest dobra na wakacje w Panamie. Co prawda pora sucha występuje od grudnia do połowy kwietnia, a deszczowa – od połowy kwietnia do końca listopada, jednak nie dotyczy to karaibskiego wybrzeża, gdzie krótkie, ale intensywne opady deszczu mają miejsce codziennie. Tak samo zresztą wyglądają opady w czasie pory deszczowej. Jeśli więc nie przeszkadza Wam to, że trzeba chwilę (około godziny) przeczekać ulewę – nie obawiajcie się jechać na wycieczkę do Panamy również podczas pory deszczowej, zwłaszcza, że ceny są wtedy niższe. Temperatury przez cały rok są właściwie takie same – około 30-31° C w ciągu dnia. A kiedy nie jechać do Panamy? Jedyny miesiąc, który odradzamy, to listopad – nie tylko ze względu na największe opady deszczu, ale przede wszystkim w związku z obchodzonymi wówczas przez trzy dni (3,4 i 28 listopada) świętami niepodległości, przez co zarezerwowanych jest wiele pokoi w hotelach, a lokalne biznesy często zamknięte. 

Jakie miasta warto zobaczyć w Panamie?

Stolicą i największym miastem w Panamie jest miasto Panama (Panama City). Najważniejszym i obowiązkowym miejscem do zobaczenia w Panamie jest Kanał Panamski, sztuczny kanał łączący Ocean Atlantycki ze Spokojnym, którego budowę rozpoczęli Francuzi, a ukończyli Amerykanie w 1914 roku. Dzięki kanałowi skróceniu uległa nie tylko trasa między Ameryką Północną i Południową, ale także np. między San Francisco i Nowym Jorkiem. Najlepszy widok na Kanał i przepływające nim statki rozciąga się z Miraflores Visitors Center. Innym wartym odwiedzenia miejscem w Panamie jest Casco Viejo, czyli dzielnica zarządzana kiedyś przez gangsterów, a dziś odwiedzana ze względu na kolonialną zabudowę. Panama Viejo to z kolei najstarsza dzielnica Panamy, gdzie znajdują się ruiny miasta założonego w 1519 roku przez hiszpańskich konkwistadorów. Dwa najpopularniejsze muzea w Panama City to Biomuseo (poświęcone ośmiu panamskim przesmykom i otaczającej je przyrodzie) oraz Mac Panama – muzeum sztuki współczesnej. Kolejnym miastem, które warto zobaczyć w Panamie, to Boquete. Ta niewielka miejscowość, po której spokojnie można poruszać się pieszo, słynie z podawanej tu dobrej kawy (w okolicy miasteczka, ze względu na dogodny dla hodowli tej rośliny klimat, znajduje się wiele plantacji), jednych z najlepszych w Panamie wycieczek do plantacji kawy, wulkanu Baru, gdzie można udać się na trekking, oraz spływów rzeką Chiriqui Viejo.

Jakie miejsca w Panamie warto zobaczyć?

Z najpiękniejszych karaibskich plaż w Panamie słynie archipelag Bocas del Toro, składający się z dziewięciu wysepek. Na głównej wyspie – Colon – znajdują się najpopularniejsze plaże, z bogatym życiem nocnym. Na pozostałych bez problemu można znaleźć ustronne, spokojne plaże. Znajduje się tu także miejsce zwane wysepką leniwców, gdzie mieszkają te urocze stworzenia. Można je oglądać podczas rejsu łódką (wstęp na wyspę jest wzbroniony). Co jeszcze warto zobaczyć w Panamie? Dla podróżnych lubiących wycieczki poza szlakiem świetną opcją jest wycieczka na wyspy San Blas. Znajduje się tam prawie 400 rajskich wysepek z białym piaskiem i lazurową wodą. Panamskie wyspy San Blas zamieszkują rdzenni Indianie – Kuna, którzy wytwarzają i sprzedają oryginalną biżuterię i odzież. Archipelag jest miejscem, gdzie nie rozwinęła się jeszcze masowa turystyka, co ma oczywiście swoje zalety i wady – nie ma tu bankomatów, a dostęp do prądu jest ograniczony do kilku godzin dziennie. Rajskie plaże znajdują się także u południowych wybrzeży Panamy, przy zatoce Chiriqui, gdzie powstał morski park narodowy – Parque Nacional Marino Golfo de Chiriqui. Można się tu dostać łodzią z miejscowości Boca Chica. Co więcej, przy odrobinie szczęścia w sierpniu podczas rejsu zobaczycie wieloryby! 

 

Top