• 27 maja 2024

Dalekie podróże, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy wybieramy się do danego kraju, mogą budzić obawy o bezpieczeństwo. W przypadku Kuby turyści nie powinni mieć większych powodów do niepokoju – uznawana jest ona za jeden z bezpieczniejszych krajów w rejonie Karaibów i Ameryki Północnej. Nie znaczy to jednak, że można całkowicie zrezygnować z czujności – turysta przez swoją nieznajomość miasta, zwyczajów czy języka zawsze jest bardziej narażony na znalezienie się w niebezpiecznej sytuacji.

Kradzieże

To właśnie drobna przestępczość może być największym problemem dla turystów wypoczywających na Kubie. Zubożenie społeczeństwa skutkuje częstszymi incydentami na ulicach miast czy nawet w hotelach. Kradzież bagażu, torebki, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego może być dla przyjezdnego sporym problemem. We wszystkich miejscach publicznych warto pilnować podręcznego ekwipunku, szczególnie jeśli mamy przy sobie również dokumenty i karty kredytowe

Niebezpieczne miejsca w mieście

Myśląc o swoim bezpieczeństwie, lepiej nie decydować się na spacery późnym wieczorem lub w nocy. Po zmroku trudniej o orientację w obcym mieście, wąskie drogi i alejki bywają niedostatecznie oświetlone, co powoduje, że ryzyko kradzieży rośnie. Zalecenie to dotyczy również stolicy – najlepiej nie odwiedzać takich dzielnic, jak: Habana Vieja, Centro Habana, Layton Cerro, Arroyo Naranjo czy San Miguel del Padron.

Kwestie polityczne

Specyfika kubańskiego systemu wymaga od turystów pewnej samodyscypliny – otwarte krytykowanie władzy i systemu może skończyć się nieprzyjemnościami. Wydalenie z kraju, a nawet areszt grożą także za kontakt z opozycją lub organizacjami niemającymi poparcia władz.

Zdrowie

Przed wyjazdem na Kubę turyści nie muszą przechodzić żadnych obowiązkowych szczepień. Nie znaczy to jednak, że mogą pozwolić sobie na zupełne ignorowanie kliku zdrowotnych kwestii. Przede wszystkim nie powinno się spożywać nieprzygotowanej wody – z tego powodu lepiej unikać tej sprzedawanej przez ulicznych handlarzy. Do podstawowych zaleceń należy również mycie warzyw i owoców przed spożyciem. Potencjalnie największe ryzyko zatrucia pokarmowego stwarzają potrawy z owocami morza i lepiej spożywać je w restauracjach, które wzbudzają nasze zaufanie. Ze względu na dużą wilgotność powietrza uciążliwe mogą stać się licznie pojawiające się komary. Dla własnego komfortu najlepiej zaopatrzyć się w środek przeciwko tym owadom.

Top