• 17 kwietnia 2024

Najważniejsze atrakcje Portugalii

Portugalia to niewielki kraj oferujący turystom możliwość  naładowania akumulatorów na piaszczystych plażach, zwiedzanie  historycznych miast i skosztowanie wspaniałych potraw z owocami morza i  znakomitymi słodyczami na czele. W związku ze swoim położeniem i  wielkością w ciągu dłuższego urlopu możliwe jest gruntowne zwiedzenie  najważniejszych atrakcji kraju. Które z nich powinny znaleźć się na  obowiązkowej liście?

Lizbona, czyli romantyczne miasto pełne niespodzianek

Znajdująca sie nad rzeką Tag Lizbona jest największym miastem oraz  stolicą Portugalii. Jej symbolem są żółte tramwaje przemierzające  wąskie, historyczne uliczki. Warto odwiedzić tutaj zamek św. Jerzego  oraz ruiny kościoła Igreja do Carmo, które są nie tylko starymi  zabytkami, ale również dowodem na niszczącą siłę trzęsienia ziemi z 1755  roku.  Najstarszą świątynią miasta jest katedra Se, a odwiedzenie  Muzeum Lizbony przygotuje każdego turysty do zwiedzania miasta. Lizona  zachwyca różnorodnością, która przejawia się w unikatowych stylach  orientalnych. Świadczą o niej na przykład Torre de Belem, czyli  średniowieczna twierdza obronna, Klasztor Hieronimitów wpisany na listę  światowego dziedzictwa UNESCO czy Elevador de Santa Justa, czyli winda z  1902 roku, która łączy różne poziomy tego niezwykłego miasta.

Porto, czyli wino i artystyczne płytki

Porto, po Lizbonie, jest drugim pod względem wielkości miastem w  Portugalii, które wyróżnia się zupełnie odmiennym stylem i klimatem. To  właśnie tutaj wielką furorę robią fasady budynków pokryte płytkami  azulejo, które często układają się w unikatowe mozaiki i sceny.  Miłośnicy książek z pewnością chętnie zajrzą do starej księgarni Lello,  która przenosi turystów do epoki modernizmu i dwudziestolecia  międzywojennego. Porto-Sao Bento to zabytkowy dworzec, który warto  odwiedzić ze względu na wspomniane wcześniej płytki. To właśnie tutaj  można podziwiać przepiękną ścianę pokrytą ceramicznymi płytkami, które  układają się sceny przedstawiające historię Portugalii. Znajdująca się w  mieście Se Catedral jest monumentalną budowlą wybudowaną w XII wieku,  którą warto odwiedzić bez względu na przekonania religijne.

Czego warto skosztować w Portugalii?

Ze względu na swoje położenie geograficzne, Portugalia jest  prawdziwym rajem dla miłośników owoców morza. W większości restauracji i  knajpek można tutaj skosztować znakomitej ośmiornicy z grilla,  pieczonych sardynek, pasztecików z dorsza, ryżu z owocami morza czy  wieprzowiny ze świeżymi małżami. Warto skosztować tutejszego gulaszu,  w  którym sos stanowią rozgotowane warzywa z dodatkiem aromatycznych  przypraw. Wielbiciele słodyczy z pewnością nie przepuszczą okazji, aby  skosztować tutejszych słodyczy. Jednym z najsłynniejszych deserów w  Portugalii są babeczki budyniowe. Są one robione z ciasta francuskiego  lub ciasta filo i wypełnione słodką masą budyniową. Z wierzchu posypuje  się je cukrem i cynamonem, a w samej Portugalii zjada się ich dziennie  setki tysięcy. Jest to jeden z tych przysmaków, których trzeba  skosztować podczas wakacji w Portugalii.

Top