• 29 marca 2023

Zwana „Łzą Indii” Sri Lanka jest kierunkiem całorocznym dla każdego, kto ma ochotę poplażować w pełnym słońcu. Trzeba tylko wiedzieć, w którą część wyspy się udać w dany miesiąc, by nie zaskoczył nas porywisty wiatr, olbrzymie fale i piach w oczach. Które plaże są najpiękniejsze? Które najspokojniejsze? Przy których stoją najciekawsze hotele? Warto wiedzieć, że Sri Lanka dopiero od 10 lat jest kierunkiem lubianym przez turystów, chociaż po ostatnich atakach liczba gości znacząco zmalała. Podobnie jak ceny! Dla miłośników taniego podróżowania jest to zatem doskonały kierunek na wakacje. Zapraszamy do lektury!

Bentota, Beruwala i Balapityia
Bentota to jedna z najpiękniejszych plaż na zachodnim wybrzeżu, biegnąca na południe od wspaniałej laguny o tej samej nazwie, otoczona wieloma urzekającymi hotelami. Na południowym krańcu plaży znajdują się jedne z najbardziej atrakcyjnych i ekskluzywnych miejsc noclegowych wzdłuż tego wybrzeża, z licznymi butikowymi hotelami położonymi wśród palm. Bentota jest również centrum sportów wodnych na wyspie. Za plażą, spokojne wody laguny są idealne do uprawiania kajakarstwa i narciarstwa wodnego, podczas gdy wycieczki łodzią w górę rzeki w celu zwiedzania namorzyn i splątanych dróg wodnych są łatwe do zorganizowania. Bentota leży w strategicznym miejscu, pomiędzy Kolombo (czyli bardzo blisko jedynego na Sri Lance lotniska) i Galle (piękno historycznego pokolonialnego holenderskiego miasteczka). Minusy plażowania w Bentocie: może być tu sporo plażowiczów, ze względu na łatwy dostęp. Ale, jeśli cenisz sobie ciszę i spokój, wystarczy pojechać kilkanaście kilometrów w dół i znaleźć godziwe zakwaterowanie w Beruwali lub Balapityi, mniejszych nadmorskich miasteczek, które przy popularnej Bentocie są oazami spokoju. W Bentocie i okolicy prócz atrakcji plażowych, można wyskoczyć do bardzo ciekawych muzeów i galerii, by poznać bliżej historię lankijskiej kultury. Nie musimy chyba mówić, że będąc w tych miejscach wręcz należy objadać się krewetkami i owocami morza! Kiedy najlepiej tu plażować? Sezon na Bentotę i okolicę przypada na miesiące od końca września do połowy kwietnia!

 

Sri Lanka czeka na Ciebie! --->  https://planetescape.pl/kraj/sri-lanka/

 

Mirissa – stolica wielorybówCzy miejsce o tej nazwie mogłoby zawieźć nasze oczekiwania? Na południowym wybrzeżu, drobne piaski plaży Mirissa są poprzecinane palmami, a czyste wody i żywiołowe fale sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno do pływania, jak i surfingu. Szeroki wachlarz hoteli i pensjonatów oferuje szeroki wybór zakwaterowania w pobliżu. Rozwojowi temu sprzyjało pojawienie się Mirissy jako stolicy Sri Lanki, w której obserwuje się wieloryby. Mnóstwo wielorybów można zaobserwować stosunkowo blisko linii brzegowej, a wielu touroperatorów z siedzibą w wiosce oferuje wycieczki statkiem, aby móc je zobaczyć w sezonie, który trwa od grudnia do kwietnia. Świetne miejsce dla wielbicieli przyrody i dzikich zwierząt! Prócz wielorybów, z Mirrisy jest już tylko rzut beretem do Galle, pięknego pokolonialnego miasteczka, w którym zachował się historyczny fort holenderski.


Hikkaduwa
Hikkaduwa to małe miasteczko na południowym wybrzeżu Sri Lanki, około 17 km na północny zachód od Galle i 98 km na południe od Kolombo. Znane z pięknych plaż, piaszczystego wybrzeża i żółwi! Mekka surferów, kitesurferów i wielbicieli wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Hikkaduwa lata swojej popularności przeżywała już w 1970, kiedy kwitła tu turystyka wewnętrzna. Dzisiaj na plażach można spotkać turystów z całego świata, którzy korzystają ze słonecznej pogody od października do końca marca. Polecamy przyjechać tu pociągiem z Kolombo i podziwiać zieloną trasę.

Uppuveli
Na północ od Trincomalee, na wschodnim wybrzeżu, senna wioska Uppuveli jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz mieć piękną plażę z dala od utartych szlaków. Bliskość byłej strefy wojennej oznacza, że ten pozornie niekończący się kawałek miękkiego, białego piasku pokrywający wybrzeże pozostanie nienaruszony. Rozbudowa infrastruktury odbywa się stopniowo i obecnie istnieje sensowny wybór relaksujących hoteli i pensjonatów. Obszar ten rośnie również jako centrum obserwacji wielorybów i nurkowania. Jeśli nie lubicie bezczynnego wylegiwania się na plaży, warto odwiedzić miasteczko Trincomale (często nazywane też Trinco), w którym jest szansa załapania się na międznarodową imprezę i tańce do rana.

Top