• 12 sierpnia 2022

Mauritius to jedna z najpiękniejszych destynacji na świecie dla osób szukających odpoczynku wśród bujnej, egzotycznej przyrody. Jednym z największych atutów tego wyspiarskiego państwa są rajskie plaże, którymi pokryte jest niemalże całe wybrzeże. Planując tam swoje wymarzone wakacje możemy mieć pewność, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce - zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku jak i osoby szukające spokojnego plażowania z dala od tłumów turystów.

Egzotyczna podróż
Sama podróż na Mauritius jest z pewnością dużym wyzwaniem. Wyruszając z Polski, następnie przez jedno z zachodnioeuropejskich lotnisk, mamy do pokonania samolotem w linii prostej ponad 8000 kilometrów. Nie musimy za to zbytnio martwić się różnicą czasu ponieważ wynosi ona tylko + 3 godziny. Pozostałe wyspy w tym rejonie Oceanu Indyjskiego tworzą wraz z Mauritiusem archipelag Maskarenów.

Bogata historia
Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu wyspa ma nam bardzo dużo do zaoferowania. Pierwsi odkrywcy, którymi byli Portugalczycy, pojawili się tu już w pierwszych latach XVI wieku. Kolonizacja rozpoczęła się jednak dopiero ok 130 lat później, w połowie XVII wieku za sprawą holendrów. To im zawdzięczamy dzisiejszą nazwę wyspy, która pochodzi od imienia księcia Maurycego Orańskiego. W kolejnych wiekach władzę przejmowali kolejno Francuzi oraz Anglicy. Ostatecznie w 1968 roku udało się uzyskać niepodległość i zakończyć na dobre epokę kolonialną. Język angielski pozostał jednak językiem urzędowym co z perspektywy turysty jest często dużym ułatwieniem.

Dzisiejszy Mauritius
Obecnie Mauritius wyróżnia się na tle innych krajów afrykańskich. Dzięki stabilnej polityce i gospodarce opartej o przemysł turystyczny występuje tu jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w tej części świata. Przybywających w to miejsce turystów często zaskakuje panujący na wyspie porządek i bogata oferta hotelowa. Ciekawym spadkiem po bujnej przeszłości kolonialnej są także tradycje miejscowej kuchni - połączenia wpływów francuskich, holenderskich i kreolskich.


Flic-en-flac
Najciekawszym aspektem pobytu na Mauritiusie jest bez wątpienia możliwość odkrywania miejscowych plaż. Wielu podróżników zaczyna od największej z nich znajdującej się w miejscowości Flic-en-flac na zachodnim wybrzeżu wyspy. Zwracająca uwagę nazwa plaży i miejscowości, w której się znajduje pochodzi z języka staro holenderskiego i oznacza wolne i płaskie miejsce. W pobliżu znajduje się park narodowy chroniący tropikalne lasy deszczowe. Sama plaża rozciąga się na długości ok 10 km2, a spacer wzdłuż wybrzeża może tu zająć nawet 1,5 godziny. W związku z dużą popularnością plaży znajdziemy tu wiele pięciogwiazdkowych hoteli oraz barów i knajpek ze świeżymi owocami morza. Nie brakuje tu także spokojniejszych zakątków dla wielbicieli odpoczynku i leżakowania. Warto jednak skorzystać z wodnych atrakcji jakie znajdziemy w pobliżu. Jest idealne miejsce dla osób chcących odkrywać rafy koralowe, których jest tu całe mnóstwo.

Grande Baie
Ciekawą alternatywą dla Flic-en-flac jest miejscowość Grande Baie. Znajduje się ona w północno zachodniej części wyspy w odległości zaledwie 25 km od stolicy Saint Louis. Grande Baie była jedną z pierwszych typowo turystycznych miejscowości na Mauritiusie. Do dziś pozostaje najbardziej rozrywkowym miastem i często porównywana jest do francuskiego lazurowego wybrzeża. Znajdziemy tu liczne bary, restauracji i kluby nocne. Miejscowe plaże i krystalicznie czyste wody oceanu indyjskiego oferują idealne warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych takich jak narty wodne, surfing, nurkowanie. Odbywa się tu także wiele rejsów łodziami ze szklanym dnem dzięki czemu można w komfortowych warunkach poznawać okoliczne rafy koralowe.

Belle Mare
Zupełnie inną, spokojniejszą, kameralną atmosferę możemy odnaleźć w miejscowości Belle Mare znajdującej się na wschodnim wybrzeżu Mauritiusa. Znajduje się tu jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie. Dzięki swojemu oddaleniu od największych turystycznych ośrodków nie będziemy musieli martwić się o spokój i ciszę. Wycieczkę w to miejsce powinni rozważyć miłośnicy windsurfingu - występują tu idealne warunki do uprawiania sportu.

Top