• 29 marca 2023

Mauritius – tropikalny raj na mapie świata. Przez wielu z nas kojarzony ze zdjęcia przedstawiającego „podwodny wodospad” przy półwyspie Le Morne, który w rzeczywistości jest niczym więcej, jak doskonałą iluzją optyczną. Mauritius, wyspa leżąca 2 tys. km od afrykańskich wybrzeży, to kraj o ciekawej kulturze, nieziemskich krajobrazach i wspaniałej pogodzie. To właśnie widmo opalania się w ponad 28 stopniach Celsjusza w czasie polskiej zimy zachęca do podążania w tamtą stronę. Wycieczka na Mauritius to świetna opcja dla rodzin z dziećmi (przygotowano dla nich wiele atrakcji) oraz nowożeńców (są specjalne oferty typu honeymoon). To jednak kraj afrykański, więc automatycznie wzbudza w nas więcej wątpliwości. Dzisiaj postaramy się rozwiązać chociaż kilka z nich.

Czy na Mauritiusie jest bezpiecznie?
Bezpieczeństwo w podróży to, obok zdrowia, najważniejsza kwestia. Dlatego pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać jest to o bezpieczeństwo podróżowania po Mauritiusie. Mamy dobrą odpowiedź, bo ogólne zagrożenia na tym wyspiarskim kraju są na bardzo niskim poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, Mauritius jest bardzo bezpieczny do odwiedzenia. Jest to prawdopodobnie jeden z najbezpieczniejszych krajów w Afryce, do którego można podróżować, ma jednak swoje ograniczenia. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i trzymać wartościowe przedmioty blisko siebie, ponieważ najczęstszym rodzajem przestępczości jest drobna kradzież. Jeśli chodzi o przemieszczanie się transportem publicznym, jest to bezpieczne dla turystów. Co może nas jednak realnie niepokoić, to ryzyko wystąpienia naturalnych katastrof - istnieje kilka klęsk żywiołowych, które mogą uderzyć w Mauritius. Pamiętajcie, że sezon cyklonowy na Mauritiusie trwa od listopada do maja. Cyklony mogą znacznie uszkodzić majątek mieszkańców, ale władze Mauritiusa posiadają dobrze zorganizowany system stopniowego ostrzegania. Zawsze postępuj zgodnie z lokalnymi radami. Uważaj również na ukłucia ryb w wodzie: nie są częste, ale ich ukłucie może być śmiertelne! Dlatego nie ignoruj bliskich spotkań z nieokiełznaną przyrodą. Jeśli chodzi o ryzyko ataku terrorystycznego, jest niskie, a w najnowszej historii Mauriutiusu ich nie zanotowano.

Czy na Mauritiusie jest malaria? Co z innymi chorobami?
Patrząc na statystyki diagnozowania malarii na Mauritiusie, można spać spokojnie. Przykładowo, w 2008 roku wykryto zaledwie 28 zakażeń malarią, a rok później jeszcze mniej. Można więc śmiało powiedzieć, że to kraj wolny od malarii, podobnie jest z wirusem Zika – od epidemii tej choroby na Mauritiusie nie odnotowano ani jedno przypadku. Zachęca to zatem do podróżowania rodzinnego, bo kraj jest bezpieczny pod względem zdrowotnym i dla małych dzieci, i dla starszych ludzi. Oczywiście, przed każdą podróżą należy skonsultować się z lekarzem medycyny podróży lub z lekarzem chorób tropikalnych, przejrzeć swoją książeczkę szczepień i ją ewentualnie uzupełnić. Najczęściej odszczepia się na WZW A i na tężec (szczepionka jest ważna jedynie przez 10 lat). Jeśli podróżujecie na Mauritius z krajów, w których występuje zagrożenie wystąpienia żółtej gorączki (np. z Tanzanii) będzie wymagana tzw. żółta książeczka.

Jaka jest pogoda na Mauritiusie?
Mauritius ma łagodny tropikalny klimat morski charakteryzujący się dwoma odrębnymi porami roku: ciepłym, ale wilgotnym latem, trwającym od listopada do kwietnia oraz nieco chłodną i suchą zimą, trwającą od czerwca do września. Najlepszy czas na wizytę w tym kraju to cały okres od maja do grudnia, kiedy pogoda jest chłodna, sucha i słoneczna. Najwyższy sezon na podróże zaczyna się właśnie w maju i trwa czasem aż do stycznia. Wtedy też bilety lotnicze są najdroższe. Jeśli jesteście podróżnikami budżetowymi, szukajcie okazji tuż przez najwyższym sezonem, np. w drugiej połowie kwietnia. Trzeba też pamiętać, że nie jesteśmy w żaden sposób przyzwyczajeni do afrykańskiego słońca, które na wyspach świeci wyjątkowo ostro. Dlatego warto zaopatrzyć się w przewiewne ubrania, kremy z filtrami UV i dobre okulary przeciwsłoneczne.

Jaka jest waluta na Mauritiusie?
Rupia mauretańska jest oficjalną walutą na Mauritiusie. Bankomaty są popularne na całej głównej wyspie, ale są mniej dostępne na Rodrigues. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane w hotelach i restauracjach. Walutą, którą warto zabrać na wyspy jest euro.

Top