Planujesz wycieczkę do Meksyku? Na pewno wiele pytań kłębi się w Twojej głowie – czy jest niebezpiecznie? Czy poradzę sobie nie znając hiszpańskiego? Czy muszę się na coś zaszczepić? Kiedy strona praktyczna zostanie wyjaśniona, nadchodzi czas na przyjemniejsze dylematy, czyli w którym miejscu zachowały się najładniejsze ruiny azteckiego świata, która plaża jest najmniej tłoczna i co jeść z ulicznych straganów. Meksyk to wspaniały kierunek na egzotyczną podróż dla każdego – zarówno dla miłośników plażowania, jak i tych spragnionych przygód. Co powinniście wiedzieć przed podróżą?
Czy do Meksyku potrzebna jest wiza?
Polaków obowiązuje ruch bezwizowy. W celach turystycznych możemy zostać na terenie kraju aż 180 dni, a dokumentem, którego potrzebujemy jest ważny paszport. Zdarza się, że celnicy zapytają o miejsce waszego pobytu (zakwaterowanie – wtedy warto jest mieć przy sobie adres hotelu), o ilość pieniędzy przeznaczonych na czas wycieczki czy o bilet powrotny. Pamiętajcie też, by wykupić ubezpieczenie podróżne w dobrej ubezpieczalni.
Czy w Meksyku jest bezpiecznie?
Meksyk jest krajem bogatym we wszelkiego rodzaju atrakcje: jedzenie, kulturę, muzykę, historię, przyrodę. Niestety, przestępczość to wielkie widmo, które zawsze unosi się nad całym krajem. Walczące kartele narkotykowe doprowadziły do wysokiego (i rosnącego) wskaźnika zabójstw i przemocy. Drobne kradzieże są powszechne, a porwania nie należą do rzadkości. Jednak wielu odwiedzających po raz pierwszy jest zaskoczonych, jak Meksykanie to bardzo rozwijający się naród, w którym się znajdują. Turystów w tym kraju tratuje się zupełnie inaczej, a wojny gangów dotyczą przemocy w obrębie grupy zainteresowanych. Wiele mówią też wskaźniki, w 2018 roku Meksyk był 6 najczęściej odwiedzanym krajem na świecie! Jeśli mielibyśmy czegoś Wam odradzić, to wizyty w stanach, w których handel narkotykami jest największy, czyli: Coahuila, Chihuahua, Durango, Nuevo Leon, Sinaloa, Sonora i Tamaulipas. Reszta kraju stoi przed Wami otworem. Dlatego powtórzymy jeszcze raz - przed podróżą wykupcie naprawdę dobre ubezpieczenie.
Czy do Meksyku potrzebuję specjalnych szczepień?
Przed każdą egzotyczną podróżą należy udać się na konsultacje do lekarza chorób zakaźnych lub do lekarza medycyny podróży. Warto też zajrzeć na nasze rządowe strony i przeczytać o odgórnych zaleceniach dotyczących konkretnych krajów. Nie ma żadnych szczepień wymaganych przy wjeździe do Meksyku, ale osobom podróżującym na krótki okres czasu (czyli np. urlopowiczom) zaleca się objęcie szczepieniami przeciw tężcowi (powtórzenie szczepienia), tyfusowi (żywność i woda) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (żywność i woda). A co z malarią w Meksyku? Podróżowanie do niektórych stanów, np. Oaxaca, Hiapas, Sinaloa, Campeche, Quintana Roo, Nayarit, Tabasco, Michoacán, Chihuahua i Hidalgo może wymagać dodatkowej profilaktyki antymalarycznej, co trzeba skonsultować z lekarzem. Pamiętajcie, że decyzja o przyjmowaniu tabletek przeciwmalarycznych powinna być podjęta wyłącznie przez Was. O czym się zapomina – o słońcu! W Meksyku bywa bardzo gorąco, a temperatury skaczą o wiele wyżej, niż w Polsce. Spędzając cały dzień na plaży koniecznie trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu i stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV, ponieważ o udar słoneczny nie trudno.
Wirus Zika a podróżowanie po Meksyku
Wirus Zika jest przenoszoną przez komary infekcją wirusową, którą przenosi ten sam typ komara powiązany z dengą i chikungunya. Przypadki zostały zidentyfikowane na czterech kontynentach. Został on wykryty w ponad 20 krajach Ameryki Północnej i Południowej, w tym w Stanach Zjednoczonych. Jedną z głównych obaw dotyczących Ziki jest to, że jej rozprzestrzenianie się może być związane z wadami wrodzonymi płodów, takimi jak mikrocefalia, co skłania niektóre kraje do doradzania kobietom w ciąży, aby nie wybierały się na obszary, na których wykryto Zikę. To poważny problem również dla osób, które starają się o dziecko. Meksyk podjął i nadal podejmuje działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem Zika poprzez komunikaty służb publicznych, kampanie i prewencyjne porady i ostrzeżenia dotyczące podróży. W 2019, do września, odnotowano tam 58 przypadków zachorowań. Czy to dużo, czy mało – nie nam oceniać. Uważa się, że obecnie wirus Zika nie stanowi żadnego zagrożenia dla podróżnych.