• 29 marca 2023

Nepal to z pewnością jedno z bardziej tajemniczych państw na mapie Azji Południowo-Wschodniej. Dla wielu wciąż kojarzy się przede wszystkim z Himalajami i zdobywaniem Mont Everest, a nie z wakacjami. Wakacje w Nepalu będą dalekie od typowego obrazu egzotyki, czyli plaży z białym piaskiem, turkusowej wody i gaju palmowego. To zupełnie inna podróż, w której także można się zrelaksować i odkryć niesamowite miejsca, a także wzbogacić swoje duchowe życie. Nepal to nie tylko Mont Everest i miasta odbudowujące się po katastrofie naturalnej – trzęsieniu ziemi – które nastąpiło tu kilka lat temu. 2020 rok jest ogłoszony „rokiem Nepalu”, a rząd ruszył z promocją turystycznych regionów kraju. Jakie są najciekawsze miejsca w Nepalu?

Miasto siedmiu jezior – Pokhara
Czy wiedzieliście, że każdego roku Pokharę odwiedza około 7 milionów turystów? Pokhara jest drugim co do wielkości miastem Nepalu, położonym w centrum Nepalu, na zachód, około 200 km od doliny Katmandu (stolicy kraju). Z Katmandu można się tu dostać albo drogą lotniczą (co jest zdecydowanie szybszym połączeniem), albo transportem lądowym – obie drogi są ciekawe i obfitują w bogactwo krajobrazów. Do Pokhary podróżuje się właśnie po widoki, a jednym z bardziej malowniczych miejsc jest znany na całym świecie region trekkingowy Annapurna. Na jej terenie znajduje się wiele atrakcji nie tylko przyrodniczych, ale także architektonicznych, w tym słynna Stupa Światowego Pokoju. Położona na południowej stronie od pięknego jeziora Phewa na szczycie góry, została zbudowana na cześć Buddy. W świątyni znajdują się cztery posągi Buddy, które mają symbolizować jego kolejne etapy życia, od urodzenia, przez oświecenie i naukę, aż po osiągnięcie nirwany. Ze Stupy Światowego Pokoju roztacza się niesamowity widok na góry. Szlak trekkingowy, na który może sobie pozwolić każda osoba o średniej kondycji znajduje się w Sarangkot. Miasteczko leży na wysokości 1600 m n.p.m. i jest popularnym celem turystycznym. Można tu planować spacery wokół jeziora Pokhara lub wybrać się na dłuższą trasę. Ze szczytu wzgórza Sarankot roztacza się fantastyczny widok na masywne himalajskie szczyty, takie jak Mt. Machhapuchhre, Dhaulagiri, Ganesh, Manaslu i Annapurna. Prócz jeziora Phewa, w dolinie Pokhary znajduje się m.in jezioro Begnas. Jest drugim co do wielkości jeziorem spośród ośmiu jezior znajdujących się w dolinie Pokhara, ma 10 metrów głębokości. Popularną atrakcją jest rejs po tym jeziorze tradycyjnymi łodziami. Często widać stąd paralotniarzy. To, co przyciąga uwagę turystów odwiedzających Pokharę to jaskinie, których w mieście siedmiu jezior nie brakuje. Jedną z popularniejszych i łatwiej dostępnych jest Bat’s Cave, zwana też czasem jaskinią Draculi (nieoficjalnie). Oprócz nietoperzy, w jaskini można podziwiać piękne malunki przedstawiające słonie i wizerunki bogów i bogini. Do Pokhary pielgrzymują też hindusi, a ich celem jest świątynia Gupteshwor – polecamy się tam wybrać. Nie pomińcie także Muzeum Alpinizmu!

Park Narodowy Chitwan
Bogactwo przyrody jakie oferuje Nepal jest nieprawdopodobne. Miłośnicy safari i obserwowania zwierząt z bliskiej odległości, na pewno będą zachwyceni przyrodą w Parku Narodowym Chitwan. Park, utworzony w 1973 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO – składa się na niego kilka ekosystemów, w tym górskie, wodne i równinowe. To bardzo popularna atrakcja turystyczna ze względu na występowanie wyjątkowego zwierzęcia – tygrysa bengalskiego. Oprócz niego, można mieć okazję zaobserwować nosorożce, słonie i krokodyle. Nepalczycy wierzą, że tereny należące do tego parku są święte i mają tu swoje miejsca kultu. W Parku Narodowym Chitwan znajduje się także centrum hodowli słoni Chitwan Hatisar, które powstało w celu ochrony i opieki tego zagrożonego gatunku ssaków.

Bhaktapur – miasto kultury i dziedzictwa narodowego
Bhaktapur to starożytne miasto znane ze swojej wysublimowanej sztuki i kultury, kolorowych festiwali, tradycyjnych tańców i rdzennego stylu życia społeczności Newari. Miasteczko położone jest niecałe 12 km od stolicy, Katmandu i stosunkowo łatwo się tu dostać. Zachwyca magicznymi uliczkami, cudowną atmosferą i pięknymi krajobrazami. Można się tu poczuć jak w zupełnie innym świecie. W Bhaktapur znajduje się nagromadzenie świątyń i miejsc kultu. Stąd często nazywa się to miasto „perłą Nepalu”. To doskonałe miejsce nie tylko na zwiedzanie, ale i na duchowe przeżycia. Najpopularniejszym miejscem w Bhaktapur jest Durban Square, ceglane stare miasto. Robi ogromne wrażenie i możnaby przyjechać do tego miasta tylko po to, by przespacerować się czerwonymi uliczkami. Pomimo trzęsienia ziemi, które mocno dotknęło całe miasto, Durban Square w dużej mierze udało się już odbudować.

Top