• 29 marca 2023

Zacznijmy od tego, że Japonia to niezwykle ciekawy kraj, patrząc ogólnie, a nie od konkretnego miejsca. Fascynuje kulturą, elegancją, nowoczesnością, systemem myślenia, możliwościami, architekturą… wakacje w Japonii to świetny pomysł dla każdego, kto jest już znudzony turystyką masową i tymi samymi programami wycieczek, jakie oferują agencyjne biura podróży. Do Japonii jeździ się, by zaspokoić swoją potrzebę nowości, by zdobyć wiedzę, zobaczyć nowoczesne technologie i zderzyć się z bliskością natury. Nie będzie to podróż typowa dla backpackersów, bo Japonia jest krajem drogim, chociaż nie stawia niemal żadnych wymagań podróżnym – żadnych wiz, wymaganych szczepień i okazywania wyciągów z kont bankowych. Jakie są najciekawsze miejsca w Japonii?

Kioto – dawna stolica Japonii
Wiele osób zaczyna swoją podróż po Japonii od Tokio, ale my proponujemy od razu przetransportować się szybkim pociągiem do Kioto, dawnej stolicy kraju. To magiczne miasto nie jest tak przytłaczające jak metropolia Tokio i o wiele łatwiej zachwycić się architekturą, pięknymi świątyniami i atmosferą. Najważniejszym historycznym miejscem w mieście jest Nijo-jo Castle, zamek szoguna Tokugawy Ieyasu żyjącego w latach 542-1616. I chociaż zamek spłonął wiele razy, dzisiaj możemy podziwiać jego perfekcyjną rekonstrukcję – dla Japończyków nie ma znaczenia, czy dana budowla jest oryginalna, czy zrekonstruowana, ważne, że stoi w tym samym miejscu co pierwotnie i przedstawia daną myśl architektoniczną. Zamek Nijo-jo uważany jest za świadectwo potęgi Japonii – szeroka fosa, masywne kamienne mury i ciężkie, ale wyszukane bramy wciąż robią wrażenie na Japończykach i turystach, zwłaszcza że były jedynymi fortyfikacjami, które mieszkańcy uważali za konieczne. Zamek położony jest na ogromnym terenie, można zwiedzać także jego rozległe ogrody. Wewnątrz pałacu znajduje się kilka arcydzieł sztuki japońskiej. Po zwiedzaniu zamku koniecznie udajcie się do dzielnicy gejsz – Gion – najsłynniejszą i najstarszą dzielnicę w Kioto. Można tam spotkać zarówno gejsze, jak i uczennice, które wiodą codzienne życie. Jeśli masz odpowiedni budżet, można umówić się na kolację z gejszami, które zachwycają swoją elegancją, precyzją ruchów i talentem muzycznym. Gion to jedna z najciekawszych kulturowo dzielnic w Kioto, ciesząca się taką popularnością, że rząd wydał oficjalny zakaz fotografowania gejsz z bliska. Wracając do ciekawych miejsc, warto wybrać się do Golden Pavillon, budowlę pokrytą płatkami złota oraz świątyni Ninja. Poza Kioto głównymi atrakcjami jest bambusowy las – świetne miejsce dla miłośników fotografii, oraz wzgórza Arashiyama, po których można sobie urządzić przyjemny trekking.

Górska Nara i jelonki
Miasto Nara w 2010 roku obchodziło 1300 lat swojego istnienia. Starożytna stolica prefektury Nara zachwyca urodą, czerwonymi bramami tori stanowiącymi przejście między światami, świątyniami i jelonkami, które radośnie wybiegają nam na powitanie łase na przekąski i głaskanie. Takie przyjemności można spotkać w Parku Nara – liczącego ponad 660 hektarów obszaru. W parku znajduje się świątynia Todaiji z 15-metrowym Buddą, która jest najważniejszą z siedmiu wielkich świątyń Nary i przyciąga mnóstwo odwiedzających i pielgrzymów. Ze świątyni roztacza się przepiękny widok na miasto. Po przeciwnej stronie znajduje się sanktuarium Kasugataisha, do którego biegnie droga ozdobiona ciężkimi stalowymi latarniami. Jeśli jesteście fanami muzeów, Muzeum Narodowe Nara na pewno przypadnie Wam do gustu – można w nim znaleźć wiele eksponatów japońskiej sztuki buddyjskiej. I tutaj nie zabraknie szlaków trekkingowych, tym razem można zdobyć Mt. Kasuga, do której prowadzi tzw. święty las. Nara i okolice to świetne miejsce by się zrelaksować i pobyć w pięknych okolicznościach przyrody. Nie ma tu typowej atmosfery, którą można poczuć w Tokio czy innych większych miastach – pośpiechu i miejskiego napięcia. Jest za to wiele onsenów (czyli gorących źródeł), w których na pewno zrelaksujecie zmęczone podróżą ciało.

Góra Fuji
Góra Fuji to chyba najbardziej znany symbol Japonii – ośnieżony szczyt góry o idealnym, stożkowym kształcie w tle w krajobrazie kwitnącej wiśni i spokojnego jeziora. Góra Fuji została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i można na nią wejść, jednak nie jest to takie proste, wymaga przygotowania, kondycji i odpowiedniej pogody. Dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki trekking, przygotowano punkt widokowy, na który można się dostać kolejką linową lub dojechać autobusem. Góra Fuji jest wulkanem i świętą górą dla wyznawców shinto. Zbudowano na niej niej trzy bramy torii (przez które duchy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy światami) i dwa chramy. Do końca XIX wieku na górę nie mogły wchodzić kobiety.

Top