• 29 marca 2023

Orangutan wypatrzony w dziczy jest dla wielu turystów głównym powodem podróży na Sumatrę. Nie chciałem nic więcej, niż spędzić kilka dni w dżungli Sumatry w poszukiwaniu tych niesamowitych zwierząt. Wybrałem, zatem wycieczkę z Planet Escape, która daje taką możliwość. Naszym pierwszym przystankiem była Bukit Lawang, mała i przytulna wioska na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser. Razem z przewodnikiem i udaliśmy się do dżungli i to doświadczenie stało się natychmiast punktem kulminacyjnym całej podróży po Sumatrze. Czy planujecie również wyprawę w dżungli w Bukit Lawang? Oto kilka moich wskazówek.

Na jaki wysiłek należy się przygotować?
Trekking w dżungli w Bukit Lawang może trwać od 3 godzin do kilku dni. Im dłużej wędrujemy, tym głębiej wejdziemy do dżungli i tym bardziej doświadczymy niesamowitego uczucia obcowania z dziką naturą. Polecam spędzić przynajmniej jedną noc w dżungli. To naprawdę szalone, niezwykłe doświadczenie. Należy pamiętać, że trekking może być fizycznie dość ciężki, ponieważ trzeba się wspinać i schodzić po stromych zboczach. Jeśli macie kontuzję lub wasza kondycja nie jest zbyt dobra, należy zgłosić to przewodnikowi, aby mógł odpowiednio dostosować trasę. Nie chodzi przecież o to, abyście męczyli się ponad wasze siły.

Jaki jest najlepszy czas na trekking w dżungli w Bukit Lawang?
Najlepszy czas podróży na wędrówkę po dżungli na Sumatrze jest w okresie suchym od czerwca do sierpnia, ale jest duża szansa, że w tym okresie doświadczycie również silnego deszczu. Jesteście przecież w lesie deszczowym. Musicie pamiętać o tym, że tracie opadów wędrówka jest znacznie utrudniona. Ścieżki w dżungli są wtedy bardzo śliskie.

Przegląd najważniejszych zasad parku narodowego Gunung Leuser
Jest kilka zasad, o których powinien wiedzieć każdy turysta wchodzący na teren parku Gunung Leuser. Po pierwsze dostęp do niego jest dozwolony tylko z oficjalnym przewodnikiem i pozwoleniem. Nie powinniście pod żadnym pozorem karmić lub dotykać dzikich zwierząt, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydają wam się całkiem przyjaźnie nastawione. Zachowajcie również wystarczającą odległość od dzikiej zwierzyny, co najmniej 7-10 metrów. Jeśli jesteście chorzy nie powinniście wchodzić na teren parku. Pamiętajcie o tym, że nawet głupim przeziębieniem możecie zarazić orangutany. Nie jedzcie też i nie palcie na terenie parku. Czy muszę wspominać o śmieceniu i innych formach dewastacji dżungli? Nie ma przeciwwskazań, aby robić zdjęcia, ale nie używajcie lampy błyskowej, która może po prostu przestraszyć zwierzęta.

Jaką odzież polecam na trekking w dżungli?
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma problemu, z wybraniem się na trekking w dżungli w szortach. Polecam jednak dłuższe spodnie, a przede wszystkim dobre buty. Zrezygnujcie z butów ze śliskimi podeszwami, zwłaszcza, jeśli pogoda jest deszczowa albo przed chwilą padało. Koniecznością jest płaszcz przeciwdeszczowy. Starajcie się zakładać ubrania o niezbyt jasnych kolorach, aby nie odstraszać zwierząt. Weźcie parę suchych ubrań na zmianę. Mokry ubranie w dżungli nie wyschnie zbyt szybko i łatwo, a trekking w przemoczonych rzeczach do najprzyjemniejszych doświadczeń nie należy. Zadbajcie też o coś cieplejszego. Im bliżej końca dnia, tym bardziej spada w dżungli temperatura.

Dla tej jednej wycieczki warto wyruszyć w podróż na Sumatrę. Warto wspomnieć, że orangutany żyjące tutaj i na Borneo to jedyni przedstawiciele tego gatunku, których można zobaczyć na wolności. Doświadczenie jest, zatem wyjątkowe. Zaobserwujecie tu także mnóstwo innych gatunków zwierząt takich, jak nosorożce, słonie i tygrysy sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie czy gibbony.

Top