• 29 marca 2023

Zawsze marzyłam o wakacjach gdzieś na tropikalnych wyspach. Wakacjach umożliwiających błogi relaks, a jednocześnie pozwalających na poznanie zupełnie innego świata, nowych kultur i będących szansą na zdobycie ciekawych doświadczeń. Mój wybór padł na Bali. Ta indonezyjska wyspa przyciąga mnóstwo turystów swoim wyjątkowym charakterem, niepowtarzalnymi krajobrazami i niezwykłą kulturą. Cała podróż okazała się niezapomnianym przeżyciem. Oto doświadczenia i miejsca, które utkwiły w mojej pamięci najbardziej:

Niezwykłe miasto Ubud
Ubud, położone na wyżynach Bali, jest celem, którego nie można pominąć podczas podróży po tym wyjątkowym regionie Indonezji. Malowniczy odcinek tarasów ryżowych stał się jedną z najbardziej znanych atrakcji Bali. Czyste błękitne niebo, wysokie palmy i bujne tropikalne tereny otaczające różne poziomy pól ryżowych to z pewnością zapierający dech w piersiach widok, ale tarasy ryżowe Ubud są czymś więcej, niż tylko widokami wartymi zrobienia zdjęcia. Jest to przejaw starożytnej balijskiej hinduskiej filozofii kultywowanej przez lokalną społeczność zwaną "subak". Turyści mogą również zwiedzić pobliskie wioski, aby usłyszeć fascynujące lokalne historie i obserwować obyczaje i styl życia ludzi, którzy zbudowali i utrzymują wspaniałe tarasy ryżowe. To fascynująca przygoda.

Bali, zwłaszcza Ubud, ze wszystkimi swoimi urokami, urzeka i inspiruje niezliczonych utalentowanych artystów. Miałam okazję podziwiać prace największych artystów Bali w wielu galeriach i muzeach sztuki w Ubud. Muzeum Blanco Renaissance eksponuje dzieła mistrza w jego własnej rezydencji z widokiem na bujną tropikalną dżunglę, podczas gdy Muzeum Sztuki Agung Rai (ARMA) i Muzeum Sztuki Neka prezentują rozmaite kolekcje zarówno popularnych, jak i mniej znanych lokalnych artystów. Jako miłośniczka sztuki czerpałam z tego doświadczenia pełnymi garściami. Chciałam zobaczyć, jak najwięcej i myślę, ze mi się to udało.

Trekking na Batur
Będąc na Bali, musicie wybrać się na wycieczkę do Kintamani, która umożliwia wędrówkę na Mount Batur. Ekscytująca wyprawa na górę Batur i powitanie słońce wczesnym rankiem, kiedy cały świat śpi, to źródło niezapomnianych wrażeń. Góra Batur jest uważana za jedną ze świętych gór przez Hindusów. Ta góra wulkanicznego pochodzenia przyciąga osoby z odległych miejsc, które pragną podziwiać jej naturalne piękno. Nic dziwnego, że poranny trekking na Bali jest wyjątkowo znany wśród turystów na całym świecie. Warto wyruszyć tu jeszcze w całkowitych ciemnościach i podjąć trud wędrówki, by docenić oszałamiający świt. Jest to prawdziwa uczta dla miłośników fotografii. Ja wolałam chłonąć te niesamowite widoki. Są takie chwile, w których myślimy „jak piękny jest świat, który nas otacza”. To był właśnie jeden z takich momentów.

Z wizytą u balijskiej rodziny
Na Bali wyruszyłam korzystając z oferty Planet Ecsape, które znane jest z zapewniania turystom bardzo ciekawych doświadczeń. Dla mnie takim doświadczeniem była wycieczka na balijską wieś i możliwość nocowania u balijskiej rodziny. Trudno poznać prawdziwe oblicze Bali śpiąc w hotelu all inclusive i w ogóle nie ruszając się kurortu. W trakcie wizyty w tradycyjnym balijskim domu uczyłam się gotować niektóre indonezyjskie specjały. Skrzętnie zanotowałam w zeszycie kilka autentycznych balijskich przepisów. Dowiedziałam się, jak wyrabiany jest olej kokosowy. Wraz z gospodarzami udałam się również na pobliski wiejski targ. Wycieczka po polach ryżowych z przewodnikiem pozwoliła poznać tajniki uprawy tej najważniejszej dla Indonezyjczyków rośliny. Wizyty u Państwa Manggu z pewnością nigdy nie zapomnę.

Top