• 28 listopada 2023

Che Guevara to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci kubańskiej rewolucji. Jego kult rozwijał się na Kubie pod koniec lat 60. XX wieku, ale szybko rozprzestrzenił się na cały świat, sprawiając, że Guevara jest do dzisiaj w równej mierze postacią historyczną i popkulturową. Koszulki i gadżety z wizerunkiem kubańskiego rewolucjonisty można napotkać nie tylko podczas wycieczki na wyspę, z którą jest kojarzony. Na Kubie jest on jednak nie tylko postacią ze sprzedawanych turystom przedmiotów. Wciąż pamiętane jest jego zwycięstwo pod Santa Clara w 1958 roku i dowodzenie armią powstańczą. Śmierć z rąk boliwijskich żołnierzy w 1967 roku tylko umocniła legendę Che Guevary – ikony rewolucji, idealisty i lewicowca.

Santiago de Cuba – miasto naznaczone historią rewolucji

Podczas podróży na Kubę wielokrotnie turyści spotkają się z symbolami najnowszej historii. W Santa Clara można zobaczyć monumentalne mauzoleum Che Guevary, w Hawanie natomiast odwiedzić Muzeum Rewolucji. Chcąc poznać bliżej kulturę Kuby, warto odwiedzić te miejsca oraz wybrać się do Santiago de Cuba – drugiego co do wielkości miasta w kraju. Jego historia rozpoczyna się w 1514 roku, ale obecnie kojarzone jest głównie w ważnymi wydarzeniami z okresu rewolucji. W 1953 roku Fidel Castro zorganizował atak na koszary armii kubańskiej Moncada, stąd pochodziło także najwięcej ważnych postaci ruchu rewolucyjnego. Sześć lat później Castro ogłosił w Santiago de Cuba swoje zwycięstwo.

Muzea Santigo de Cuba

Najlepszym sposobem na poznanie kubańskiego spojrzenia na rewolucję i jej ikony jest odwiedzenie licznych muzeów i pamiątek z tamtego okresu. Można je znaleźć w wielu miastach, ale Santiago de Cuba na pewno nie rozczaruje turystów zainteresowanych tą tematyką. Punktem obowiązkowym są na pewno koszary Moncada, będące celem ataku Castro. Przestrzeń została zagospodarowana w taki sposób, by przypominała o przeszłości – obecnie znajduje się tam muzeum Kuby, gdzie turyści mogą zobaczyć pamiątki pochodzące z lat 50. XX wieku. Wśród nich nie mogło zabraknąć przedmiotów należących do Che Guevary czy Fidela Castro.

Za najładniejszą ulicę miasta uważana jest Padre Pico. Warto wybrać się w te okolice nie tylko z powodu XVI wiecznych zabudowań ciągnących się wzdłuż ulicy, ale również kolejnego punktu, który przybliża historię rewolucji. Museo de la Lucha Clandestina, czyli muzeum bohaterów rewolucji zostało utworzone w budynku, w którym znajdowała się kwatera główna policji zbombardowana przez rewolucjonistów w 1956 roku.

Top