• 27 maja 2024

Malediwy to wyspiarski kraj Azji, który położony jest na południowy zachód od Indii oraz Sri Lanki. Państwo to otoczone jest wodami Oceanu Spokojnego i obejmuje archipelag aż 1190 wysepek (z czego 200 jest zamieszkanych) osadzonych na 26 atolach, powstających przez przyrastanie rafy koralowej na zapadniętych podwodnych wulkanach. Wszystko to sprawia, że miejsce to posiada wprost bajeczne widoki. Malediwy to idealny kierunek dla tych, którzy pragną zażywać kąpieli w ciepłym oceanie, nurkować w poszukiwaniu najpiękniejszych raf koralowych na świecie, uprawiać windsurfing lub po prostu wypoczywać na prawdziwie rajskich plażach. Odległości między wysepkami są niewielkie, dzięki czemu można bez problemu zwiedzać kolejne na lokalnych łódkach. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje?

Kliknij i wyjedź na Malediwy ---> Planetescape.pl!

Są takie miejsca, w których można poczuć się jak w prawdziwym raju. Miejsca, w których wśród krystalicznie czystych wód szybko zapominamy o codzienności i troskach. Miejsca, które nadają inny posmak życiu. W otoczeniu palm, turkusowych wód i przepięknych wiosek wreszcie odetchniecie. Melediwy to z pewnością jedne z najpiękniejszych wysp na świecie. Tym, co czyni te wyspy niebiańskim zakątkiem to krystaliczne wody wokół nich oraz biały piasek na plaży! Malediwy są najniższymi wyspami na ziemi - najwyższe punkty na wyspach nie przekraczają trzech metrów – co gwarantuje idealny widok na przepastny ocean. Wyspy kuszą pięknymi rafami koralowymi, które przyciągają fanów nurkowania z całego świata. A na koniec dnia czekają na nas noclegi w przepięknych bungalowach.

Nie tylko plaże
Malediwy to prawdziwie egzotyczny świat przyrody, istny raj na ziemi. To niezwykle słoneczne miejsce z gorącym morzem o turkusowej barwie, uroczymi lagunami, barwnymi rafami koralowymi oraz piaszczystymi plażami. Archipelag ten składa się z mniejszych i większych wysp położonych pośrodku Oceanu Indyjskiego i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. W rankingach najchętniej odwiedzanych miejsc, Melediwy zasłużenie zajmują najczęściej jedną z pierwszych pozycji. Dlaczego? Głównie dzięki przepięknym plażom, jednak warto dodać, że słyną też z rajskich krajobrazów, zabytków, świetnych warunków do nurkowania, egzotycznych owoców i przepysznej kuchni.

Najmniejsza stolica świata
Kulturowym centrum Malediwów jest stolica kraju, czyli wspaniałe miasto Male, które jest przy okazji najmniejszą stolicą na świecie. Urokliwe i magiczne Stare Miasto kryje w sobie labirynt wąskich uliczek, tętniący życiem plac Republiki, gdzie o każdej porze przechadzają się tłumy turystów, i gdzie działają liczne kawiarnie i restauracje tętniące życiem. W czasie spaceru warto wybrać się na targowisko, gdzie można znaleźć oryginalne pamiątki, kupić świeże ryby i egzotyczne owoce. Koniecznie zajrzyjcie do XVII-wiecznego Meczetu Piątkowego o ścianach z morskiego koralu, z charakterystyczną złotą kopułą. Znajdują się w nim grobowce najważniejszych bohaterów historii archipelagu. Zaraz obok położony jest zabytkowy Pałac Sułtana Mulee-aage. Warto też poznać historię samych Malediwów w rzucającym się w oczy kolonialnym budynku Muzeum Narodowego. Wystawy oraz kolekcje obejmują m.in. rzeźby, obrazy, biżuterię, wspaniałe sułtańskie stroje oraz militaria. Warto wspomnieć, że Malediwy nie są nowożytnym odkryciem, ponieważ już w starożytności były ośrodkiem handlu między Afryką i Bliskim Wschodem a Indiami. W toku historii wyspy znajdowały się pod różnymi wpływami – Cejlonu (pierwsi osadnicy), Arabów, Portugalczyków, Holendrów czy Wielkiej Brytanii.

Do wyboru do koloru
Oczywiście największe atrakcje turystyczne na Malediwach to niebiański plaże o gorącym i niezwykle drobnym piasku, nie oznacza to jednak, że zwolennicy aktywnego wypoczynku będą się nudzić. Otóż można tu uprawiać wszystkie sporty wodne: od windsurfingu czy żeglowania, przez jazdę na nartach wodnych, aż po nurkowanie czy coraz modniejszy snorkeling, czyli najprostszą formę obserwacji życia podwodnego. Jest tu wiele świetnych miejsc idealnych do nurkowania a podczas podwodnych wędrówek można trafić na wraki statków czy okrętów. Do tego dochodzą malownicze rafy koralowe – z Fish Head na czele – które ściągają turystów z całego świata. Rajski archipelag to środowisko naturalne dla ponad wielu ryb, płazów, gadów i bezkręgowców. Znajdziemy tu delfiny, groźne mureny, płaszczki, żółwie, rekiny. Egzotyczne krajobrazy, malownicze laguny i zatoki, bujna roślinność tropikalna to niewątpliwe kolejną atrakcję. W zasadzie na każdym kroku można obcować z przyrodą i podziwiać palmy kokosowe, drzewa chlebowe czy różne gatunki zwierząt. Tutaj po prostu nie da się nudzić.

Top