• 27 maja 2024

Malediwy - najważniejsze atrakcje archipelagu

Malediwy to dla wielu osób synonim raju. Archipelag składa się z ponad tysiąca wysepek rozsypanych na terenie Oceanu Indyjskiego. Stolicą Malediwów jest Male, będące jednocześnie jednym z najludniejszych miejsc w całym kraju. Ze względu na piaszczyste plaże i dostęp do pięknej lazurowej wody, Malediwy od wielu lat cieszą się powszechnym zainteresowaniem turystycznym i właśnie na turystyce w dużej mierze opiera się gospodarka tego kraju. Gdzie warto się wybrać i jakie atrakcje czekają nas w tym pięknym miejscu?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość panującego na Malediwach klimatu. Sezon na Malediwach trwa właściwie w porze suchej, tj. od grudnia do kwietnia. To idealna pora dla osób, które pragną zażyć nieco promieni słonecznych i doładować się niezwykłą energią tego miejsca. Z kolei osoby, którym niespecjalnie zależy na tym, by spędzać lwią część dnia na rozgrzanych do czerwoności plażach, powinny wybrać się w ten zakątek świata w porze deszczowej, która trwa od maja do listopada. Pogoda wciąż jest przyjemna, bo nie bez powodu mówi się o Malediwach jako całorocznym miejscu z gwarantowaną pogodą, aczkolwiek w porze deszczowej temperatura jest nieco niższa i dla osób źle znoszących upały jest to znacznie lepszy okres na Malediwy. Pora deszczowa jest również okresem, w którym ceny z perspektywy są korzystniejsze. Dla mieszkańców to właśnie pora sucha jest sezonem stricte turystycznym i to wtedy ceny drastycznie są podnoszone.

Male - najmniejsza stolica świata

Male to zadziwiające miasto z kilku względów. Jest największym ośrodkiem przemysłowym w okolicy i przy okazji najmniejszą stolicą świata, która liczy sobie zaledwie dwa kilometry długości i jeden kilometr szerokości. Na tej niewielkiej powierzchni znalazło się jednak miejsce na lotnisko oraz niezwykle klimatyczny port morski. Dzięki uprzejmości Japończyków stworzono potężny falochron, który ma chronić wyspę przed totalnym zalaniem. Nie są to bezpodstawne obawy, ponieważ tsunami z 2004 roku wyrządziło w mieście ogromne szkody, na które nikt tak naprawdę wówczas nie był przygotowany. To właśnie w stolicy znajduje się niezwykły Meczet Małego Hikuru Miskiy, który został skonstruowany z koralu jeszcze w siedemnastym wieku. Bez wątpienia jest jedną z największych i najbardziej imponujących atrakcji w mieście.

Wycieczka do muzeum

Bez wątpienia koniecznie trzeba udać się na wycieczkę do Muzeum Narodowego, które mieści się w Parku Sułtana. Zostało otwarte 11 listopada 1952 roku. Na przestrzeni lat zmieniali się właściciele, ale obecnie muzeum jest zarządzane przez Szkołę Wyższą. To bez wątpienia obowiązkowe miejsce dla turystów, którym zależy na tym, by nieco zapoznać się z bogatą i niesamowicie interesującą historią Malediwów. Wśród eksponatów znajdują się fantastyczne meble, stare monety czy broń. Jednak do najważniejszych elementów całej kolekcji należy słynna już głowa Buddy. Ważną informacją jest, że muzeum jest czynne od niedzieli do czwartku. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem posługującym się językiem angielskim.

 

Top