• 29 marca 2023

Bogata architektonicznie i zróżnicowana kulturowo pierwsza stolica Brazylii ma wszystko, czego potrzebują spragnienia atrakcji turyści. Od starych kolonialnych budynków, po fascynujące rynki, wspaniałe naturalne krajobrazy i pierwszą na świecie windę na świeżym powietrzu, a także muzea, kościoły oraz galerie. Przedstawiamy krótki przewodnik po najbardziej interesujących zabytkach Salwadoru. Te miejsca z pewnością warto odwiedzić.

Pelouri nho
W 1549 roku, kiedy Portugalczycy wylądowali na wybrzeżu Brazylii, zbudowali miasto Salvador da Bahia na brzegu Zatoki Wszystkich Świętych. Ich imponująca architektura europejska przetrwała wieki, a powstałe ulice, place i kościoły w historycznym centrum – Pelourinho są obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazwa Pelourinho oznacza nic innego, jak pręgierz w miejscu, w którym niewolnicy byli publicznie chłostani.

Baía de Todos os Santos
Jedną z najważniejszych rzeczy decydujących o sukcesie Salvadoru jest niesamowita pozycja, jaką zajmuje na wybrzeżu Brazylii. Znajduje się w połowie drogi do Baía de Todos os Santos, czyli Zatoki Wszystkich Świętych. Dzięki temu Salvador stał się i pozostanie bardzo ważnym węzłem handlowym i transportowym. Położenie Salvadoru oznacza również, że jest to jedno z niewielu miejsc w Brazylii, gdzie turyści mogą oglądać zachodzące słońce na zachodzie.

Igreja de Nossa Senhora do Rosário dos Pretos
Brazylijscy niewolnicy, nie mogąc oddawać Bogu czci w kościołach swoich panów, zbudowali w XVIII wieku własną świątynię - Igreja de Nossa Senhora do Rosário dos Pretos. Dzięki dwóm dzwonnicom, pomalowanym na bladoniebiesko i biały kolor widać go z daleka. Jest to budynek o doskonałej architekturze, który do dziś kwitnie i funkcjonuje. Turyści są zazwyczaj mile widziani. Wewnątrz znajdują się neoklasyczne ołtarze, a z tyłu mały cmentarz dla niewolników.

Bazylika katedralna Salvador
Zbudowana przez jezuitów na miejscu ich pierwszego kościoła w dzisiejszym Salvadorze, miejska katedra to rozległy XVII-wieczny budynek przy placu Terreiro de Jesus. Jest posągowa, ale skromna na zewnątrz świątynia. Za to w środku mieni się złotem. Jest miejscem częstych koncertów i imprez, jak również nabożeństw.

Kościół Nosso Senhor do Bonfim
Nosso Senhor do Bonfim jest prawdopodobnie najbardziej znanym z setek kościołów w Salvadorze. Jest doskonałym przykładem współistnienia dwóch dominujących religii na tym obszarze: katolicyzmu i Candomblé, które powstało w Afryce Zachodniej. Coroczny Lavagem do Bonfim to powszechnie obchodzony festiwal z procesją przez miasto.

Elevador Lacerda
Salvador to miasto na dwóch poziomach. Aby połączyć wysokie i niskie części miasta, w 1873 roku wybudowano windę. Obecnie winda Art Deco Lacerda łączy 85-metrową skarpę z niżej położonym miastem, zabierając turystów w górę i w dół w ciągu trzydziestu sekund, setki razy dziennie i oferując zapierające dech w piersiach widoki na zatokę.

Mercado Modelo
Nie ma lepszego miejsca do zbierania pamiątek z Salwadoru, niż Mercado Modelo. Z setkami straganów sprzedających wszystko, co wytwarzane lokalnie, ma doskonały wybór potraw i alkoholu, ubrań, butów, biżuterii, dzieł sztuki i stolarki. Znaleźć tu można również wiele tradycyjnych brazylijskich restauracji i barów.

Farol de Barra
Od 1698 roku czarno-biała latarnia morska Salvadoru bezpiecznie prowadzi statki do Zatoki Wszystkich Świętych z jej cypla na południowym krańcu miasta. Jest częścią fortu Santo Antônio wraz z Muzeum Morskim, które jest popularnym przystankiem turystycznym, a ludzie przybywają tu codziennie, aby wspiąć się na latarnię morską.

Top