• 14 czerwca 2024

Niezapomniane wakacje w Tajlandii nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do wypoczynku na rajskich, pokrytych białym piaskiem plażach. Urlop w tym kraju stanowi też doskonałą okazję do zapoznania się z tamtejszą kulturą oraz zwyczajami. Ich znajomość pomoże Ci też uniknąć ewentualnych błędów i mało przyjemnych sytuacji. Tajlandzka kultura bardzo różni się bowiem od tej europejskiej.

Konserwatywny kraj

Tajlandia uważana jest za kraj dość konserwatywny. I choć Tajowie zwykle z otwartym sercem witają odwiedzających ich państwo turystów, raczej nie będą zadowoleni z nieprzestrzegania zasad, którym sami mocno hołdują. Jako turysta powinieneś starać się okazywać szacunek miejscom, które są ważne dla mieszkańców Tajlandii. Będą to głównie miejsca kultu religijnego. Wchodząc do świątyni trzeba zatroszczyć się o odpowiedni ubiór. Dotyczy to w szczególności przedstawicielek płci pięknej, które powinny zadbać o zakrycie nóg oraz ramion. W przeciwnym bowiem razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie zostanie się wpuszczonym na teren obiektu kultu religijnego. Warto także zwracać uwagę na ewentualne zakazy fotografowania. W niektórych miejscach nie wolno bowiem robić zdjęć, a próby łamania takich zakazów mogą zostać przez mieszkańców bardzo źle odebrane.

Ogromny szacunek dla króla i Buddy

Król jest niesamowicie ważną postacią dla wszystkich Tajów. Drugą z nich jest oczywiście Budda. Dlatego też absolutnie nie krytykuj ani króla, ani Buddy w Tajlandii. W przeciwnym bowiem razie narażasz się nie tylko na ostracyzm społeczny, ale i na odpowiedzialność karną. W skrajnych przypadkach, za krytykę króla można trafić do tajskiego więzienia nawet na kilkanaście lat. Wydaje się więc, że najrozsądniej będzie w ogóle o rodzinie królewskiej nie rozmawiać. Można natomiast mówić o Buddzie, ale absolutnie zakazane jest wywożenie jakichkolwiek jego podobizn z kraju, bez uprzedniego zezwolenia. Wydaje się, że najbezpieczniej będzie w ogóle nie dokonywać zakupu czegoś, czego i tak z dużym prawdopodobieństwem nie będzie się mogło przywieźć do domu. 

Liczne uroczystości i barwne pochody

Tajowie bardzo lubią obchodzić święta, a tak się składa, że kalendarz jest ich pełen. Wiele z nich ma dość bezpośredni związek z historią tego kraju, ale rzecz jasna nie wszystkie. Sporo wywodzi się bowiem z typowych tradycji buddyjskich i ma charakter religijny. Bez względu na charakter świąt, są one zazwyczaj obchodzone w sposób bardzo uroczysty. Obchodom towarzyszą zazwyczaj barwne pochody oraz tańce uliczne. Obserwacja takiego pochodu może być wspaniałą okazją do zapoznania się z lokalnymi zwyczajami. Wśród najpopularniejszych świąt Tajlandii warto wyróżnić przede wszystkim Songkran, czyli tajski Nowy rok, ale również Loi Krathong, obchodzone z okazji listopadowych pełni księżyca. 

Sala Phra Pum - domki dla duchów

W Tajlandii panuje również zwyczaj budowy tak zwanych domków dla duchów. To nic innego jak wielobarwne konstrukcje, które swoim wyglądem najbardziej przypominają karmniki. Co ciekawe, znajdują się one zarówno w pobliżu prywatnych domów, jak i obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły. Jako że owe domki mają stanowić schronienie dla duchów, Tajowie umieszczają tam także pożywienie i napoje. Nie brakuje tam też kadzidełek zapachowych. Ważne jest, aby absolutnie nie niszczyć Sala Phra Pum, ponieważ jest to nie tylko niekulturalne, ale i bardzo źle odbierane.  

 

Top