• 1 października 2023

Preferencje co do sposobu wypoczynku i oczekiwanych warunków atmosferycznych powinny determinować wybór terminu urlopu. Dla turystów preferujących aktywne zwiedzanie kraju i odwiedzanie różnych jego zakątków o wiele bardziej komfortowe będą niższe temperatury. Jeśli jednak zależy nam na wypoczynku na plaży, priorytetem będzie bezchmurne niebo i ciepła woda w morzu.

Kuba jako jedna z wysp karaibskich wyróżnia się tropikalnym klimatem, dlatego bez względu na wybrany termin wyjazdu możemy cieszyć się słońcem i temperaturami nieporównywalnie wyższymi niż te występujące w naszej strefie klimatycznej. Pewne okresy w ciągu roku wiążą się z większym prawdopodobieństwem występowania określonych zjawisk pogodowych. Dlatego warto poznać specyfikę tamtejszego klimatu i świadomie wybrać dogodny termin urlopu.

Miesiące zimowe dla zwiedzających

W grudniu, styczniu i lutym, gdy w Polsce dominują temperatury poniżej zera, na Kubie możemy podziewać się około 25-26 °C w ciągu dnia. W nocy temperatury spadają jednak do około 16°C, więc mimo wszystko warto mieć ze sobą cieplejszy sweter. Niższe temperatury odnotowywane są na zachodzie wyspy, gdzie mogą spaść nawet do około 10°C. Takie warunki na pewno docenią osoby chcące jak najwięcej zwiedzić i zobaczyć lokalne atrakcje. Poruszanie się po wyspie będzie bardziej komfortowe podczas niższych temperatur.

Przed sezonem

Marzec i kwiecień to miesiące często wskazywane jako najlepszy okres na wyjazd. Temperatury nie są jeszcze upalne, ale jest bardzo ciepło, a ryzyko wystąpienia deszczów jest raczej niewielkie. Pora deszczowa, chociaż niezbyt uciążliwa, rozpoczyna się dopiero w maju. W związku z tym, że jest to okres przed sezonem turystycznym, zwiedzających jest jeszcze niewielu, a ceny niższe niż w miesiącach letnich.

Letnie i jesienne miesiące

Urlop w środku lata jest wybierany przez wielu turystów, chociaż w tym okresie należy przygotować się na temperatury przekraczające 30°C i dużą wilgotność powietrza. Znacznie utrudnia to początkową aklimatyzację i może być problemem, jeśli zależy nam na zwiedzaniu, a nie wyłącznie pobycie na plaży. Od maja do października trwa na Kubie również pora deszczowa. Nawet codziennie mogą zdarzyć się ulewne deszcze, plusem jest jednak to, że niebo szybko się rozpogadza i ponownie pojawia się słońce.Jesienią pogoda na Kubie jest najbardziej zmienna, wiąże się to nie tylko z porą deszczową, ale też z sezonem huraganów. Największe ryzyko ich wystąpienia to okres od września do listopada. Nie są to jednak zjawiska regularne.

Top