• 27 maja 2024

Zagraniczne podróże dla wielu turystów wiążą się z dyskomfortem spowodowanym trudnościami w komunikacji z mieszkańcami. Przed wyjazdem warto poszukać informacji o używanych w danym kraju językach i zaopatrzyć się w podręczny słowniczek lub rozmówki. Pomoże to w wielu codziennych sytuacjach, zwłaszcza jeśli planujemy indywidualną wycieczkę i jesteśmy pozbawieni opieki doświadczonego przewodnika.

Hotele i restauracje w miastach

Konieczność posługiwania się określonymi językami obcymi zależy w dużej mierze od sposobu podróżowania. Zwykle to język angielski jest uznawany za najbardziej przydatny i uniwersalny w kontaktach zagranicznych. W przypadku Kuby po angielsku porozumiemy się przede wszystkim tam, gdzie turyści przebywają najczęściej i ich obecność wymusza określony standard obsługi. Przeważnie w takich miejscach napotkamy także na nieco wyższe ceny. Najmniej problemów z komunikacją po angielsku – już poza hotelem czy restauracjami – napotkamy na pewno w Hawanie i innych ważniejszych miastach. Wielu młodych ludzi żyjących w dużych miastach zna angielski dzięki zajęciom w szkole i na studiach, dlatego na przykład uzyskanie informacji o danej lokalizacji nie powinno stanowić problemu. Również tamtejsze hotele i restauracje to miejsca, gdzie pracownicy w miarę sprawnie powinni udzielić informacji w języku angielskim. Jednak w codziennych kontaktach z Kubańczykami, szczególnie jeśli chcemy odwiedzić lokalne bazary czy restauracje położone na prowincji, znajomość angielskiego z pewnością nie wystarczy.

Codzienne kontakty z Kubańczykami

Oczywiście zdarza się, że podczas pobytu na Kubie spotkamy osoby, z którymi bez problemu porozumiemy się w języku angielskim, Jednak nie jest to regułą i warto przygotować się również na konieczność kontaktów w języku hiszpańskim, który na Kubie jest językiem urzędowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że hiszpański, którym posługują się Kubańczycy może przysporzyć problemów nawet tym, którzy mieli już styczność z tym językiem. Wiąże się to z szybkim tempem mówienia i językiem nasyconym lokalnymi naleciałościami. Przed wyjazdem warto jednak poznać kilka podstawowych zwrotów, które mogą przydać się w codziennych sytuacjach. Pomogą w tym wszelkie samouczki dla początkujących lub rozmówki. Podczas wycieczek warto mieć przy sobie tego rodzaju książeczkę. Oczywiście można też posługiwać się wszelkiego rodzaju translatorami dostępnymi w Internecie – opcja wysłuchania danej frazy czytanej przez lektora na pewno ułatwi przyswojenie obcych zwrotów i pomoże poprawnie wymówić trudniejsze słówka.

Top