• 17 kwietnia 2024

Kraj Kwitnącej Wiśni dla wielu osób jest wymarzonym celem podróży. To kraj posiadający bogata tradycję i kulturę, ale też symbol rozwijających się w zawrotnym tempie technologii. Takie połączenie jest nie lada gratką dla osób szukających niebanalnych rozwiązań na urlop. Podpowiemy Wam kilka przydatnych rozwiązań, które mogą ułatwić pobyt w Japonii

Planowanie podróży, czyli co warto zrobić będąc jeszcze w Polsce
Spontaniczne wyprawy na pewno dodadzą odrobiny szaleństwa Waszemu życiu, my jednak będziemy twierdzić, iż dobry plan to podstawa. Pozwala on uniknąć niepotrzebnego stresu i chaosu. Pozwoli też na sporą oszczędność pieniędzy. Dlatego jeśli planujecie podróż do Japonii, starajcie się wykupić bilet wcześniej, nawet na kilka miesięcy przed wylotem, dzięki temu będziecie mieli szansę upolować okazyjną cenę.

Weźcie też pod uwagę najbardziej sprzyjające zwiedzaniu Japonii pory roku. My szczególnie polecamy wczesną wiosnę, czyli okres pomiędzy marcem a majem. Doskonały terminem będzie też jesień i tu polecamy październik i listopad.

Warto pamiętać również o ubezpieczeniu na czas wyjazdu. Opcji dostępnych na rynku jest bardzo wiele i od Was zależy, na którą się zdecydujecie. Najważniejsze jest to, by nie zapomnieć o tak ważnej kwestii.

Jeśli chcecie podróżować po Japonii koleją to idealnym rozwiązaniem będzie zamówienie biletu Japan Rail Pass. Jest to bilet pozwalający na dowolną ilość przejazdów narodowymi kolejami japońskich w ciągu określonego czasu. Jego koszt jest znaczny, więc zakup będzie opłacalny, jeżeli planujecie naprawdę sporo korzystać z tego środka transportu. Jeśli się zdecydujecie na to rozwiązanie, to bilet należy zamówić wcześniej, ponieważ nie ma możliwości zakupienia go po przylocie do Japonii. Możecie zmówić go za pomocą Internetu i należy to zrobić z pewnym wyprzedzeniem, gdyż z Japonii dociera on do nas drogą pocztową.

Pobyt w Japonii wymaga wizy turystycznej, która jest wydawana na lotnisku na czas trzech miesięcy i jest bezpłatna. Cała procedura przebiega bardzo sprawnie i wiele państw mogłoby brać przykład od Japończyków w tej kwestii.

Kwestie językowe
W większych miastach możecie trafić na Japończyków mówiących po angielsku, ale nie jest to jeszcze popularne. Na prowincji prawdopodobieństwo dogadania się w tym języku radykalnie spada. Dlatego też warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-japońskie i przyswoić sobie, chociaż kilka podstawowych zwrotów. Znacząco ułatwi Wam to życie i kontakt z Japończykami.

Różnice kulturowe, czyli na co zwrócić uwagę, aby nie urazić gospodarzy
Równie ważne jest zapoznanie się z zasadami dobrego wychowania obowiązującymi w tym kraju. Nie mówimy tu półrocznym kursie etykiety japońskiej, ale o elementarnych kwestiach, wiążących się z odmiennością naszych kręgów kulturowych. To, co dla Europejczyka bywa zachowaniem normalnym, dla Japończyka może być przejawem grubiaństwa. Dlatego doradzamy Wam poszukać przed wyjazdem informacji o Japonii i normach społecznych w niej obowiązujących. Jeśli interesuje Was to państwo, na pewno nie uznacie czasu poświęconego na taką lekturę za stracony i z przyjemnością dowiecie się nowych rzeczy.

Postanowiliśmy przygotować dla Was kilka sugestii, które pomogą Wam poruszać się w japońskim społeczeństwie. Jeśli zdecydujecie się na podróżowanie publicznymi środkami transportu, to pamiętajcie o tym, iż jedzenie, na przykład w pociągu, jest niedopuszczalne i jest przejawem złego wychowania. Nie polecamy również rozmów przez telefon komórkowy, gdyż są one brakiem taktu. Zwróćcie również uwagę na znajdujące się na końcach przedziałów miejsca przezaczone dla osósb starszych i kobiet w ciąży. Japończycy bardzo dbają o to, aby zostawiać dla nich wolne miejsce, więc lepiej tam nie siadajcie, jeśli nie stanowicie jednej z wymienionych grup. Jeśli w metrze lub pociągu jest duży tłum, osoby stojące bliżej drzwi wychodzą na każdej stacji, aby umożliwić innym swobodne opuszczenie pojazdu. Dlatego, jeśli będziesz w takiej sytuacji, przyglądaj się osobom wokół i również na chwilę wyjdź.

Jeśli chodzi o inne zachowania na przykład na ulicy czy w miejscach publicznych, to warto zwrócić uwagę na ruch lewostronny, obowiązujący nie tylko samochody poruszające się po jezdniach, ale tekże ludzi na chodnikach czy na ruchomych schodach. Niedopuszczalne jest palenie w strefach publicznych, znajdziecie jednak specjalne miejsca, wyznaczone do tego celu, zaczwyczaj są to oszklone i odpowiednio oznaczone budynki.

Inne przydatne wskazówki
Jeśli zostaniecie zaproszeni do typowego domu japońskiego, oznaką szacunku będzie zdjęcie butów. W dobrym tonie jest przyniesienie jakiegoś drobnego podarunku gospodarzom. Nie chodzi o kosztowny prezent, ale symboliczny drobiazg, na przykład pamiątka z Polski. Ważne jest estetyczne jego zapakowanie, gdyż Japończycy przykładaja do tego wielką wagę.

W Japonii nie jest mile widziane głośnie wydmuchiwanie nosa, zaś podczas spożywania posiłków unikamy wskazywania nimi na osoby czy przedmioty.

Przed wyjazdem zaopatrzcie się w odpowiednią wtyczkę do kontaktu, ponieważ różnią się one od tych w Polsce. Jest to tak zwana wtyczka amerykańska. Możecie ją zamówić przez Internet.

Warto również wiedzieć, iż bankopmaty nie są tu dostępne tak jak w Polsce. Nie znajdziecie tu również kantorów wymiany walut. Pieniędze możecie wymieniać w bankach, a które z nich zapewniają taką usługę, możecie dowiedzieć sie w informacji turystycznej.

Jak widzicie, Japonia to interesujący kraj, nieco odmienny od Polski, jednak przez to bardziej intrygujący. Zachęcamy Was do podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni i o podzielenie się z nami swoimi wrażeniami, uwagami i doświadczeniem.

Top