Filipiny – zielony archipelag, do którego należy ponad 7 tysięcy wysp, położony w Azji Południowo-Wschodniej to ponoć najmniej azjatycki kraj z pozostałych krajów w Azji. Filipińczycy to w większości katolicy, którzy trudnią się głównie rybołówstwem i turystyką. Wakacje na Filipinach to doskonała opcja dla osób, które pragną wypocząć na pięknych plażach, odwiedzić ciekawe miejsca, poczuć klimat, poopalać się na słońcu i przy okazji nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Najdroższą z turystycznych wysp jest Palawan, ze względu na oddalenie od reszty archipelagu. Poza nim można tu znaleźć wiele atrakcyjnych miejsc, które nie zrujnują domowego budżetu. Jak przygotować się na wycieczkę na Filipiny?
Sprawdż pogodę i przygotuj odpowiednie ubrania
Filipiny to wyspiarski kraj o tropikalnym klimacie, który jest kształtowane przez występujące sezonowo monsuny. Wybierając się na wycieczkę na Filipiny, czyli w celu wypoczynku i plażowania, najlepszy okres wypada w miesiącach od października do maja, przy czym najwyższy sezon przypada na miesiące od stycznia do kwietnia. Wówczas na Filipinach jest pora sucha, piękna i słoneczna pogoda i wilgotne powietrze. Kupując bilety lotnicze trzeba mieć na uwadze najważniejsze święta filipińskie, czyli w przypadku katolickiego kraju – okres bożonarodzeniowy i noworoczny. Więcej turystów z Azji przybywa tutaj w okresie Chińskiego Nowego Roku. Zdecydowanie najgorszy czas na podróż do tego kraju przypada między sierpniem i wrześniem, kiedy występują tu cyklony i pora deszczowa sprawia, że większość wysp i atrakcji turystycznych jest niedostępnych, z prostego powodu – nieprzejezdnych dróg. Po Filipinach raczej nie poleca się podróżować samochodem, to nie jest kraj stworzony do self drive’a osobom, które nie mają nerwów ze stali. Jak spakować się na Filipiny? Na pewno w walizce powinien wylądować porządny krem z filtrem UV, lekkie i przewiewne ubrania oraz wygodne buty i sportowa odzież. Na miejscu można kupić kapelusze czy czapki z daszkiem chroniące przed słońcem. Pamiętajcie także, że w klimacie tropikalnym nie zawsze jest upalnie, nocami temperatura lubi drastycznie spadać. Dlatego warto wrzucić do walizki też cieplejsze ubrania. Jeśli planujecie spanie w hostelach, warto zabrać własne śpiwory.
Medycyna podróży – Filipiny
Zdrowie w podróży jest najważniejsze. Dlatego zawsze pamiętajcie, by wykupić dobre ubezpieczenie podróżne, które zapewni bezpieczeństwo w razie niespodziewanych sytuacji. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć przed wyjazdem na Filipiny do szczepienia. Nie jest to kraj, który wymaga szczepień, jednak obowiązują tu szczepienia zalecane przeciwko konkretnym chorobom, w tym przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW A i B (przy czym na B prawdopodobnie byłeś/byłaś szczepiona jako dziecko), durowi brzusznemu, profilaktycznej szczepionce przeciwko wściekliźnie (na Filipinach występuje dużo bezdomnych psów i dzikich małp) i japońskiemu zapaleniu mózgu (to zalecana szczepionka podczas podróży do każdego azjatyckiego kraju). Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Drugą kwestią jest ochrona przed malarią. Na Filipinach istnieje zagrożenie zarażeniem się malarią od komarów. Niektóre prowincje są bezpieczne, w tym te najbardziej popularne turystycznie: Bohol, Cebu, Camiguin, Siquijor, Samar czy Manila. Innymi chorobami, jakimi można zarazić się na Filipinach jest np. denga. W razie wystąpienia niepokojących objawów, nie należy panikować. Azjatyckie szpitale są doskonale zaznajomione z leczeniem chorób tropikalnych, dlatego po prostu zgłoście się do któregoś z nich – na pewno zostanie wam udzielona potrzebna pomoc. Trzecią ważną kwestią jest spakowanie podręcznej apteczki, w której znajdą się środki odkażające rany, leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Na Filipinach nie można pić wody z kranu, zawsze wybierajcie wodę butelkowaną. Starnardowo też unikajcie drinków z lodem.
A jakie dokumenty są wymagane przy wjeździe na Filipiny?
Polacy nie potrzebują wizy, jeśli ich pobyt w celu turystycznym nie przekracza 21 dni, a jeśli przekracza, należy się wcześniej postarać o wizę turystyczną. Na lotnisku obowiązującym dokumentem jest paszport ważny m.in. 6 miesięcy od dnia przyjazdu. Celnicy mogą wymagać okazania biletu powrotnego i rezerwacji hotelowej na pierwsze dni pobytu. Na Filipinach pobierane są opłaty wylotowe, które należy opłacić w gotówce. Są one egzekwowane na lotniskach, a ich wysokość wynosi 750 PHP, więc lepiej o tym pamiętać po zakończeniu wakacji. Przed podróżą na Filipiny warto zrobić skany lub zdjęcia paszportom i mieć je w miejscu dostępnym online i offline. Ważnym dokumentem jest też polisa ubezpieczeniowa na całą podróż – nigdy nie lekceważcie tego niepozornego numerka polisy.