• 29 marca 2023

Wakacje w Indiach to nie tylko wspaniała przygoda, ale też sprawdzenie własnych umiejętności radzenia sobie w nowych warunkach. Ten olbrzymi kraj od dziesiątek lat przyciąga turystów z całego świata tajemniczą i potężną siłą. Obiecuje naukę uważności, duchowości, zmierzenie się z trudnymi obrazami – biedy, kurzu i brudu oraz zachwycenia się budowlami jak z „Tysiąca dni i nocy”. Wakacje w Indiach to świetny pomysł dla każdego, kto szuka przygody, nowości, kto jest ciekawy jak funkcjonuje państwo, w którym mieszka ponad 1 miliard 200 milionów ludzi. Jeśli planujesz wycieczkę do Indii, koniecznie się na nią przygotuj, pamiętaj, że to egzotyczny kraj, w którym może zdarzyć się wiele niesamowitych, ale też niespodziewanych sytuacji. Jak przygotować się na wakacje w Indiach?

Wiza i warunki wjazdowe
Obywatele polscy potrzebują wizy, by podróżować po Indiach. Na początku zdobycie wizy może wydawać się skomplikowaną sprawą – wniosek o nią należy złożyć najpóźniej do 4 dni przed planowanym przyjazdem, a najwcześniej do 117 dni. Istnieje kilka typów wiz turystycznych: 30 dniowa, która uprawnia do dwukrotnego przekroczenia granicy, roczna lub pięcioletnia. Wniosek o wizę turystyczną można składać przez e-platformę stworzoną przez indyjski rząd, co jest ogromnym ułatwieniem – bo nie trzeba jeździć po ambasadach i konsulatach. E-wiza jest ma pewne ograniczenia. Jednym z nich jest możliwość wjazdu do Indii wyłącznie przez określone punkty graniczne: przez lotniska Delhi, Mumbaj, Chennai, Kalkuta, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hajdarabad, Koczin, Goa, Ahmadabad, Amritsar, Gaya, Dźajpur, Lucknow, Tiruchirapalli, Varanasi, Calicut, Mangaluru, Pune, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Maduraj, Bhubaneswar, Port Blair oraz porty Mumbaj, Koczin, Marmagao, Chennai, New Mangalore. Uwaga, to nie są wszystkie przejścia graniczne, więc lepiej sprawdzić plan swojej podróży wcześniej, niż później się rozczarować! E-wiza wyłącza także wstęp aż do 8 indyjskich stanów, graniczących z Chinami, Nepalem, Bangladeszem i Birmą, m. in. Sikkim, Assam czy Manipur. Wszystkie informacje na ten temat można zdobyć przez oficjalną stronę e-wizową. Ostatnia rzecz, o której trzeba wspomnieć to koszty wizy turystycznej. Najczęściej wybierana, czyli wiza 30 dniowa z dwukrotną możliwością wjazdu na teren Indii od kwietnia do czerwca kosztuje 10 USD, a od lipca do marca 25 USD. Wyrobienie wizy do Indii można zlecić pośrednikowi, jednak wtedy należy doliczyć prowizję. Dokumentem, który uprawnia do wyrobienia wizy jest paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od pierwszego dnia podróży, bilet powrotny i pieniądze na pokrycie kosztów wycieczki. Tego jednak, ile mamy pieniędzy w portfelu nikt nie będzie sprawdzał.

Kiedy najlepiej jechać do Indii?
Celem turystów podczas wakacji w Indiach są zwykle miasta tzw. Złotego Trójkąta oraz stany Rajastan i Kerala. Podróż w miesiącach między końcem kwietnia i czerwcem może nie spodobać się osobom unikającym upałów – to najgorętsze miesiące w całym roku, podczas których temperatury dochodzą nawet do 45 stopni Celsjusza! Wysoki turystyczny sezon zaczyna się od października i trwa do marca. W tym czasie podróżowanie po Indiach centralnych i południowych jest przyjemne, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze trafi się na idealną pogodę. Rezerwując bilety lotnicze warto wziąć pod uwagę okres świąteczny, bo podczas Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Indiach można spotkać mnóstwo podróżników z zachodu, a na przełomie stycznia i lutego Azjatów, którzy wykorzystują wolny czas podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku.

Zdrowie w podróży
Planując wakacje w Indiach trzeba szczegółowo przyjrzeć się swojej książeczce ze szczepieniami oraz odbyć konsultacje u lekarza chorób zakaźnych. Chociaż nie ma żadnych szczepień obowiązkowych, do lista szczepień zalecanych jest długa. Bardzo ważne jest dopilnowanie szczepienia przeciwko WZW A (żółtaczce pokarmowej) oraz WZW B, durowi brzusznemu, błonicy, krztuścowi czy nawet grypie. Kobietom zaleca się też szczepienia przeciwko różyczce, odrze i śwince. W Indiach istnieje ryzyko zakażeń meningokokami. Zaleca się także szczepienie przeciwko tężcowi, cholerze i profilaktycznej szczepionce przeciwko wściekliźnie (szczególnie ważne, gdyż w Indiach można napotkać chordy bezpańskich psów). Podróżując do Indii z niektórych krajów Afryki wymaga się szczepienia przeciwko żółtej febrze. Indie to także kraj, w którym istnieje ryzyko zarażenia się malarią, więc należy przyłożyć szczególną uwagę do profilaktyki podczas podróży. Czyli używać repelentów, spać pod moskitierą, ubierać się w zwiewne i długie stroje. Trzeba rozważyć zażywanie leków antymalarycznych, ale tutaj zalecamy konsultację z lekarzem.

Top