Jeszcze kilkanaście lat temu Birma była niemal zupełnie niedostępna dla przeciętnego turysty. Po ogromnych zmianach politycznych granice otworzyły się, a z roku na rok coraz można tu spotkać coraz więcej ludzi z całego świata. Niektórzy przewidują wręcz, że za kolejnych 10-15 lat z autentycznej Birmy nie pozostanie nic, a stary dobry azjatycki klimat zastąpi to, co znane już jest z ulic Tajlandii czy Wietnamu – zachodnia komercja. Dla tych, którzy planują swoje wakacje w Birmie, czyli kraju, w którym wciąż można poczuć się egzotycznie, przygotowaliśmy ten poradnik. Jak najlepiej przygotować się na wycieczkę do Birmy? Koniecznie przeczytajcie poniżej!
Wiza, warunki wjazdu i potrzebne dokumenty
Obywatele Polski na czas pobytu w Birmie muszą posiadać wizę turystyczną. Nie trzeba jednak ubiegać się o nią osobiście, od 2014 roku udostępniona została platforma online, przez którą składa się wniosek. Wiza turystyczna dla jednej osoby to koszt 50 USD i jest ona ważna przez 28 dni. Zostaje ona wbita do paszportu, pod warunkiem, że jest on ważny m.in. 6 miesięcy od dnia wjazdu – przed wakacjami w Birmie koniecznie zatem sprawdźcie Wasze paszporty, aby nie spotkała Was niemiła sytuacja. Podczas wjazdu wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju oraz rezerwacji noclegowej. Do Birmy można się dostać wyłącznie przez trzy przejścia graniczne i tylko drogą lotniczą – przez Yangon International Airport, Mandalay International Airport i Naypyidaw International Airport. Przejścia drogą lądową są zamknięte dla turystów i nie ma od tego wyjątków. Wybierając się na wakacje do Birmy trzeba też wykupić polisę ubezpieczeniową. Warto też mieć w zasięgu kopie wszystkich ważnych dokumentów. W Birmie nie ma żadnej polskiej placówki dyplomatycznej, a w razie problemów należy kontaktować się z Ambasadą Rzeczpospolitej Polski znajdującą się w Bangkoku.
Medycyna podróży – Birma
Jakie szczepionki są potrzebne na wycieczkę w Birmie? Nie ma tu szczepień obowiązkowych. Zaleca się szczepienia przeciwko chorobom: błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW A i B, durowi brzusznemu, cholerze, profilaktycznej dawki wścieklizny i japońskiemu zapaleniu mózgu (obowiązuje w większości krajów azjatyckich). Najlepszym rozwiązaniem przed podróżą jest udanie się do lekarza specjalisty od chorób zakaźnych bądź od chorób tropikalnych i skonsultowanie z nim szczepień i profilaktyki przeciwko innym chorobom, takim jak malaria czy denga. Birma jest krajem o zagrożeniu zachorowania na malarię, przyjmuje się, że rejony zagrożone to te znajdujące się poniżej 1000 m n.p.m., czyli również wlicza się w to Bagan. Stąd istotna jest profilaktyka: ewentualne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych, noszenie długich rękawów i długich nogawek, spanie pod moskitierą i używanie mocnych repelentów. Ważne jest także przygotowanie na wyjazd apteczki z najpotrzebniejszymi lekami, takimi jak: środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki przeciwko biegunce i elektrolity.
Jaka pora jest najlepsza na wakacje w Birmie?
Podróż po Birmie jest w większości oparta na zwiedzaniu i poznawaniu historycznych miejsc oraz wspaniałej kultury Birmańczyków. Nie oznacza to jednak, że w Birmie nie ma gdzie plażować! Dlatego jeśli planujecie wakacje w tym kraju, warto podróżować podczas sezonu na plażowanie. Birma leży w strefie klimatu podzwrotnikowego monsunowego, a średnie roczne temperatury wynoszą ok. 25 stopni Celsjusza. Występują tu dwie wyraźne pory roku, sucha i deszczowa, a na wakacje najlepsza jest zdecydowanie pora sucha. Przypada ona w miesiącach od listopada do maja. Kupując bilety lotnicze trzeba mieć na względzie okres świąteczny (bożonarodzeniowy i obchody Chińskiego Nowego Roku) oraz noworoczny. Ma to znaczący wpływ na ceny i liczbę dostępnych miejsc zakwaterowania.
Ceny w Birmie
Oficjalną walutą w Birmie jest kiat (MMK), który jest nie do zdobycia w Europie. Najkorzystniejszą walutą na wymianę jest dolar amerykański (USD), który w przeliczeniu ma wartość ok. 1500 MMK. W tym kraju raczej nie zapłacicie kartami, ale wybieranie gotówki z bankomatu jest na porządku dziennym. Wcześniej lepiej jednak poinformować swój bank, że takie transakcje będą mieć miejsce, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Dolary amerykańskie w banknotach muszą być wydane po roku 2006 i najlepiej by było, by wyglądały idealnie. Ciekawostką jest, że banknoty o wartości 50 i 100 USD są bardziej wartościowe, niż niższe nominały – weźcie więc jak najwięcej największych banknotów. Birma jest idealnym krajem dla osób podróżujących niskobudżetowo. Wyżywienie w lokalnych knajpach i spanie w hostelach to groszowe sprawy. Wyższe klasą hotele czy pensjonaty wciąż nie są tak drogie, jak np. w Bhutanie.