Bhutan jest niewielkim krajem położonym w Himalajach pomiędzy Tybetem, Indiami i Chinami. Wakacje w Bhutanie wymagają więcej przygotowań niż w typowych turystycznych miejscach, takich jak Tajlandia czy Kambodża, ale na pewno zapewnią wyjątkowe przeżycia i wspomnienia. Ten kraj fascynuje kulturą i tradycją, oszałamiania krajobrazami i atmosferą duchowości, jaką można tu poczuć. Bhutan jest królestwem, a społeczność gorliwie praktykuje buddyzm, co czyni ten kraj jedynym na świecie pod względem polityki i religii. Tutaj uznaje się tzw. szczęście narodowe brutto – ideologię, która mierzy poziom zadowolenia mieszkańców Bhutanu. Jeśli chcesz zobaczyć tę dziwną krainę położoną wysoko w górach, koniecznie zaplanuj je w Bhutanie. My pomożemy Ci się do tej podróży odpowiednio przygotować.
Informacje wizowe i potrzebne dokumenty
Obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy turystycznej podczas pobytu w Bhutanie. Wiza jest wystawiania na mocy promesy wizowej, którą można uzyskać wyłącznie przez uprawnioną agencję turystyczną lub w biurze narodowego przewoźnika Druk-Air. Koszt wizy wynosi 40 USD od osoby. Do Bhutanu można dostać się drogą powietrzną lub lądową, z tymże droga powietrza jest możliwa wyłącznie poprzez skorzystanie z narodowego przewoźnika, czyli wspomnianych już wyżej linii lotniczych Druk Air. Granicę lądową z Indiami można przekraczać wyłącznie przez przejścia graniczne znajdujące się w stanach Asom i Bengal Zachodni. Zdarza się, że należy wykazać fundusze wystarczające na cały pobyt, zwykle jest to ok. 100 USD. Ważne jest, by przed podróżą wykupić ubezpieczenie turystyczne zapewniające pokrycie kosztów opieki medycznej oraz wszystkich nieprzewidzianych wypadków (w tym np. sprowadzania zwłok do kraju). Do wniosku wizowego potrzebne są dwa zdjęcia paszportowe. Warto też zrobić kopie zapasowe wszystkich posiadanych dokumentów, tj. paszportu (który powinien być ważny m.in. 6 miesięcy od pierwszego dnia pobytu w Bhutanie), wbitej wizie i polisie ubezpieczeniowej. W razie problemów obywatele polscy powinni kontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną w Indiach (w New Delhi, adres: Chanakyapuri, 50-M Shanti Path, New Delhi 110021, tel.: (00 91 11) 414 96 900, e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl).
Pogoda w Bhutanie
Sezon turystyczny jest podzielony na dwa okresy – od września do początku grudnia oraz od lutego do maja, i należy się trzymać podróżowania w tych miesiącach. Trzeba mieć na uwadze, że to kraj położony w Himalajach, gdzie warunki pogodowe mają olbrzymie znacznie w wypadku zwiedzania i przemieszczania się pomiędzy kolejnymi punktami w programie. W najwyżej położonych miejscach w Bhutanie śnieg leży przez cały rok, a średnia temperatura powietrza oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza. Natomiast niżej można się spodziewać ok. 18 stopni Celsjusza. Nie jest to więc podróż dla zmarzluchów i osób źle reagujących na zmianę ciśnienia oraz wysokość. Koniecznie trzeba zapatrzyć się w dobry zestaw ubrań, by móc ubierać się na tzw. cebulkę. Nie zapomnijcie też spakować kremu z filtrem UV, bo to, że temperatura jest niższa nie oznacza, że słońce nie zaszkodzi. Pamiętajcie także by zabrać ubrania przeciwdeszczowe i przeciw wiatrowi, bo te dwa elementy pogodowe lubią znacząco utrudniać turystom życie.
Szczepienia i malaria
Do Bhutanu nie ma żadnych szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to standard obowiązujący na całym świecie, czyli szczepionki przeciwko WZW A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, krztuścowi, profilaktycznej dawce wścieklizny i japońskiemu zapaleniu mózgu. Biorąc pod uwagę, że wiele osób łączy wakacje w Bhutanie ze zwiedzaniem Indii, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem medycyny podróży i chorób zakaźnych. Zwłaszcza w kwestii szczepionki przeciwko wściekliźnie. Natomiast w Bhutanie nie ma ryzyka zarażenia się malarią, jest zbyt wysoko. Mimo wszystko warto zaopatrzyć się w repelenty i stosować profilaktykę np. spać pod moskitierami.
Pieniądze w Bhutanie
Oficjalną walutą w Bhutanie jest ngultrum (o skrócie BTN), które dzieli się na 100 czetrum. Do Bhutanu najlepiej brać dolary amerykańskie w jak najnowszych wydaniach (a już na pewno wydane po roku 2006). W przybliżeniu 1 USD to 45 BTN. W sklepach można zapłacić dolarami, zwłaszcza, że w kraju istnieje niewiele kantorów – głównie na lotniskach i w centrach większych miast. Przed podróżą do Bhutanu koniecznie zgłoście ten fakt w swoim banku, aby uniknąć niemiłych sytuacji. Jeśli chodzi o ceny jedzenia, to zwykle jest ono wliczone w cenę pakietu wycieczkowego, który trzeba wykupić w uprawnionej agencji turystycznej. Ogólnie w Bhutanie je się bardzo pikantne potrawy, dlatego dla turystów gotuje się oddzielnie.