• 28 listopada 2023
Stolica Francji, Paryż, to jedno z najbardziej niezwykłych miast w Europie, położone w północnej części kraju, nad Sekwaną. Założone już w III wieku przed naszą erą, to miasto pełne zabytkowej architektury, sztuki, przepełnione kulturą i historią. Uważane za jedno z najbardziej romantycznych na świecie, zwane Miastem Świateł lub światową stolicą mody, posiadające (po Tokio) największą liczbę restauracji odznaczonych gwiazdką Michelin, jest najczęściej odwiedzanym miastem na świecie (45 milionów turystów rocznie) i obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla każdego, kto pragnie poznać i zrozumieć Europę. Kiedy jechać do Paryża? Co warto zobaczyć w Paryżu? Jakie ciekawostki kryje Paryż? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście! 
 
Kiedy jechać do Paryża?
 
Na wycieczkę do Paryża odpowiedni jest właściwie każdy miesiąc roku. Paryski klimat jest łagodny, z umiarkowaną ilością opadów. Lata są ciepłe, ze średnią temperaturą w czerwcu 22,7˚C, lipcu 25,2 i sierpniu 25 stopni, choć zdarza się, że sięgają nawet 40˚C, dlatego odwiedzając stolicę Francji w tym okresie, koniecznie weźcie ze sobą nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. W lecie w Paryżu jest najwięcej turystów, a co za tym idzie – jest także drożej, zwłaszcza w hotelach. Dlatego Miasto Świateł polecamy odwiedzić od kwietnia do czerwca (średnie temperatury: 15–22,7˚C) lub we wrześniu (16,9˚C), kiedy jest przyjemnie ciepło, ale zdecydowanie mniej tłocznie i nieco taniej. Jeśli chcecie zaoszczędzić jeszcze bardziej, wybierzcie grudzień, styczeń lub luty, kiedy jest co prawda najchłodniej, ale i najtaniej. Temperatury oscylują wówczas w granicach 5 stopni, a mrozy występują bardzo rzadko. 
 
Więcej o wycieczkach do Francji przeczytasz tutaj --> https://planetescape.pl/kraj/francja/
 
Co warto zobaczyć w Paryżu?
 
Paryż to miasto nieskończonej ilości zabytków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Sam Luwr – największe muzeum na świecie – można zwiedzać miesiącami (podobno trzydziestosekundowe zerknięcie na każde spośród zgromadzonych tu dzieł sztuki zajęłoby 35 dni!), dlatego przed wycieczką do Paryża warto dokładnie zaplanować zwiedzanie miasta. Oprócz Luwru, gdzie zobaczycie m.in. słynną (choć zaskakująco niewielką!) Mona Lisę czy Wenus z Milo, koniecznie trzeba też wyjechać na szczyt Wieży Eiffla, by zobaczyć panoramę miasta, przespacerować się Polami Elizejskimi, które od Placu Zgody zaprowadzą Was ku wzniesionemu w czasach napoleońskich Łuk Triumfalny, położony na placu de Gaulle’a, z którego promieniście rozchodzi się 12 alej (jedną z nich jest właśnie Champs-Élysées). Oprócz Luwru polecamy Musee de Orsay – zdecydowanie mniejsze, z ciekawymi zbiorami malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego, gdzie wystawiane są płótna m.in. Moneta, Maneta, Degasa, Delacroix, Renoira, Cezanne’a, van Gogha, Toulouse-Lautreca czy Gaugina. W Pantenonie, francuskim mauzoleum, znajdują się groby nie tylko Emila Zoli czy Victora Hugo, ale także polskiej noblistki – Marii Skłodowskiej-Curie. Wiele Polaków – w tym Fryderyk Chopin – spoczywa również na słynnym cmentarzu Pere Lachaise, w sąsiedztwie takich osób, jak Jim Morrison, Oscar Wilde czy Edith Piaf. Nie omińcie też Monmartre’u – dawnej dzielnicy artystów, położonej na wzgórzu, na szczycie którego wznosi się imponująca, biała bazylika Sacre Coeur. 
 
 
Ciekawostki dotyczące Paryża
 
Symbol miasta, a nawet całej Francji – wieża Eiffla – w pierwotnych założeniach miała zostać rozebrana już po 20 latach. Jednym z warunków w konkursie na projekt mającej powstać z okazji paryskiej Wystawy Światowej wieży był zresztą wymóg, by konstrukcja była łatwa w demontażu. Budowa słynnej dziś wieży wywołała ówcześnie protesty wśród wpływowych paryżan, którzy uważali, że zeszpeci miasto i przyniesie wstyd miastu. Wieża Eiffla, choć emblemat Paryża, i tak notowała mniej odwiedzających niż słynna katedra Notre Dame – przynajmniej w czasach przed jej zniszczeniem w trakcie pożaru w 2019 roku, kiedy roczną liczbę gości szacowano na ponad 13 milionów. W drodze do katedry miniecie na pewno Sekwanę, rejs którą jest znakomitą okazją na przyglądniecie się miastu, zbudowanemu wokół rzeki, z nieco innej perspektywy. I choć zwłaszcza latem, po zwiedzaniu rozgrzanych ulic, pewnie niejednemu z Was przyjdzie ochota na ochłodzenie się w rzece, trzeba wiedzieć, że woda w Sekwanie nie nadaje się do kąpieli, określa się ja wręcz jako toksyczną. 

 

Top