• 28 listopada 2023

Korsyka to francuska wyspa położona na Morzu Śródziemnym, na północ od włoskiej Sardynii, ze stolicą w Ajaccio. Posiada około tysiąc kilometrów wybrzeża, z czego aż jedna trzecia to plaże – jest ich tu około 200! Jest zarazem górzystą wyspą, z najwyższym szczytem Monte Cinto (2706 m n.p.m.) oraz dwudziestoma innymi, których wysokość również przekracza 2000 m. Aż 40% powierzchni Korsyki pokrywają parki narodowe, z właściwymi dla regionu formacjami geologicznymi, czyli calanque – dolinki w nadbrzeżnych klifach, zwane śródziemnomorskimi fiordami. Wyspa jest znana z tego, że urodził się tu Napoleon Bonaparte – wówczas już była to część Francji, jednak wcześniej Korsyka wchodziła w skład włoskich republik – dzięki temu podczas wakacji na Korsyce będziecie mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w wyjątkowej mieszance kultury włoskiej i francuskiej. Kiedy jechać na Korsykę? Co warto zobaczyć na Korsyce? A może chcielibyście poznać ciekawostki dotyczące Korsyki? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać na Korsykę?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, jak chcielibyście spędzić czas podczas wakacji na Korsyce. Szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do sierpnia, kiedy jest najcieplej, a więc występuje też najlepsza pogoda na kąpiele w morzu i plażowanie. Jeśli jednak wolelibyście uniknąć tłumów, a odpoczynek na plaży połączyć z trekkingami po parkach narodowych czy (chociaż części – przejście całego zajmuje ponad dwa tygodnie) słynnego szlaku GR 20, warto na Korsykę jechać we wrześniu, kiedy temperatura jest nieco niższa (choć i tak często przekracza 20 stopni), a woda w morzu ciągle ciepła. Dla zainteresowanych samym zwiedzaniem miast odpowiedni będzie właściwie cały rok (choć sugerujemy, by unikać szczytu sezonu, kiedy ceny są najwyższe), gdyż zimy są tu łagodne, a nawet w najchłodniejszych miesiącach – grudniu, styczniu i lutym – temperatury oscylują w granicach 10˚C.  

Co warto zobaczyć na Korsyce?

Korsyka to nie tylko mnóstwo piaszczystych plaż, takich jak Calvi, Arinella, Loto, Saleccia, Palombaggia czy Santa Giulia (by wymienić tylko kilka z nich), ale także wiele innych ciekawych miejsc. W stolicy, położonym na wybrzeżu Ajaccio, znajduje się między innymi Maison Bonaparte – muzeum ulokowane w domu, w którym urodził się Napoleon, Musée des Beaux-Arts założone przez wuja Napoleona, kardynała Josepha Fescha, w którym mieszczą się największe (z wyjątkiem Luwru) zbiory malarstwa włoskiego na terenie Francji, w tym płótna Botticellego czy Tycjana. Miłośnikom przyrody polecamy Réserve Naturelle de Scandola – rezerwat złożony z półwyspu oraz rudobrunatnych przybrzeżnych skał, który zamieszkują delfiny i foki, najlepsze miejsce do snorkelingu i nurkowania na Korsyce. Można się tu dostać jedynie łodzią, ale wysiłek wart jest zachodu. Podczas wakacji na Korsyce warto odwiedzić także półwysep Cap Corse, pokryty wzniesieniami i żyznymi dolinami, w których rosną oliwki i owoce. Znajduje się tu miasto Bastia, z zabytkowymi kościołami, portem i cytadelą, oraz mniejsze średniowieczne miasteczka, jak Pino, Nonza czy Rogliano. 

Ciekawostki dotyczące Korsyki

Choć urzędowym językiem na wyspie jest francuski, w użyciu jest również język korsykański, przypominający włoski (Korsyka stała się częścią Francji w XVIII wieku, wcześniej należała do księstw lub republik włoskich). Na wyspie rośnie wiele jadalnych kasztanowców oraz fig, które mieszkańcy dodają właściwie do wszystkiego: nie tylko ciast, ale nawet piwa – spróbujcie popularnej Pietry z dodatkiem mączki z kasztanów!  Skoro mowa już o napojach, warto wspomnieć o prekursorze coli z dodatkiem alkoholu, wynalezionym w XIX w. przez korsykańskiego chemika Angela Mariani. Vin Mariani, czyli wino Marianego, było połączeniem wina z liśćmi koki. Wino Marianiego reklamował nawet papież Leon XIII, pił je też jego następca – Pius X oraz brytyjska królowa Wiktoria. Koryskaninem był również założyciel produkującej perfumy firmy Coty, Francois Coty. Jego firma jako pierwsza zaczęła produkować perfumy we flakonach, które stały się dostępne dla większej ilości osób, nie tylko dla arystokracji. W czasie I wojny światowej Coty stał się najbogatszym Francuzem, a jego firma prosperuje z powodzeniem do dzisiaj. 

 

Top