• 12 sierpnia 2022

Nazwisko Ernesta Hemingwaya pojawia się często, gdy mowa o Kubie – pisarz nie pochodził co prawda z tego kraju, ale część swojego życia związał z wyspą, na której pamięć o nim jest ciągle kultywowana. Wielbiciele literatury mogą pokusić się nawet o podróż jego śladami. Jednym z przystanków będzie wówczas Hawana i hotel Ambos Mundos, w którym Hemingway wielokrotnie się zatrzymywał. W ulubionym pokoju pisarza znajduje się obecnie wystawa, której temat zmienia się co roku, ale zawsze dotyczy życia i twórczości literata. Jednak głównym punktem tak zaplanowanej wycieczki powinna być znajdująca się pod miastem posiadłość Finca Vigia.

Śladami Ernesta Hemingwaya

Dom położony jest na wzgórzu, a nawiązanie do tej lokalizacji widoczne jest w nazwie, która dosłownie oznacza „posiadłość z widokiem”. Jest to jak najbardziej uzasadnione określenie, gdyż pisarz z okien mógł podziwiać panoramę Hawany – obecnie nieco przysłoniętą przez drzewa.

Finca Vigia znalazła się w posiadaniu Hemingwaya w 1940 roku i była jego własnością do 1961 roku, gdy pisarz popełnił samobójstwo. Później własność obiektu stała się kwestią sporną – władze Kuby ogłosiły, że Hemingway w swoim testamencie przekazał państwu nieruchomość, z czym nie zgadzała się wdowa po pisarzu, twierdząc, że posiadłość została znacjonalizowana decyzją władz Kuby. W efekcie jednak w Finica Vigia powstało muzeum poświęcone Hemingwayowi, pełne autentycznych pamiątek - eksponatów.

Organizacja zwiedzania

Turyści mogą być na początku nieco zdziwieni organizacją  zwiedzania – nie ma bowiem możliwości bezpośredniego odwiedzenia kolejnych pokoi i zobaczenia z bliska zgromadzonych przedmiotów, co w przypadku wielu tego typu posiadłości znanych osób wydaje się już normą. W Finca Vigia do kolejnych pomieszczeń można jedynie zaglądać przez szybę. Podobnie wygląda zwiedzanie znajdującej się na terenie posiadłości nieopodal głównego domu pracowni-wieży. Chociaż Hemingway nie korzystał z niej często i raczej tworzył w swoim starym gabinecie, również ta przestrzeń została zagospodarowana na potrzeby muzeum.

Oprócz możliwości zobaczenia na przykład zbiorów książkowych czy narzędzi pracy pisarza, Finca Vigia to również imponujące ogrody. Autor Pożegnania z bronią sprowadzał sadzonki roślin z różnych zakątków świata, dlatego tak wiele jest tam egzotycznych drzew i krzewów. Na jego wyraźne polecenie pozwolono im swobodnie się rozrastać, dlatego całość przypomina raczej las niż zaplanowaną kompozycję. W ogrodzie znajdował się również basen – obecnie nieczynny, a tuż za nim jacht należący do pisarza.

Dla miłośników literatury i dla tych, których fascynują biografie sławnych artystów, Finca Vigia to punkt obowiązkowy podczas wizyty na Kubie.

Top