• 12 sierpnia 2022

Odwiedzając Hawanę, turyści stoją przed koniecznością wyboru miejsc, które staną się kolejnymi punktami wycieczki. Stolica oferuje wiele atrakcji – wśród nich znajduje się również El Capitolio, czyli kubański Kapitol.

Monumentalny budynek, będący odwzorowaniem Kapitolu znajdującego się w Waszyngtonie, wymieniany jest jako jeden z najciekawszych pałaców na świecie. Uwagę przyciąga również kopuła, stylizowana na renesansową, przywodząca na myśl rzymskie kościoły i bazyliki.

Prace nad stworzeniem budowli rozpoczęły się pod koniec 1917 roku. Powstał wówczas jedynie szkielet konstrukcji i gmach w ówczesnym kształcie nigdy nie został ukończony. Przygotowanie kolejnego projektu wzięło na siebie dwóch architektów: Raúl Otero i Eugenio Raynieri. Opracowany przez nich pomysł zaczęto wcielać w życie w 1926 roku, a trzy lata później, 20 maja 1929 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie El Capitolio. Budynek do 1950 roku był siedzibą władz ustawodawczych - Izby  Reprezentantów,  Senatu  i  Prezydenta. Od czasu rewolucji mieści się w nim Ministerstwo Nauki, Technologii i Środowiska, a jednocześnie pałac jest otwarty dla zwiedzających.

El Capitolio

W El Capitolio uwagę turystów przyciągają szczególnie zdobienia i rzeźby. Budynek w całości został wykończony marmurem, a kwota, jaka została przeznaczona na dekoracje, jest imponująca. Warto zatrzymać się już w głównym wejściu Kapitolu, bowiem po obu jego stronach znajdują się rzeźby wykonane przez Angelo Zanelliego. Ponad sześciometrowe posągi przedstawiają symbol Pracy (El Trabajo) oraz symbol opiekuńczej Cnoty (La Virtud). Drzwi prowadzące do głównego holu również pokryte zostały płaskorzeźbami autorstwa włoskiego artysty.  Te umieszczone nad wejściem przedstawiają istotne momenty z historii przedrewolucyjnej Kuby.

Angelo Zanelli jest także autorem najważniejszego pomnika znajdującego się w El Capitolio. W głównej sali znajduje się La Estatua de la República, czyli posąg Republiki. W momencie jego powstawania był to drugi co do wielkości pomnik na świecie umieszczony wewnątrz budynku. Warty odnotowania jest również fakt, że statua jest pokryta 22-karatowym złotem.

Główny hol pałacu kryje jeszcze inne osobliwości  - w jego centralnym punkcie znajduje się 25-karatowy diament. Obecnie jest to jednak jedynie replika oryginału, a miejsce przechowywania kamienia nie jest znane. Wmontowany w posadzkę El Capitolio miał również symboliczne znaczenie – wyznaczał bowiem Kilometr Zero dla wszystkich dróg na Kubie.

Zwiedzając kubański Kapitol warto pamiętać, by spojrzeć również w górę - na imponujące sklepienia kopuł.

Top