• 29 marca 2023

Mówiąc Kenia, myślimy „safari”. Być może żadne inne miejsce na planecie nie wyczarowuje takiego ducha przygody. Różnorodność atrakcji olśniewa wszystkich, którzy odwiedzają Kenię, a tutejsza obfitość przyrody niejednego zachwyca. Zobacz tłumy gnu pędzące przez sawannę podczas wielkiej migracji w Masai Mara. Spotkaj się oko w oko ze słoniem w Amboseli. Odwiedź niezwykłą wyspę Lamu. Na tych ziemiach starożytne plemiona, takie jak Masajowie, Kikuju i Samburu, zachowują swoje tradycyjne zwyczaje, żyjąc we względnej harmonii ze światem przyrody. Poza znanymi na całym świecie parkami narodowymi, znajdziesz tu wiele przybrzeżnych skarbów. Możesz nurkować w bogatych w ryby rafach koralowych, zrelaksować się na perłowych plażach, doświadczyć tyglu kultur i smaków oraz odkrywać tropikalne wyspy przesiąknięte historią suahili.

Rezerwat Narodowy Masai Mara
Rezerwat Narodowy Masai Mara jest jednym z najwspanialszych na świecie. Granicząc z Tanzanią, Masai Mara jest północnym przedłużeniem Serengeti i tworzy swego rodzaju korytarz dla dzikich zwierząt. Jego nazwa pochodzi od posągowych masajskich wojowników w czerwonych płaszczach, którzy mieszkają w parku i pasą tu swoje zwierzęta, tak jak robili to od wieków. W ich języku „mara” oznacza „cętkowany”. Może to być odniesienie do gry światła i cienia rzucanego przez drzewa akacji lub pokrytego chmurami nieba na rozległych łąkach.

Park słynie z wielkiej migracji, kiedy tysiące gnu, zebr i gazeli Thomsona wyrusza do Serengeti. Wielka migracja trwa od lipca do października. W rzece Mara czają się tłumy hipopotamów i krokodyli. Park jest również znany z tego, że zapewnia doskonałe warunki do obserwacji drapieżników. Liczebność takich zwierząt, jak lew, gepard czy lampart jest tu naprawdę spora, zwłaszcza w suchych miesiącach od grudnia do lutego. Dzięki wysokości, na jakiej położony jest park, pogoda jest łagodna przez cały rok.

Rezerwat narodowy Amboseli
Ukoronowany przez Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki, Park Narodowy Amboseli jest jednym z najpopularniejszych parków turystycznych w Kenii. Nazwa „Amboseli” pochodzi od masajskiego słowa oznaczającego „słony pył”. To bardzo trafny opis warunków panujących w parku. Rezerwat jest jednym z najlepszych miejsc w Afryce, w których można zobaczyć duże stada słoni. Inne dzikie zwierzęta spotykane w parku to duże koty, takie jak lew i gepard, a także żyrafa, impala, eland, gazela i ponad 600 gatunków ptaków. Miłośnicy przyrody mogą odkrywać tutaj pięć różnych siedlisk ptaków.

Wyspa Lamu
Mała wyspa Lamu, na północny wschód od Mombasy, emanuje urokiem starego świata. Lamu Old Town, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest najstarszą stale zamieszkaną osadą w Kenii, której początki sięgają XII wieku. Spacerując po labiryntach ulic, można zetknąć się z bogatą historią handlową wyspy odzwierciedloną w tutejszej architekturze. Cechy architektoniczne ze świata arabskiego, Europy i Indii są oczywiste, jednak z dostrzegalna jest także technika suahili. Misternie rzeźbione drewniane drzwi, kamienne budynki koralowe, ukryte dziedzińce, werandy i patia na dachu to cechy wspólne. Odwiedzanie wyspy Lamu jest jak cofnięcie się w czasie. Ludzie po ulicach poruszają się na osłach, tak jak robili to od wieków. Większość ludności Lamu to muzułmanie, a mężczyźni i kobiety ubierają się w tradycyjne stroje. Najważniejsze atrakcje na wyspie to Muzeum Lamu z ekspozycjami na temat kultury suahili i historii żeglarskiej regionu, Fort Lamu oraz Sanktuarium Osłów. Można się tu również wygrzewać się na jednej z białych piaszczystych plaż wyspy lub popijać arabską kawę w lokalnej kawiarni.

Top