• 30 września 2023

Przed każdym zagranicznym wyjazdem warto zasięgnąć podstawowych informacji na temat waluty danego kraju, jej kursu oraz cen. Ułatwi to planowanie budżetu i pozwoli uniknąć stresujących sytuacji podczas wymarzonych wakacji. W przypadku Kuby sytuacja jest o tyle nietypowa, że mamy do czynienia z dwiema obowiązującymi równolegle walutami:

CUC czyli peso convertible – tą walutą, oznaczającą „peso wymienialne” posługują się głównie turyści. Możemy dzięki niej kupić większość produktów i usług, które zainteresują nas podczas podróży.

CUP to natomiast moneda nacional, czyli lokalna waluta, którą posługują się Kubańczycy. Przy jej pomocy można kupić podstawowe produkty, ale ich wybór będzie znacznie ograniczony. Turystom CUP może się przydać podczas przejazdów między miastami lokalnymi środkami transportu. przy pomocy tej waluty zapłacimy również za posiłki w miejscach, gdzie na co dzień stołują się Kubańczycy. Jeśli zatem chcemy zakosztować prawdziwej lokalnej kuchni, warto mieć ze sobą również niewielką ilość CUP.

Wybierając się na Kubę, powinniśmy również pamiętać, że nie można polegać na posiadanych kartach kredytowych. Te wydane przez banki z amerykańskim kapitałem nie są akceptowalne. Nawet jeśli posiadamy kartę, z której będziemy mogli skorzystać, trzeba zdawać sobie sprawę, że sieć bankomatów nie jest zbyt rozbudowana. Najpewniejszym rozwiązaniem jest posługiwanie się gotówką i wcześniejsze zaplanowanie potrzebnych funduszy.

Kolejna kwestia, którą warto rozważyć przed wyjazdem, to sposób wymiany pieniędzy. Na Kubie możemy dokonać transakcji w niektórych hotelach oraz kantorach, ale jeśli posiadamy USD, to musimy liczyć się z naliczeniem dodatkowego podatku w wysokości 10%. Znacznie bardziej opłacalna jest zatem wymiana Euro.

Ceny na Kubie z reguły są wyższe niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w kraju. Inne będą również stawki w sklepach przeznaczonych typowo dla turystów, a inne w miejscach, odwiedzanych zwykle przez Kubańczyków. Jeśli zakupu dokonujemy bezpośrednio od mieszkańców, mamy szansę zaoszczędzić kilka pesos, jeśli będziemy umieli się targować.

Koszty podróży zależą głównie od wybranych przez nas miejsc noclegowych – noc w hostelu to wydatek nawet 100 CUC, natomiast w prywatnej kwaterze zapłacimy 15-20 CUC. Duże różnice w cenie spotkamy także w różnych rodzajach barów i restauracji. Te o wyższym standardzie oferują posiłki w cenie 6-10 CUC, obiad w prywatnej kwaterze będzie kosztował odpowiednio mniej, bo 4-8 CUP. Najchętniej kupowane przez turystów towary to cygara (180-200 CUC) oraz kubański rum (5-6 CUC).

Top