• 12 sierpnia 2022

Santino de Cuba to jedno z miejsc, będące punktem obowiązkowym dla wielu turystów odwiedzających Kubę. Miasto przyciąga przede wszystkim zwiedzających zainteresowanych historią wyspy. Najbardziej charakterystyczne są zabytki związane z rewolucją – między innymi koszary Cuartel de Moncada, które odegrały istotną rolę w jej historii, a obecnie zostały przekształcone w Museo Histórico 26 de Julio. Wymowne jest również nazwanie jednego z placów Plaza de la Revolución i stworzenie na nim Monumento Maceo – ogromnego pomnika generała przewodzącego armii powstańców.

Podczas pobytu w Santino de Cuba warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze inną budowlę o ciekawej historii, jednak nie związaną tak silnie z dziejami rewolucji.

Castillo de San Pedro de la Roca nazywana również Castillo del Morro to forteca wznosząca się na przedmieściach, na południe od miasta. Jej budowa datowana jest na początek XVII wieku, projektantem był Włoch - Giovanni Bautista Antonelli, syn twórcy El Morro w Hawanie. W 1662 roku twierdza została zniszczona podczas walk z angielskim wojskiem dowodzonym przez sir Christophera Myngsa. Na przełomie XVII i XVIII podjęto się jej odbudowy, dzięki czemu do dzisiaj jest atrakcją turystyczną drugiego co do wielkości kubańskiego miasta. Ze względu na swój średniowieczny i renesansowy charakter oraz historyczne znaczenie Castillo de San Pedro de la Roca została w 1997 roku wpisana na  Listrę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Turyści odwiedzają Castillo del Morro nie tylko ze względu na piękne położenie, widoki i konstrukcję pełną tarasów, komór i krętych przejść. Obecnie dawna twierdza została zagospodarowana w taki sposób, by stać się ciekawym punktem dla turystycznych wycieczek. Warto pamiętać, że Santino de Cuba przez wieki uważane było za miasto skarbów, które licznie odwiedzali poszukiwacze złota. Legendy o bogactwach znajdujących się w mieście były także powodem do częstych napadów piratów. Fakt ten stał się inspiracją do stworzenia w fortecy muzeum poświęconemu historii piractwa.

Castillo de San Pedro de la Roca przyciągnie również zwiedzających, którzy poszukują informacji o XIX wiecznej historii Kuby. Jedna sala została w całości poświęcona wojnie hiszpańsko-amerykańskiej z 1898 roku. Oprócz zgromadzonych eksponatów warta uwagi jest również odtwarzana po zmroku ceremonia „Puesta del Sol”. W jej trakcie młodzi mężczyźni przebierają się za mambises lub za członków kubańskiej armii rebeliantów. Najważniejszym punktem jest spuszczenie flagi i odpalenie zabytkowej hiszpańskiej armaty z 1805 roku, czemu towarzyszą okrzyki „Viva Cuba Libre!”.

Top