• 14 czerwca 2024

Bhutan to państwo, które do niedawna było zamknięte na ruch turystyczny, dzięki czemu posiada świeżość, której brakuje wielu topowym lokalizacjom. To idealny cel podróży dla osób kochających góry i nieujarzmioną, nieco egzotyczną dla Europejczyków przyrodę. Bhutan to kraj nieposiadający dostępu do morza, leży pomiędzy Tybetem a Indiami. Na północy państwa wznoszą się Himalaje Wysokie, zaś w centralnej części ciągnie się pasmo Himalajów Małych, nazywanych też Wewnętrznymi. Są one poprzecinane wstęgami dolin o żyznych glebach, zasilanych płynącymi tu rzekami Sankosz i Manas-cz'u. Południe kraju to obszary nizinne należące do Niziny Duras, która w dużej mierze zajmuje terytorium Indii.

O czym warto pamiętać zanim wyruszymy w podróż do Bhutanu?

Po pierwsze - wiza

Jedną z najważniejszych spraw do załatwienia przed wyprawą jest kwestia wizy. Jeżeli wybierasz się na wypoczynek organizowany przez biuro podróży, to ono załatwi za Ciebie te formalności. Jeśli jednak chcesz samodzielnie się tym zająć, to możesz zrobić to poprzez agencje turystyczne organizujące wojaże po Bhutanie albo w Druk Air, czyli w bhutańskich liniach lotniczych. Trzeba pamiętać, że wizę należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem, co najmniej na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem. Jest to istotne, ponieważ bez potwierdzenia uregulowania kwestii wizowych nie zostaniecie wpuszczeni na pokład samolotu. Koszt wizy to 20 USD. Pamiętajcie również o zabraniu w podróż dwóch fotografii, ponieważ bez nich możecie mieć spore problemy z wydaniem wizy już na miejscu.

Planetescape.pl

Po drugie – specyficzna polityka wobec turystów

W Buthanie za każdy dzień pobytu na terenie państwa należy zapłacić daninę wynoszącą 200 USD za każdy przewidywany dzień – oczywiście uiszczamy tę kwotę na długo przed przyjazdem. Bez niej nie otrzymamy promesy wizy. W ramach tej opłaty otrzymujemy później noclegi, przewodnika, transport i wyżywienie. Dotyczy to zarówno wycieczek zorganizowanych, jak i każdego pojedynczego turysty. Jest to polityka państwa mająca na celu ograniczenie nadmiernego napływu turystów i zniszczenia środowiska naturalnego poprzez rozwój skomercjalizowanego ruchu turystycznego. Póki co polityka ta przynosi wymierne efekty, ponieważ Bhutan jest jednym z najrzadziej odwiedzanych miejsc na Ziemi.

Po trzecie – dobrze przemyśl termin wyprawy

To bardzo ważne, kiedy wybierzecie się w podróż do Bhutanu. Odradzamy porę monsunową, ponieważ pomimo obniżek taksy turystycznej, nie sprzyja ona podróżowaniu. Drogi w skutek częstych opadów stają się nieprzejezdne, pojawiają się też problemy z lotami samolotów, głównie z powodu niskiego położenia chmur i słabej widoczności. Poza porą monsunową warto wybrać terminy współgrające z festiwalami odbywającymi się w licznych buddyjskich świątyniach. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć niepowtarzalne widowiska i przyjrzeć się z bliska tej bogatej kulturze. My polecamy udanie się w te rejony świata między wrześniem a początkiem grudnia, ponieważ warunki turystyczne są wtedy najbardziej optymalne.

Po czwarte – waluta

Jednostką monetarna obowiązującą w Bhutanie jest ngultrum, na którego wchodzi 100 czetrum. Za jednego dolara amerykańskiego zapłacimy mniej-więcej 47 ngultrum. Respektuje się tutaj również walutę indyjską, czyli rupie. Wymienić walutę możecie na lotnisku, w niektórych hotelach i bankach. Znajdziecie też kilka sklepów turystycznych, gdzie można płacić dolarami.

Po piąte – co spakować?

Ważne jest, aby uświadomić sobie specyfikę klimatu tego kraju. Jest to teren górzysty, o zmiennej aurze. Dlatego warto przygotować się na różne warunki pogodowe i wybrać ubrania dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Bywa tu bardzo ciepło, ale pogoda może niejednokrotnie spłatać figla na przykład poprzez niespodziewane opady. Zdarzają się tu również dość chłodne wieczory, dlatego jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony. No i oczywiście, duże znaczenie ma dobór właściwego obuwia.

Po szóste – dobrze wiedzieć gdzie znajduje się najbliższa polska ambasada

W związku z tym, iż Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Bhutanem, nie znajdziecie w tym kraju naszej ambasady. Warto o tym pamiętać, ponieważ w razie trudności dobrze wiedzieć gdzie można szukać pomocy. Najbliższa nasza placówka dyplomatyczna znajduje się w Indiach, a konkretnie w New Delhi.

Po siódme – czy Bhutan jest bezpiecznym krajem?

Zdecydowanie tak! Jest to wyjątkowo bezpieczne miejsce, nie występują tu ataki terrorystyczne, ani wyraźnie zorganizowana przestępczość. Tutejsza ludność jest nastawiona bardzo przyjaźnie, a ponieważ turystyka nie jest znaczącym źródłem dochodu, mieszkający tu ludzie nie wyrobili w sobie tendencji do naciągania turystów na dodatkowe opłaty i wciskania im tandetnych pamiątek. Dlatego Bhutan pomimo pewnej niedostępności jest idealnym miejscem dla osób, które cenią sobie naturalność i smakowanie zwiedzanych miejsc.

Wymieniliśmy kilka rad, które według nas mogą pomóc Wam w przygotowaniu się do wprawy do tego pięknego miejsca, jakim jest Bhutan. Możemy jeszcze dodać, że… warto czytać i szukać dodatkowych informacji na temat kraju, który planujecie odwiedzić, ponieważ to dostarczy Wam wiedzy i pozwoli na głębsze jego poznanie.

Top