• 27 maja 2024

Tanzania to kraj leżący we wschodniej Afryce, znany głównie ze swojej wspaniałej przyrody. Turystów przyciąga tu zwłaszcza występująca dwukrotnie w roku Wielka Migracja zwierząt, wędrujących z Tanzanii na terytorium Kenii, safari w licznych parkach narodowych, w których można z bliska zobaczyć między innymi Wielką Piątkę Afryki (słonia, czarnego nosorożca, lwa, bawoła i lamparta), wycieczki do wiosek rdzennych plemion takich jak Masajowie. Należąca do Tanzanii wyspa Zanzibar kusi z kolei wspaniałymi, rajskimi plażami z białym piaskiem, kulturowym bogactwem stolicy Stone Town oraz plantacjami przypraw. Wakacje w Tanzanii to wspaniała okazja połączenia odkrywania dzikiej przyrody z plażowaniem we wspaniałych warunkach. Czy chcielibyście dowiedzieć się, na co trzeba uważać w Tanzanii oraz poznać dotyczące jej ciekawostki? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!

Na co trzeba uważać w Tanzanii?

Choć zdecydowana większość turystów wraca z wakacji w Tanzanii bez niemiłych wspomnień, przed podróżą do Tanzanii warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka. Pamiętajmy, że chociaż tanzańska gospodarka rozwija się w miarę szybko w porównaniu do innych państw regionu, wciąż mieszka tu dużo ludzi żyjących w dużym ubóstwie. Najbardziej na swoje bezpieczeństwo trzeba uważać zwłaszcza w miastach, gdzie grasują kieszonkowcy, zdarzają kradzieże samochodów i napady. Najlepiej rezerwować hotele w bogatszych dzielnicach (z dala od slumsów) i spacerować nocą po mieście w towarzystwie kogoś znanego. Jeśli zdecydujecie się wypożyczyć w Tanzanii samochód, upewniajcie się przed zostawieniem go na parkingu, że okna i drzwi są zamknięte, a na wierzchu nie leżą żadne wartościowe rzeczy. Natomiast zamawiając taksówkę, dobrze upewnić się, czy posiada licencję i nie korzystać z prywatnych usług lub podwózek proponowanych przez nieznajomych. Warto także nie obnosić się z drogim sprzętem ani dużą ilością gotówki, a jeśli mamy ją przy sobie – podzielić na kilka części i pochować w różnych miejscach. Z kolei podczas safari i odwiedzania parków narodowych stosujcie się do zaleceń przewodników, pod żadnym pozorem nie drażnijcie dzikich zwierząt ani nie dokarmiajcie ich oraz przed założeniem butów sprawdzajcie, czy nie zadomowiły się tam pająki albo skorpiony. Osoby LGBT powinny wiedzieć, że stosunki między ludźmi tej samej płci są w Tanzanii karane więzieniem, dlatego publicznie lepiej powstrzymać się od okazywania uczuć.

Zobacz tutaj, jeśli marzą Ci się luksusowe wakacje w Tanzanii!

Ciekawostki dotyczące Tanzanii

Tanzania jest spektakularnym miejscem głównie ze względu na swoja przyrodę, dlatego też na niej skupimy się opisując tanzańskie ciekawostki. Najważniejszą jest oczywiście Wielka Migracja – występujące dwa razy do roku o tej samej porze przemieszczanie się ponad dwóch milionów zwierząt, głównie antylop, gazeli i zebr, z parku Ngorongoro przez Serengeti aż do kenijskiego parku Masai Mara w poszukiwaniu pożywienia. Aż 30% Tanzanii leży w granicach parków narodowych, wśród których najbardziej znane to między innymi Arusza, Serengeti, Ngorongoro, Park Narodowy Jeziora Manyara czy największy w kraju Park Narodowy Ruaha. Tanzanię zamieszkuje najwięcej dzikich zwierząt na świecie, a wśród nich: lamparty, żyrafy, hieny, bawoły, guźce, pawiany, szaympanse, hipopotamy, słonie, krokodyle, flamingi i wiele innych! Tanzania to także jedno z państw (obok Burundi, Konga, Zambii) mających dostęp do wybrzeży jeziora Tanganika – najdłuższego jeziora na świecie ze słodką wodą i najgłębszego w Afryce. Tanganikę zasila około 50 rzek i strumieni i zamieszkuje 500 gatunków ryb. Jej akwen stanowi także 8% rezerwuaru słodkiej wody na świecie! W Parku Narodowym Jeziora Manyara było pierwszym miejscem na świecie, w którym odkryto gatunek lwów wspinających się na drzewa. Na wyspie Zanzibar należącej do Tanzanii żyją także lamparty zwane zanzibarskimi, występujące tylko w tym kraju. Do niedawna uważano, że wyginęły, ale przedstawiciel gatunku był ostatnio ponownie widziany w 2018 roku. I ostatnia ciekawostka dotycząca Tanzanii: Park Serengeti jest jednym z najstarszych ekosystemów na świecie – na przestrzeni miliona lat przyroda na terenie obecnego parku pozostała właściwie niezmieniona.

Top