• 28 listopada 2023

Meksyk jest krajem niezwykle zróżnicowanym geograficznie. Na powierzchni ok. 2 mln kwadratowych znajdują się wielkie obszary pustynne, gęstą tropikalną dżunglę, wysokie pasma górskie Sierra Madre i Kordyliery Wulkanicznej oraz krasowy półwysep Jukatan. Oblewają go wody Oceanu Spokojnego oraz Morza Karaibskiego oferując tym samym znakomite warunki do wypoczynku oraz szeroki wachlarz możliwości do uprawiania spotów wodnych. Meksyk słynie przede wszystkim z ciekawej historii prekolumbijskiej. To kolebka cywilizacji Olmeków, Zapoteków, Azteków i Majów, znajdziemy tu liczne pozostałości po ich miastach-państwach. Często wydarte siłą z objęć gęstej dżungli. Epoka kolonialna pozostawiła po sobie piękną architekturę i urokliwe miasta, które dziś harmonijnie komponują się z etnicznym kolorytem, z którego słynie Meksyk. Na lokalnych targach spotkamy przedstawicieli wielu indiańskich społeczności, którzy po dziś dzień kultywują dawne obyczaje, język i religijne rytuały. 

Meksykańskie wulkany
Meksyk słynie ze swojej aktywności sejsmicznej. Na jego obszarze znajduje się około 77 wulkanów, z których najbardziej aktywnymi są Popocatepecl, Colima i El Chichon. W poprzek Meksyku, od Pacyfiku po Zatokę Meksykańską biegnie długi na 700 km łańcuch Kordyliery Wulkanicznej, który słynie w Meksyku z doskonałych warunków do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej i trekkingów. Najwyższym szczytem Meksyku jest wulkan Pico de Orizaba (5.636 m n.p.m) i obecnie jest w stanie uśpienia. Trekking ten jest jednym z najbardziej epickich w całym kraju. Trwa dwa dni, ale nadaje się również dla początkujących piechurów. Na jego zboczach znajduje się aż 9 lodowców, w tym największy w Meksyku. Na miłośników wędrówek górskich czeka w Meksyku wiele do zdobycia. Najbardziej górzystymi stanami Meksyku jest Oaxaca i Chiapas. Co ciekawe, to właśnie te rejony zamieszkiwane są gęsto przez grupy etniczne Majów, Zapoteków i Misteków, z których słynie Meksyk. Wędrując po szlakach Sierra Madre będziemy mieć zatem okazję, by poznać ich styl życia, codzienność, tradycję oraz zagłębić się w ich ludową mądrość. 

Nurkowanie w Meksyku
Wzdłuż wybrzeży Jukatanu znajduje się Mezoamerykańska Rafa Koralowa, która jest największą taką formacją na północnej półkuli. Stwarza niesamowite warunki do obserwacji morskiej flory i fauny. Ogromne żółwie zielone, barwne ryby i ślimaki oraz delfiny to nie wszystko co można ujrzeć pod wodą. Jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na Riwierze Majańskiej jest wyspa Cozumel, która nazwana została przez Jacquesa Cousteau ukrytym klejnotem. Natomiast w rejonie Cancun można zanurkować w prawdziwym podwodnym muzeum zajmującym powierzchnię ponad 420 m2, na głębokości 8 i 4 metrów. W muzeum znajduje się około 500 rzeźb ludzkich, które odtworzone w skali 1:1 stanowią jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji, z jakich słynie Meksyk. Meksyk oferuje też ciekawe miejsca do uprawiania snorkelingu. W wielu miejscach, tuż przy brzegu można cieszyć się bogactwem podwodnego świata i spotkać twarzą w twarz z olbrzymim żółwiem. Natomiast w okresie od czerwca do października w rejonie wyspy Holbox można zaobserwować rekiny wielorybie. Półwysep Jukatan słynie przede wszystkich z podziemnych krasowych jaskiń zwanych cenote, które stanowią mekkę dla nurków z całego świata. Wapienne, porowate podłoże przepuszcza wodę deszczową tworząc baseny oraz system podziemnych tuneli. Niegdyś cenoty miały duże znaczenie religijne dla Majów, dziś – każdy pasjonata nurkowania marzy o tym, by odkrywać zakamarki tego podziemnego świata.

Majowie wiecznie żywi
Na terenie dzisiejszego Meksyku znajdowały się jedne z najważniejszych miast-państw Majów oraz ich ośrodki ceremonialne. Co położyło kres tej niezwykłej cywilizacji – nie wiadomo, ale nadal archeologowie z całego świata badają pozostałości ukryte w dżungli i co rusz, odkrywają nowe ważne ośrodki miejskie. Na miłośników historii i dawnych cywilizacji czekają fascynujące stanowiska archeologiczne Palenque, Calakmul, Uxmal czy Ek Balam. Podczas zaledwie jednej dwutygodniowej podróży po Meksyku można poznać dzieje Majów od najdawniejszych czasów. Wspinając się na wysokie piramidy można wyobrazić sobie krwawe rytuały ale też spojrzeć z góry na gęsty tropikalny las lub jukatańskie równiny. Teren ruin Coba można przemierzać na rowerze, doszukując się rozsianych po lesie świątyń i stelli. Ukryte przy granicy z Gwatemalą Calakmul umożliwia zobaczenie jaguarów w naturalnym środowisku. Z kolei jedno z najpiękniejszych majańskich miast – Uxmal zachwyca misternymi zdobieniami i płaskorzeźbami. 

Meksyk - na co uważać
W tak zróżnicowanym geograficznie i etnicznie kraju, jakim jest Meksyk możemy napotkać wiele zagrożeń. Duże różnice wysokości, głębokie wąwozy i drogi poprowadzone nad stromymi przepaściami sprawiają, że podróżowanie lądem na długich dystansach może być w niektórych miejscach niebezpieczne. Co więcej, sama jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. Podróżując po Meksyku trzeba uważać przede wszystkim na transport. Wiele lokalnych firm oferuje wątpliwej jakości autokary i minibusy, które mogą nie przejść próby w starciu z kiepskimi drogami i złymi warunkami pogodowymi. Warto wybrać zaufane biuro podróży, które zapewni wysoką jakość serwisu, a co za tym idzie bezpieczeństwo w podróży. Przede wszystkim Meksyk boryka się z problemami sanitarnymi, do których należy zaliczyć jakość wody. W całym kraju woda z kranu nie jest zdatna do picia, zawiera wiele wirusów i bakterii i może powodować zakażenie amebą. Podczas wakacji w Meksyku trzeba uważać na to, by nie dochodziło do kontaktu naszego układu pokarmowego z bieżącą wodą. Usta należy płukać wodą butelkowaną, a zamawiając napoje w restauracji warto zwrócić uwagę, by nie dodawano do nich lodu. 

Urlop w Meksyku to wspaniały pomysł na wakacje pełne wrażeń!

 

Top