Fidżi to wyspiarski kraj położony w Melanezji na wodach Oceanu Spokojnego, 2000 kilometrów od Nowej Zelandii. Z perspektywy Polaka, Fidżi znajduje się na końcu świata. Dziś zabierzemy Was w fascynującą podróż po luksusowym Fidżi – co tu właściwie można robić? Nasza propozycja to 12 dni urlopu na wyspach (bez czasu poświęconego na loty). Dlaczego warto wybrać się na Fidżi?

Dla kogo?
Kto będzie najbardziej zadowolony z urlopu na Fidżi? Ten kierunek poleca się w szczególności osobom, które lubią odkrywać odległe miejsca na mapie świata i nie zniechęca ich wizja długiego lotu z przesiadką. Na Fidżi z czystym sumieniem mogą latać rodziny z dziećmi, nawet bardzo małymi, ponieważ na wyspach infrastruktura turystyczna rozwinięta jest wręcz doskonale i znajdziecie dużo atrakcji dla swoich pociech. Po trzecie, Fidżi sprawdzi się dla osób, które uwielbiają słońce, wysoką temperaturę, sporty wodne i relaks na plażach. Do Fidżi należy 333 wyspy, więc tak naprawdę prawie każdy znajdzie coś dla siebie – fani trekkingu, jazdy na rowerze, rejsami łodzią czy motorówką. Minusem urlopu w tych stronach są wysokie ceny i niska dostępność lotów (chociaż to powoli zaczyna się zmieniać). Trzeba lubić wyspiarski klimat, bo na Fidżi możesz poczuć się przytłoczony ogromem oceanu. Fidżi to także doskonały kierunek na ekskluzywne wycieczki.

Niesamowita kultura i tradycje mieszkańców
Jednym z powodów, dla których warto polecieć na wyspy jest wgłębienie się w kulturę mieszkańców wysp Fidżi. Obecnie mieszka tam wielokulturowe społeczeństwo, w którym rodowitych Fidżyjczyków jest ponad 50% populacji, natomiast pozostałą część stanowią potomkowie imigrantów z Indii i Chin. Dzięki temu na Fidżi wytworzyła się swoista „mikrokultura” – od kuchni, przez zwyczaje, aż po religię, Fidżyjczycy na wszystko znaleźli swoje własne sposoby. Poza większymi miastami, na obrzeżasz i w wioskach mamy szansę spotkać autentycznych Fidżyjczyków. Co ciekawe, rdzenni mieszkańcy wysp bardzo chętnie dzielą się opowieściami o swojej codzienności i kulturze. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem jest wioska Arts Village w regionie Pacific Harbour, w której to możecie zobaczyć skansen oraz przejść się śladami dawnych Fidżyjczyków. W tej wiosce można też zrobić zakupy i wynająć drewniany domek przy plaży. Wieczorami mieszkańcy organizują różnego rodzaju pokazy kulturowe, podczas których odtwarza się fidżańskie legendy, tańczy tradycyjne tańce i rekonstruuje sceny bitewne. Takie show musicie zobaczyć będąc na Fidżi! Oczywiście, dla chętnych istnieje też opcja spędzenia nocy w autentycznej wiosce, jednak miejcie świadomość, że nie będziecie spać w pięciogwiazdkowym hotelu.

Zobacz Fidżi razem z Planetescape.pl!

W poszukiwaniu przygód
Na Fidżi do popularnych rozrywek należy wodne safari. Można skorzystać np. z safari na rzece Sigatoka, podczas którego będziecie płynąć łodzią odrzutową z przewodnikiem przez rzekę. Do wyboru jest kilka tras, a turyści nie mogą przestać się zachwycać pięknymi krajobrazami i zwiedzaniu wyspy z tej perspektywy. Jeśli drzemie w Tobie dusza poszukiwacza przygód, na pewno będziesz zadowolony z takiej wycieczki. Będąc nad rzeką Sigatoka, warto poświęcić jeden dzień na eksplorowanie Parku Narodowego Sigatoka, który jest niesamowity pod względem znajdującej się tam geologii. Następnego dnia można wybrać się na wycieczkę nieopodal, by podziwiać piękne wodospady. Inną opcją jest nurkowanie – na Fidżi są jedne z najpiękniejszych raf koralowych na całym świecie (np. Coral Coast). Bardzo często dobre hotele oferują wypożyczanie całego sprzętu oraz lekcje z instruktorem. Nurkować mogą także dzieci, co może być dla nich ekscytującą opcją podczas wakacji. Dla osób, które wolą bardziej ekstremalne sporty, polecamy udać się na rafting nad rzeką Navua – to jazda bez trzymanki.

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi: Denarau Island
Jeśli podróżujesz z dziećmi, koniecznie wpadnij na Denarau Island na dwa-trzy dni. Bez problemu znajdziecie tu pięciogwiazdkowe hotele z apartamentami z widokiem na morze i plaże. Atmosfera na wyspie jest rodzinna, a przy hotelach znajdziecie place zabaw i ciekawe miejsce. Na wyspie dzieci mogą wziąć udział w lekcjach tradycyjnego gotowania, pływania czy tańca – hotele zatrudniają wspaniałych animatorów. W tym czasie rodzice mogą relaksować się w SPA lub pływać w turkusowych wodach okolicznych lagun.

Nadi
Pierwsze i ostatnie dni zapewne spędzicie w Nadi, mieście, które obsługuje międzynarodowe loty. Warto wspomnieć, że to wspaniałe miejsce na robienie zakupów i pamiątek z podróży. W Nadi możecie zwiedzać też hinduistyczną świątynię i przyjemne centrum, co będzie dobrym sposobem na przywitanie albo pożegnanie się z pięknymi wyspami Fidżi. Na pewno będziecie chcieli tu wrócić!

Top