• 20 września 2021

Nazywana niekiedy Wyspą wiecznej wiosny – Madera jest drugą największą wyspą Portugalii, położoną około 850 kilometrów od kontynentalnej części kraju i niecałe 700 kilometrów od zachodniego wybrzeża Afryki. W rejonie Madery znajdują się dwa lotniska, główne w pobliżu Funchal posiadające regularne połączenia lotnicze z Berlinem, Paryżem czy Amsterdamem oraz sezonowe czartery z polskich lotnisk a także mniejsze lotnisko na wyspie Porto Santo z którego dolecieć można jedynie do Lizbony, Mediolanu i na główną wyspę archipelagu. Poza wymienionymi już dwoma głównymi wyspami w skład regionu Madery wchodzi również grupa 3 większych oraz ponad 30 mniejszych wysp pustynnych zwanych Ilhas Desertas oraz archipelag niemal 20 wysp Selvagens, jednak wszystkie z nich nie są zamieszkiwane na stałe a znaczną część ich terenu pokrywają rezerwaty miejscowej fauny i flory. 

Kiedy jechać na Maderę?

Przydomek nadany Maderze zobowiązuje i sprawia, że jest to świetny kierunek na wakacje przez cały rok. Średnie roczne temperatury wahają się tutaj od 16 stopni w styczniu i lutym do 22–stopni w okresie od lipca do września. Podobnie z temperaturami wody, początkiem roku wynoszą one około 18 stopni Celsjusza, natomiast w miesiącach wakacyjnych sięgają nawet 24 stopni. Najwyższym sezonem turystycznym, jak w większości południowej Europy są tutaj miesiące od maja do września, kiedy przypada tu także swego rodzaju pora sucha. Ilość Słońca na wyspie początkiem roku zależna jest od naprzemiennych okresów dobrej i złej pogody i wynosi średnio 5 godzin dziennie, w okresie letnim wynosi ona około 8 godzin, co spowodowane jest tworzącą się najczęściej pod koniec czerwca warstwą chmur, zwaną tu Capacete, która nawet w pogodne dni okrywa wyspę przed południem. 

Co warto zobaczyć na Maderze? 

Wakacje na Maderze to świetna opcja przede wszystkim dla osób aktywnych. Jeśli swój wyjazd chcecie spędzić na plażowaniu, warto rozważyć połączenie urlopu na Maderze z pobytem na pobliskich Wyspach Kanaryjskich czy w kontynentalnej części Portugalii, na przykład w rejonie Algarve. Szukając miejsca do odpoczynku na wybrzeżu samej Madery, warto zajrzeć jednak na sztuczne plaże Calheta oraz Machico pełne ton piasku sprowadzonego z Afryki oraz na naturalne kąpielisko Seixal z piaskiem pochodzenia wulkanicznego o czarnej barwie. Okolice Madery to także świetne, choć jeszcze nie aż tak popularne miejsce do nurkowania a pobliski archipelag Deserta nazywany niekiedy jest europejskim Galapagos – pełnym niewielkich jaszczurek, egzotycznych ptaków oraz zagrożonych wyginięciem mniszek śródziemnomorskich z rodziny fokowatych. Jeśli już wypoczniecie, podczas swojej portugalskiej podróży rozważcie także jeden z trekkingów! Znajdziecie tu widowiskowe, najwyższe w Europie klify z tarasami widokowymi jak na przykład Cabo Girao, najwyższy szczyt wyspy, mający 1862 metry n.p.m. Pico Ruivo czy malowniczo położony pobliski Pico do Arieiro. Zapewniamy, że pośród maderskich szlaków znajdziecie zarówno te idealne na krótki spacer jak i wymagające wędrówki podczas których będziecie mieli okazję się zmęczyć! Zwiedzając wyspę udajcie się także do niewielkiego miasteczka – Santana, gdzie znajdziecie tradycyjne dla wyspy spiczaste domki, znane z licznych pocztówek, jednak nie zapomnijcie także o stolicy wyspy – Funchal, której również warto poświęcić kilka dni! Przespacerujcie się urokliwą, pełną dzieł sztuki ulicą Rua de Santa Maria, odwiedźcie tutejszy ogród botaniczny pełen niezwykłych, egzotycznych roślin i wstąpcie do jednego z zabytkowych kościołów miasta. Fanom piłki nożnej polecamy również udać się do muzeum poświęconego najpopularniejszemu obywatelowi Madery – Cristiano Ronaldo a wszystkim spragnionych kulinarnych doznań wieczorną wizytę na tutejszym Farmer’s Market – pełnym stoisk z kwiatami oraz miejscowymi przysmakami! 

Portugalskie ciekawostki 

Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy Madery potrafią świętować i cieszyć się życiem. Wyspa – odkryta w 1419 roku – nie tak dawno obchodziła swoje 600 urodziny, co było świetnym powodem do wielkiej fiesty! Przybywając tu na przełomie czerwca i lipca, trafić możecie na odbywające się w pierwszy dzień wakacji – święto wyspy! Planując swą podróż na Maderę w drugiej połowie roku, spróbujcie zahaczyć o sylwestra – to właśnie tutaj odbywają się największe na świecie pokazy sztucznych ogni, wpisane na listę rekordów Guinnessa! Niemniej jednak, pomiędzy tymi dwoma datami na wyspie odbywają się dziesiątki świąt i festiwali, na których także warto się pojawić, a wszystko to przy tradycyjnym, lokalnym winie – maderze, wyrabianym w tutejszych browarach piwie – coral lub też bezalkoholowej laranjadzie.   

 

 

Zobacz jakie propozycje wakacji w Portugalii oferuje biuro podróży Nomade!

 

Top