• 24 stycznia 2021

Wietnam jest coraz częściej wybieranym kierunkiem podróżniczym! Jak pokazują statystyki z polskich biur podróży, Polacy chętnie wybierają się do tego kraju na urlop, natomiast podróżnicze fora internetowe pękają w szwach od pytań dotyczących podróży do Wietnamu na własną rękę. Jedno jest pewne: Wietnam to kraj kompletny, który oferuje gościom naprawdę wiele zaskakujących miejsc i aktywności. Jeśli zastanawiasz się, czy spędzić wakacje w Wietnamie, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik przed podróżą w te rejony. Co powinieneś wiedzieć o Wietnamie?

Jeden kraj, kilka mikroklimatów
Wietnam leży w Azji Południowo-Wschodniej, sąsiadując z Tajlandią, Laosem, Kambodżą, Filipinami, Malezją i Indonezją. Od strony zachodniej oblewają go chłodne wody Morza Południowochińskiego, a od wschodu lazurowa i ciepła Zatoka Tajlandzka. Wietnam z geograficznego punktu widzenia jest krajem długim i wąskim, co oznacza, że nie można mu przypisać jednego konkretnego klimatu – wszystko zależy od części kraju. Generalnie rzecz biorąc, północ Wietnamu jest chłodniejsza (pora monsunowa trwa mniej więcej od czerwca do października), a południe cieplejsze. Na całej długości występuje kilka mikroklimatów, np. na wyspie Phu Quoc praktycznie przez cały rok jest słońce i wysokie temperatury, a Zatoka Ha Long pokrywa wieczna mgła. Dlatego jeśli planujesz podróż po kraju, najlepszym rozwiązaniem będzie przemierzanie go z północy na południe (a nie na odwrót). 

Komunikacja krajowa
Pomimo tego, że Wietnam uchodzi za jeden z biedniejszych krajów azjatyckich, na komunikację krajową nie ma co narzekać. Zaczynając od drogi lotniczej – na terenie całego kraju jest kilka strategicznie rozlokowanych lotnisk, dzięki czemu można w kilka godzin przemieścić się komfortowo np. z Hanoi do Sajgonu (i inne części kraju). Ceny biletów lotniczych są porównywane do tych pociągowych w pierwszej klasie. A propos pociągów – Wietnam bije na głowę stosunkiem jakości do ceny! Kupując bilet na nocny pociąg z Hanoi do Sapa dostajemy czteroosobowy przedział z wygodnymi łóżkami, czystą pościelą i przekąskami. Poza tym konduktorzy nie chodzą i nie budzą podróżnych – bilety zostawia się w specjalnych przegródkach przedziałowych. Podróżnicy bardzo sobie chwalą także autobusy dalekobieżne – tzw. autobusy sypialniane, rzadko spotykane w innych krajach. Posiadają one wygodne siedzenia, na których można swobodnie się rozłożyć i przespać noc. Na pokładach są także toalety. Dodatkowym plusem jest cena biletu – można je kupić już od 2 USD. Dlaczego to tak istotne przed podróżą? Zanim zarezerwujesz wszystkie noclegi na trasie, przemyśl, czy nie lepiej poświęcić jedną lub dwie noce na transport (zamiast marnować czas w ciągu dnia). Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Natomiast po miastach można poruszać się np. skuterem lub tuk-tukiem. Istnieje możliwość wynajęcia prywatnego kierowcy. 

Wietnam nie jest krajem na plażowanie
Jeśli chcesz spędzić wakacje w Wietnamie tylko ze względu na plaże, lepiej wybierz inny kierunek. Nie ma się co czarować, ale oprócz wspomnianej już wyspy Phu Quoc, w Wietnamie nie ma „rajskich plaż”, pomimo bardzo długiej linii brzegowej. Trzeba wziąć pod uwagę, że wschodnie wybrzeża oblewa Morze Południowochińskie, które jest niespokojne i nie są to wody sprzyjające pływaniu oraz plażowemu relaksowi. Poza tym, wietnamskie plaże są po prostu zaśmiecone i miłośnicy takiego rodzaju spędzania czasu będą gorzko rozczarowani. Poszukiwacze rajskich plaż powinni zwrócić swoje lornetki w stronę Filipin i Tajlandii. W Wietnamie pobyt nad morzem będzie co najwyżej miłym dodatkiem do całej fascynującej podróży po kraju.

Wietnamska kuchnia podbije serce każdego podróżnika
Azja słynie ze street foodu, ale nie każdy wie, że uliczne jedzenie bardzo się od siebie różni w zależności od kraju. Na lankijskim targu zjesz głównie kurczaka i warzywa, natomiast w Wietnamie w każdy dzień masz szansę posmakować czegoś nowego. Wietnamska kuchnia jest wyjątkowa, tania i smaczna. Nie ma większego znaczenia, co zamówisz, prawie na pewno będziesz zadowolony. Nikt jak Wietnamczycy nie potrafi łączyć smaków i składników. Atutem będą duże porcje, więc jeśli uwielbiasz podróże kulinarne, Wietnam będzie dla Ciebie rajem.

Bardzo dobra obsługa turystów
Wietnamczycy bardzo dobrze zorganizowali całą infrastrukturę turystyczną. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem noclegu czy transportu, co ciekawe, lokalne biura podróży oferują naprawdę niezłe wycieczki. Warto z nich skorzystać, w przeciwieństwie do innych krajów - w Wietnamie stoją one na wysokim poziomie. Dlatego nie bój się rezerwować rejsu statkiem w Zatoce Ha Long czy przewodnika po tarasach ryżowych, bo czeka Cię obsługa na najwyższym poziomie.

Top